HIV Tedavisi İçin Abacavir: Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Abacavir de bazı olumsuz yan etkilere sahiptir ve eğer bu ilacı kullanıyorsanız bu yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Alerjik bir reaksiyondan kaynaklı herhangi bir belirti gözlemliyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza danışmanız gerekir.
HIV Tedavisi İçin Abacavir: Yan Etkileri

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Abacavir (veya ABC), AIDS/HIV tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. 3 aydan büyük çocuklar ve yetişkinler bu ilacı kullanabilir. Buna ek olarak, HIV tedavisi için tasarlanmış diğer takviye ilaçlarla beraber alınması gerekir.

Abacavir, AIDS ve HIV tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır ve ters transkriptaz inhibitörleri grubuna girer. Aynı zamanda ‘nükleozid analoglar’ olarak da anılır.

Bu tür ilaçlar son derece etkilidir, çünkü virüsün AIDS hastalığına neden olan enzimi üretmesini engeller ve bu nedenle de ters transkriptaz olarak adlandırılırlar. Bu ilaçlar, bu bahsettiğimiz protein enzimini bloklayarak virüsün çoğalmasını önler ve bu şekilde HIV virüsünün vücuttaki yoğunluğu azalır.

Ancak size hatırlatmak istiyoruz, bu ilaçlar HIV ve AIDS hastalığını iyileştirmez. HIV için önerilen ilaçların doğru bir kombinasyonu ile hastalar sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olabilir. HIV tedavisi, hastaların normal bir şekilde yaşamını sürdürmesine yardımcı olur ancak hastalığı tamamen tedavi etmez.

Ancak HIV virüsünü taşıyan kişiler her gün ilaçlarını kullandıkları takdirde hastalığın başka insanlara bulaşma riskini azaltmış olurlar. 

Bu yazı ilginizi çekebilir: HIV/AIDS Aşısı Yakında Test Edilecek

HIV ve AİDS nedir?

şırınga ve HIV tedavisi

Abacavir isimli ilacın nasıl çalıştığını anlamak için, öncelikle HIV ve AIDS’in ne anlama geldiğine daha yakından bakmakta fayda var. Çünkü çoğu insan HIV ve AIDS’i birbirine karıştırıyor.

 • HIV veya bağışıklık yetmezliği virüsü, belirti göstersin veya göstermesin, insan vücudunda yaşayabilen bir mikroorganizmadır. Bu virüs türü bağışıklık sistemine saldırır ve vücudun savunma sistemini zayıflatır. Sonuç olarak vücut zamanla savunma becerisini kaybeder ve diğer enfeksiyonlara ve hastalılara karşı güçsüz düşer.
 • AIDS ise bir bağışıklık yetmezliği sendromudur ve kişi HIV virüsünü vücuduna aldığı zaman yıllar içinde bu sendrom tetiklenir.

Günümüzde bu enfeksiyonu kapan ve hastalık teşhisi konulan kişilerin çoğu, eğer erkenden ilaçlarını kullanmaya başlarla uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilir.

HIV nasıl bulaşır?

HIV kan yoluyla veya enfekte olmuş vücut sıvıları aracılığı ile vücuda girer. Aşağıdaki durumlar HIV virüsünün bulaşmasına neden olabilir:

 • Korunmadan cinsel ilişkiye girmek veya diğer korunma yöntemlerinin başarısız olması
 • Uyuşturucu kullanırken aynı şırıngayı paylaşmak veya dövme yaptırmak
 • HIV, anneden hamilelik sırasında veya emzirirken çocuğa geçebilir

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Kök Hücre Nakli HIV’i Ortadan Kaldırabilir

Abacavir’in yan etkileri

masanın üstünde uyuyan yorgun kız

Tüm ilaçlar gibi, Abacavir de bir dizi yan etkiye sebep olabilir. Bu yüzden eğer bu ilacı kullanıyorsanız bu yan etkileri hesaba katmanız gerekiyor.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz veya alerjik bir reaksiyonunuz varsa, bir an önce doktorunuza danışmalısınız ve Abacavir kullanmayı bırakmalısınız.

Abacavir ve laktik asidoz

Biraz önce bahsettiğimiz yan etkilere ek olarak, Abacavir laktik asidoza neden olabilir. Bu durumun sonucunda kanınızda laktik asit birikir. Bu duruma aşağıdaki belirtiler eşlik edebilir:

 • Ağrı ve kaslarda güçsüzlük
 • Kolda ve bacakta hissizlik veya soğukluk hissi
 • Nefes almada zorluk 
 • Karın ağrısı, baş dönmesi ve kusma
 • Kalp atışında hızlanma
 • Sersemlik
 • Zayıflık ve yorgunluk

Karaciğer problemleri

karaciğer ve damarlar abacavir

Bu virüs karşıtı ilaç aynı zamanda karaciğerde bir dizi yan etkinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden bu ilacı kullanıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmanız gerekir.

 • Midenin üst kadranlarında ağrı
 • Kaşıntı
 • İştah kaybı
 • Koyu renk idrar
 • Açık renk dışkı
 • Ciltte sararma

Abacavir’in diğer yan etkileri

Bahsettiğimiz diğer yan etkilere ek olarak, Abacavir başka yan etkilere de sebep olabilir; örneğin bağışıklık sistemininde değişikliklerin meydana gelmesi ve kalp krizi riskinin artması gibi.

Bağışıklık sisteminde meydana gelen bu değişiklikler, bağışıklığın yeniden kazanılmasında yangı sendromu (IRIS) olarak adlandırılır. IRIS, bağışıklık sisteminiz Abacavir gibi bir HIV ilacı ile iyileşmeye başladığında ortaya çıkan bir sendromdur. Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe vücudunuz enfeksiyonlara ve diğer virüslere karşı daha yoğun tepki verebilir. Bunun sonucunda da bir dizi yan etki ortaya çıkar.

Son olarak

Abacavir, HIV için üretilmiş bir ilaçtır. Ancak Abacavir veya diğer antiviral ilaçların hiçbiri bu hastalığı tamamen tedavi edemez.

Bu ilaçlar hastalığı kronikleştirerek baş edilebilir bir hale getirir; böylece HIV ölümcül veya akut bir probleme dönüşmez. Sonuç olarak, Abacavir hastaların yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur ve daha uzun süre yaşamalarını sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Virüsler Neden Daha da Güçleniyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Virüsler Neden Daha da Güçleniyor?

Gün geçtikçe virüsler ve bakteriler daha da güçleniyor ve insanları daha hızlı etkiliyor. Makalemizde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cameron, P. U., & Trubiano, J. A. (2017). Abacavir. In Kucers the Use of Antibiotics: A Clinical Review of Antibacterial, Antifungal, Antiparasitic, and Antiviral Drugs, Seventh Edition. https://doi.org/10.1201/9781315152110
 • Hughes, C. A., Foisy, M. M., Dewhurst, N., Higgins, N., Robinson, L., Kelly, D. V., & Lechelt, K. E. (2008). Abacavir hypersensitivity reaction: An update. Annals of Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1345/aph.1K522
 • Lundgren, J. D. (2008). Use of nucleoside reverse transcriptase inhibitors and risk of myocardial infarction in HIV-infected patients. AIDS. https://doi.org/10.1097/QAD.0b013e32830fe35e

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.