Hipotiroidi İyileştirmek İçin Doğal ve Basit 9 İpucu

Hipotiroididen muzdaripseniz egzersiz yapmak çok önemlidir. Metabolizmanızı hızlandırmasının yanı sıra yağ yakımını artırır ve enerji verir.
Hipotiroidi İyileştirmek İçin Doğal ve Basit 9 İpucu

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Hipotiroidi iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz doğal ve kolay yöntemler var. Keşfetmek için yazımızın devamını okuyun!

Hiportiroid, tiorid bezinin işlevini kaybetmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. İster inanın ister inanmayın, hipotiroidiyi evde uygulayabileceğiniz birkaç ipucuyla iyileştirmek mümkündür.

Bu hastalığın sebep olduğu tiroid hormonlarındaki azalma bazal metabolizmanın düşmesi, kilo alımı, yorgunluk, soğuğa karşı aşırı duyarlılık, kabızlık ve anemi gibi semptomlara yol açar.

Hipotiroidinin en yaygın görülen semptomlarını azaltmak için evde uygulayabileceğiniz bazı doğal ve basit ipuçlarını bu yazımızda keşfedin.

Doğal yollarla hipotiroidi iyileştirmek mümkün mü?

Maalesef hipotiroidi iyileştirmek tamamen tedavi edilemeyen bir hastalık olduğu için mümkün değildir. Ancak teşhis edildikten sonra uygun ilaçları kullanarak bu hastalığı büyük ölçüde kontrol altına almak mümkündür.

Bu alternatif çözümleri, hipotiroidinin ilk semptomlarını yaşamaya başladığınız evrede ve henüz ilaç tedavisine başlamadan önce kullanmak daha etkili olacaktır çünkü bu şekilde ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Semptomları azaltmak için ipuçları

1. Yeşil smoothieler

yeşil smoothieler

Yeşil smoothieler hazırlamak her gün meyve ve sebze tüketmenin lezzetli, pratik ve sağlıklı bir yoludur. Bu durum sebze yemekte zorlananlar için bile geçerlidir.

Yeşil smoothieler vücudun fonksiyonlarını destekler ve toksinleri giderir. Bu içecekler tüm semptomları doğal yollardan önlemek için çok faydalıdır.

Bu smoothie çeşitleri aynı zamanda kilonuzu korumanıza, kabızlıkla mücadele etmeye, enerjinizi artırmaya ve keyfinizi yerine getirmeye yardımcı olur.

2. Tiroid bezini uyarıcı baharatlar

Baharatlar, daha çok yemeklere tat vermek için kullanılsa da birçok hastalık için de iyileştirici tıbbi özelliklere sahiptir.

Hipotiroidi iyileştirmek için şu üç baharatı yemeklerinize ve çaylarınıza eklemenizi tavsiye ediyoruz:

 • Arnavut biberi
 • Zencefil
 • Seylan (ceylon) tarçını

Bunları lezzetli tariflerinizde, tatlılarınızda, smoothilerde ya da içeceklerde kullanabilirsiniz.

3. Fiziksel egzersiz olmazsa olmazdır

egzersiz yapan kadın

Fiziksel egzersiz genel olarak herkes için önerilir. Ancak hipotiroididen muzdarip kişiler spor sayesinde kayda değer bir gelişme görebilirler.

Egzersiz yapmak bu hastalık sebebiyle yavaş çalışan metabolizmayı hızlandırarak kilo alımını önler.

Metabolizmayı harekete geçirmek sadece kalori yakmaya yardımcı olmakla kalmaz ayrıca vücudunuza zindelik verir. Ayrıca egzersiz yapmak, soğuk algınlığına karşı aşırı hassasiyetle mücadele eder.

4. Hindistan cevizi yağı

Bunlara ek olarak organik Hindistan cevizi yağı, “süper” yiyeceklerle beslenmesini zenginleştirmek isteyenler arasında git gide daha fazla popülerlik kazanmaya başladı.

Bu meyvenin yağı tiroid hormonlarının üretimini teşvik etmek için faydalıdır. Bu yüzden metabolizmanızı hızlandırır ve bir yağ olmasına rağmen fazla kilolarla savaşır.

Sabah kalktığınızda aç karnına ve gece yatmadan önce günde bir kaşık hindistan cevizi yağı yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, az miktarla başlayıp daha iyi hissederseniz bu miktarı sonrasında artırabilirsiniz.

5. Tiroid masajı

tiroid masajı yaptıran kadın

Tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgenize biraz Hindistan cevizi yağıyla yaptığınız masajın faydalarını hafife almayın. Boynunuza günde birkaç dakikalık hafifçe bir masaj uygulayabilirsiniz.

Kendinize yaptığınız her masaj rahatsızlık ya da acı vermediği sürece sizin için faydalı olacaktır.

6. Temel yağ asitleri

Hipotiroidinin bir diğer semptomu da kuru cilttir. Bu durumu düzeltmek için cildinizi besleyecek besin maddeleri tüketmelisiniz.

Cildiniz için alacağınız bu önlem, erken yaşlanmayı da önlemenize yardımcıdır.

Her gün tüketebileceğiniz yiyecekler:

 • Keten tohumu
 • Chia tohumu
 • Krill yağı
 • Avokado
 • Sade (ghee) tereyağı
 • Yağlı balıklar

7. Chia tohumu

hipotiroidi iyileştirmek için chia tohumu

Chia tohumu da hipotiroidi iyileştirmek için etkili bir besindir.

 • Chia tohumunu tüketmek için birkaç saat boyunca tohumları suda bekletin (örneğin bir gece) ve suyla beraber tüketin.
 • Ayrıca meyve suyunuza ya da smoothienize de chia tohumu karıştırabilirsiniz.

8. Şarkı söylemeyi öğrenin

Evinizin özelinde şarkı söylemek için muhteşem bir yeteneğiniz olmasına gerek yoktur. Bu alışkanlık tiroid bezinin çalışmasını düzenlemek için oldukça faydalı olabilir.

Ne de olsa şarkı söylerken tam da tiroid bezinin bulunduğu bölgede titreşim oluşur. Enerji boyutundan bile bakarsak sağlığınız için çok faydalı bir terapi olabilir.

9. Su için

hipotiroidi iyileştirmek için su içmek

Su içmek organlarınızın işlevini artıran basit bir alışkanlıktır. Buna ek olarak, metabolizmayı hızlandırır, kabızlıkla savaşır, kuru cilde iyi gelir ve kilo vermeyi destekler.

Bütün bu sebeplerden dolayı su içmek her tedavinin, özellikle de hipotiroidi iyileştirmek ve önlemek için uygulamanız gereken rutinin önemli bir parçasıdır.

İlginizi çekebilir ...
Hipotiroidizm ve 9 Erken Belirtisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hipotiroidizm ve 9 Erken Belirtisi

Hipotiroidizm, tiroid fonksiyonunu etkileyen bir hastalık olarak bilinir. Bu bez metabolizmanızı düzenler, çoklu hormonları salgılar.