Karanlık Günler Nasıl Geride Bırakılır?

Karanlık günlerden korkmaya gerek yok. Hatta onlardan yararlanmalısınız çünkü sıfırlanmanıza ve yeniden başlamanıza yardımcı olup arkalarından parlak, güneşli bir günün geleceğini hatırlatırlar.
Karanlık Günler Nasıl Geride Bırakılır?

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2019

Herkesin kasvetli, karanlık, hiçbir şeyin yolunda gitmediği günleri vardır. Yanlış giden her şey, düşünceleriniz karmakarışık hale gelene kadar sizi acının içine çeker. Tuhaf gelebilir; ama gerçekte karanlık günler yaşamak sadece iyi değil, aynı zamanda çok da yararlıdır.

Sebebi basit: bunlar sıfırlama (reset atma) görevi görüyorlar. Bir an için şeytanlarınızı kucaklamanız, onlarla yüz yüze görüşmeniz ve ardından tekrar yükselmeniz gerekiyor. Yine de, bu süreçler zamanın içinde sadece bir an olmalı. Ara sıra gelen ve giden olaylar. Karanlık günleriniz haftalarca ya da aylarca sürmemelidir.

Rahatsızlık, cesaretsizlik, öfke, hüsran ya da hayal kırıklığı bazen ortaya çıkabilir. Bu zamanları atlatmak için aşağıda açıklayacağımız bazı faydalı iç mekanizmalardan yararlanmanız gerekir.

Karanlık günler, varoluş ayraçları

İnsanlar kişisel alanlarını savunma eğilimindedir. Kalın zırhlar giyeriz ve çoğu zaman ayakta kalabilmek için sahte mutluluk maskelerinin arkasına gizleniriz. Bir şekilde hepimize karanlık günlerin var olmadığı öğretildi.

Onları yaşamaktan ve deneyimlemekten ziyade, sanki hiçbir şey olmamış gibi saklayıp devam etmenin daha iyi olduğu söylendi. Aslında, yaygın olarak insanların buna pek de zamanı yoktur.

Kendime, durmak ve neler olduğunu anlamak için nasıl izin veririm? Yapmam gereken onca şey dururken!

 • Başım ağrıyorsa, bir aspirin alırım; bitkin olursam biraz oturur dinlenirim… Peki kötü şeyler, cesaretsizlik ve üzüntü ile sıkışıp kalırsak ne yapacağız?
 • Hiç kimse şimdiye kadar size bu duyguları nasıl yöneteceğinizi öğretmedi. Dolayısıyla onlarla yüzleşmeden önce, hiçbir şey olmamış gibi yaparak zaman geçirmek daha kolay görünmektedir.

Yine de, açık olmalıyız. Acı veren şeyler kalıcı olur. Yüzleşmediğiniz şeyler iz bırakır. Bundan daha da önemlisi; fiziksel ve duygusal olarak hasta olana kadar bu çözülmeyen şeyler sabit kalmakta ısrar edecektir.

İhtiyacınız olduğunda ağlamanın önemi

Biyoloji insanlara bu tür davranışları verdiyse, bunun çok özel bir sebebi vardır. Ağlama, duygusal bir boşalma olarak işlev gören fizyolojik bir mekanizmadır.

 • Duygularınızı doğru yere yöneltebilmek için bir rahatlama yöntemidir.
 • Bu davranış, her şeyden önce insanoğluna özgü bir özelliktir (filler gibi hayvanların ağlamalarının sebebinin hala net bir açıklaması yoktur).
 • Ağlamak; gerginliği gidermek, oksijen elde etmek ve beynimizin daha net bir şekilde işlemesi için en sağlıklı yoldur.
 • İyi bir ağlama seansının hafifletemeyeceği hiçbir şey yoktur.

Eğer bu isteği bastırırsanız, duygusal stres sizi saracak ve boğacaktır. Kötü duygularınız baş ağrısı, yorgunluk, genel halsizlik ve daha kötü hallere dönüşecektir.

İhtiyacınız olduğunda duraklamanın önemi

Karanlık günlerden birinde olduğunuzu fark ettiğinizde bunu duraklatmak, her şeyden ve herkesten elini eteğini çekmek anlamına gelmek zorunda değildir.

 • Karanlık günlerde, her şeyden önce ayağa kalkıp farkında olmaya ihtiyacımız vardır.
 • Karanlığınızı keşfetmek için bu hassas içsel yolculuğunuza devam etmek zorundasınız. Neyin size acı verdiğini, neyin sizi rahatsız ettiğini ve neyin engellediğini öğrenin.
 • Farkında olmak zayıf yönlerinizi açığa çıkarmak ve onarmak için kendinizi engellerden kurtarmaktır. Aslında, zırh ne kadar kalın olursa, içindeki varlık o kadar kırılgandır.

Herkesin, içindeki kötü ruhu eğitmek, küçültmek ve kontrol etmek için onu kucaklamaya ihtiyacı vardır.

Neye ihtiyacınız olduğunu söylemekten korkmayın

İhtiyacınız olanı söylemekten korkmaya gerek yoktur. Aslında, kendine güveniyor olmak, başkalarını ve onların tepkilerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yani, kendinize birkaç saate ihtiyacınız olduğunu söylemekten korkmayın. Düşünmek, yürüyüşe çıkmak ve kendi düşüncelerinizle yalnız kalmak için kendinize zaman ayırın ve stres atın.

 • Aynı zamanda, yardım istemekten korkmayın. Karanlık günler, düşüncelerinizi bir arkadaşınızla bir fincan kahve eşliğinde paylaşarak griden maviye dönüşebilir.
 • Karanlık günler, arada bir yaşanması gereken yaz fırtınalarına benzer. Tüm gerginlik uçup gittikten sonra serinletici rüzgarın ve arkasından gelen temiz havanın keyfini çıkarmak için bunu yaşayıp atlatmak gerekmektedir.

Kendi ihtiyaçlarınızın farkında olmanız, duygusal olarak rahatlamanız ve sevilen bir kişinin desteği, bu durumlarla başa çıkmak için hayati önem taşır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.