Hidrojen Peroksit: Güzellik İçin İnanılmaz Kullanımları

Sayısız güzellik ürünü içinde hidrojen peroksit kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu makalede konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Hidrojen Peroksit: Güzellik İçin İnanılmaz Kullanımları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Her ilk yardım setinde hidrojen peroksit olmalıdır. Sonuçta bu malzeme her türlü durum için yararlıdır. Bununla birlikte, sadece kesikleri dezenfekte etmenin ötesinde faydaları bulunur. Ayrıca güzellik uygulamalarında da çok yararlı olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdakileri okuyun!

Hidrojen peroksit: Faydaları

Hidrojen peroksit (H202) çoğu evde bir dezenfektan ve antiseptik olarak bulunur. Bununla birlikte bu üründen en iyi sonucu almak istiyorsanız, dahil edebileceğiniz birkaç kozmetik uygulaması olduğunu bilmek hoşunuza gidecek:

1. Cildinizdeki lekelerin görünümünü azaltmak için hidrojen peroksit

Yıllar geçtikçe cildinizde – özellikle de yüzünüzde – lekeler oluşmaya başlayabilir. Bunlar güneşten, soğuktan ya da keselememekten kaynaklanabilir. Bu yüzden koyu renkli lekeler ortaya çıkar ve birçoğumuz onları nasıl gizleyeceğimizi bilmiyoruz.

İyi haber şu ki; hidrojen peroksit bu lekeleri daha az görünür hale getirebilir. Ama uygun ve az miktarlarda kullanmanız önemlidir. Gelin cilt lekeleri için hidrojen peroksiti nasıl kullanabileceğinize bakalım.

Uygulanışı

 • Yüzünüzü hafifçe keseledikten ve iyice yıkadıktan sonra bir pamuk parçasını hidrojen peroksitle nemlendirin.
 • Lekeler üzerine sürün, birkaç dakika bekletin ve sonra durulayın.
 • Haftada bir ya da iki kez tekrarlayın, her zaman gece uygulayın.

2. Sivilcelerden kurtulmak için

sivilcelerden kurtulmak

Sivilce sadece gençlerin başına gelen bir şey değildir. Diğer yaşlarda da ortaya çıkabilir. Stres altındayken, menstruasyon döneminde ya da yağ oranı yüksek bir diyetle beslendiğinizde olabilir.

Sivilceler, gözenekleriniz tıkandığında ortaya çıkar. Hidrojen peroksit bunlar için mükemmel bir dezenfektandır ve cildinizde biriken bakterileri ortadan kaldırabilir. Nasıl uygulanacağına göz atın:

Uygulanışı

 • Yatmadan önce duş alın ve ardından etkilenen bölgelere biraz hidrojen peroksit sürün.
 • Her gün tekrarlayın ve sabah iyice durulamayı unutmayın.

3. Dişleri beyazlatmak için

Diş macunu reklamlarında gördüğünüz gibi parlak, beyaz bir gülümseme ister misiniz? Sigara, kahve ya da yaşlılıktan kaynaklanan sarımsı dişlerinizden bıktınız mı?

Hidrojen peroksit bu yönde atabileceğiniz büyük bir yardım olabilir. Aynı zamanda havuç, elma ve kereviz gibi bazı gıdaları çiğ yerseniz, faydasını görebilirsiniz.

Uygulanışı

 • Çok kolay: Bir pamuğu ya da fırçayı hidrojen peroksitte ıslatın. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçaladıktan sonra, her diş üzerine sürün.
 • Zamanınız yoksa ağzınızı bir hidrojen peroksite üç oranında ılık suyla 10 dakika boyunca çalkalayabilirsiniz.
 • Bu tedaviyi haftada bir kez uygulayın, aksi halde minelerinize zarar verebilir.

4. Tırnaklardaki lekeleri gidermek için hidrojen peroksit

Tırnaklarınıza her zaman oje sürüyorsanız, “nefes alma” imkanları yoktur. Bu, onları kırılgan ve hassas yapabilir. Aynı zamanda çirkin beyaz ya da sarımsı lekelerin oluşmasına sahip olabilir.

Uygulanışı

 • Tırnaklarınızı normal renklerine döndürmek için parmaklarınızı birkaç damla hidrojen peroksit damlattığınız su dolu bir kapta 5 dakika bekletin.
 • Ardından durulayın ve iyice kurutun. Tırnaklarınıza en az iki gün boyunca oje sürmeyin.
 • Ojenizi her çıkardığınızda bu işlemi tekrarlayın.

5. Saçların rengini açmak için

Bir güzellik salonunda para harcamak istemiyorsanız, hidrojen peroksit ile saçlarınızda güzel vurgular yaratabilirsiniz. Bu yaz ayları için harika bir fikir olabilir.

Çoğu saç boyasında bu madde bulunmaktadır. Ama bunlardaki miktar yaraları dezenfekte etmekten daha farklı bir konsantrasyona sahiptir. Bu, bazı saç renklerini açmanıza yardımcı olabilir. İlk yardım çantanızı çıkartıp hidrojen peroksiti bulun!

Uygulanışı

 • Hidrojen peroksidi bir sprey şişesine koyun ve su ile doldurun (oran 1’e 1 olmalıdır).
 • Saçınızı normalde olduğu gibi yıkayın. Saçlarınız hala nemli kalacak şekilde (havlu ile kurulayın) tararken hafifçe püskürtün.
 • Durulamayın ve haftada iki ya da üç kez tekrarlayın.
 • Yaklaşık bir ay içinde sonuçları görebilirsiniz. Profesyonel olarak yapılan renk açmayla elde ettiğinizden daha incelikli ve doğal olacaktır.

6. Kötü kokuları ortadan kaldırmak için

koltuk altı kokusu için hidrojen peroksit

Özellikle yaz aylarında ve aşırı sıcakta fazla terliyorsanız, hidrojen peroksidin büyük yardımı dokunabilir. Antibakteriyel etkisi sayesinde koltuk altlarınızdaki ya da ayaklarınızdaki kötü kokuya neden olan mikroorganizmaları ortadan kaldıracaktır.

Uygulanışı

 • Hidrojen peroksidi bir deodorant olarak kullanmak için biraz pamuğu içinde nemlendirin ve koltuk altınıza sürün.
 • Ayakkabılarınızı ya da çoraplarınızı giymeden önce de biraz serpebilirsiniz.

7. Vücut kıllarının rengini açmak için

Hidrojen peroksit saçlarınızın rengini açtığı gibi, vücut kıllarını daha az farkedilebilir yapmak için de kullanılabilir. Örneğin, kollarınızdaki koyu renkli tüyleri sevmiyorsanız, hidrojen peroksit yardımcı olabilir.

Uygulanışı

 • Haftada bir kez duştan önce uygulayın.
 • Birkaç dakika bekletin ve sonra ılık suyla durulayın.
 • Süreci hızlandırmak için uygulamanın ardından alanın biraz güneşe maruz kalmasını öneriyoruz. Bir pencere önünde durmanız bile yeterli olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.