Himalaya Tuzu Lambalarının 5 Faydası

Tuz lambaları, sadece bir odayı süslemekle kalmayıp aynı zamanda enerji dengesini de sağlayan katı mineral parçalarıdır.
Himalaya Tuzu Lambalarının 5 Faydası

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Eviniz ne kadar temiz olursa olsun, Himalaya tuzu lambaları vücudunuzu kirleten havadaki bakteri yüzdesinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Daha önce bu tuz lambalarını duymuş muydunuz? 250 bin yıldan fazla sürede oluşan doğal kayalardır ve mutfağınızda kullandığınız sofra tuzlarından farklıdırlar.

Kökenleri Himalaya’ya dayanır ve tortularda oluşan ham ve kristalize bir bileşik olarak karakterize edilirler. Tamamen doğal bir ürün olduklarından taşlar aynı şekle, boyuta ve dokuya sahip değildir.

Doğal olarak oluştuklarında, lambalar, mumlar ya da sadece boş alanları süslemek için kullanılırlar. Mineral özellikleri sayesinde, tüm odayı aydınlatabilirler. Bu tuz lambalarını ilk kullananlar, yakınlardaki kasabalarda yaşayan insanlardı.

Lambalar, farklı tiplerdeki kırmızı, sarı ve beyaz tuz minerallerinden oluşurlar. Bunun yanı sıra, diğerleri lityum, halit ve selenit içerir.

Peki, bu lambaların ne gibi yararları vardır? Feng shui felsefesini savunan insanlar bu lambaları kullanırlar çünkü bu lambalar evdeki dengeyi sağlar. Bu sayede rahatlamanıza yardımcı olur, daha iyi uyumanızı sağlar ve stres ve depresyonu azaltmaya da yardımcı olur.

İyot, vücut için faydalıdır çünkü dolaşım, sindirim, bağışıklık ve solunum sistemlerine yardımcı olan negatif iyonlar üretir.

Evde tuz lambası olmasının faydaları

1. Alerjileri ve solunum yolu rahatsızlıklarını azaltır

himalaya tuzu lambası

Yatak odanıza veya oturma odanıza bir tuz lambası koymak, toz, mantar ve küf parçacıklarını ortadan kaldırdığı için alerjisi olan kişiler için harika bir çözüm yöntemidir. Bu tuz lambaları solunum yollarınızı açmak için idealdir.

Astım atakları için de oldukça faydalıdırlar. Isındıkları andan itibaren, havada yüzen bakteri ve partikülleri emerler. Sağlığınız için zararlı olan pozitif iyonları ortadan kaldırırlar.

2. Daha enerjik hissetmenizi sağlar

Plaja, göl kenarına, kırsal alanlara gitmek ya da bir dağa tırmanmak… Bu aktivitelerin hepsi negatif iyonları serbest bırakır. Başka bir deyişle, bunlar vücuda pozitif enerji veren ve yeniden canlanmasını sağlayan aktivitelerdir.

Himalaya tuzu lambaları da tam olarak aynı etkiyi verir. Negatif iyonlar oksijeni artırır ve her türlü tehdite karşı bizi uyarır.

3. Uykusuzluğa elveda diyin

uyuyan kadın

Çevreniz pozitif iyonlarla dolu olduğunda, kan dolaşımınız ve oksijenin beyninize ulaşması zorlaşır. Bunun sonucunda da uykuya dalmakta sorun yaşamaya başlarsınız. Lambayı bütün gece boyunca açmanıza gerek yoktur, gün boyunca açmak pozitif iyonları azaltmak için yeterlidir.

4. Konsantrasyonu artırır

Negatif iyonların salınması, vücudun daha fazla serotonin üretmesine olanak tanır. Bu madde, insana genel olarak iyilik ve mutluluk hissi verir.

İnsanların pozitif kalmasına, depresyonun azalmasına ve ruh halinin iyileşmesine yardımcı olur. Tüm bu faydalar, vücudun bir rahatlama durumuna girmesine ve konsantrasyonu artırmasına yardımcı olur.

5. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar

himalaya tuzu

Himalaya tuzunda bulunan bileşenler sindirim sistemini düzenlemesinin yanı sıra, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Tüm bu etkiler, sindirim sistemindeki hücrelerin besin maddelerini daha iyi emmesine izin verdiği için metabolizmayı hızlandırır.

Sinir sisteminin sindirim sistemini düzenlediğini ve tuz lambalarındaki pozitif iyonları yok eden hormonların vücudunuzun işleyişini iyileştirdiğini unutmayın.

Tavsiyeler

  • Evinizde toz birikmesine izin vermeyin. Lambayı her 3 günde bir bezle temizlemelisiniz.
  • Lambayı hiçbir şekilde suya yakın bir yere koymayın çünkü bu nemin dışarı çıkmasına neden olabilir.
  • Lambayı olabildiğince uzun süre çalıştırmalısınız. Ancak bu şekilde çevredeki iyonları dengeleyebilirsiniz.
  • Vücudunuza herhangi bir zarar vermeden evinizde birden fazla tuz lambası kullanabilirsiniz. İdeal olarak, her 4 metrekare için bir tane tuz lambası kullanılabilir.
  • Tuz lambasını kullanmayacaksanız, sıcaklığını korumak ve iyi bir şekilde muhafaza etmek için üzerini plastik bir poşetle kaplayın.

Tuz lambalarını nereden alabilirsiniz?

Himalaya tuzu lambalarını bulmak çok da zor değildir. Eczanelerde, aktarlarda, bitkisel ürünler satan dükkanlarda hatta internet sitelerinde bile bu lambalara rastlayabilirsiniz.

Lambaların fiyatları ağırlıklarına bağlıdır. Tuz lambaları genellikle 2 kilo ve üzeri ağırlığa sahiptir. Boyutları değiştiği için, kendi tuz lambanız için ne kadar ödemek istediğinize karar verebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Llerandi Cruz M. El uso de los iones negativos como complemento a la terapia psicológica con el propósito de mejorar estado de ánimo depresivo o depresión. Universidad del Turabo (Puerto Rico), ProQuest Dissertations Publishing, (2017)
  • Rodríguez Picazo A. Meteorología y salud. (1978)
  • Healthline.com Himalayan Salt Lamps: Benefits and Myths [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/himalayan-salt-lamp-benefits
  • Healthline.com Salt Lamps: Your Questions Answered [Online] Available at: www.healthline.com/health/under-review-salt-lamps

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.