Hiyalüronik Asidin Yan Etkileri Nelerdir?

Hiyalüronik asit, estetik alanında birçok kullanım alanı olan biyouyumlu bir üründür. Yan etkileri vardır, ancak eğitimli bir uzman bunları kolayca önleyebilir.
Hiyalüronik Asidin Yan Etkileri Nelerdir?

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2020

Son zamanlarda, her yerde hiyalüronik asidin yan etkileri hakkında konuşuldu. Bunun nedeni, cilt yenilenmesi için en beğenilen ürünlerden biri olmasıdır. Bu madde, belirli dokuların çok ince olduğu bölgelere hacim kazandırır. Güzellik ve kişisel bakım alanındaki kullanımı giderek artmaya devam ediyor.

Maddeyi uygulatan kişi, advers reaksiyonlardan kaçınmak ve en iyi sonuçları elde etmek için belirli yönergelerden haberdar olmalıdır. Nelerden kaçınmanız gerektiği konusunda bazı öneriler bulmak için okumaya devam edin.

Hiyalüronik asidin yan etkileri

Hiyalüronik asit uygulamasından sonra yan etkilerden kaçınmak için bir dizi talimata uymanız gerekir. Bu reaksiyonlar her zaman ürünün doğrudan bir sonucu olmayıp aynı zamanda hasta, profesyonel talimatlara uymadığında da ortaya çıkar.

Bölgenin kızarıklığı

Hiyalüronik asidin bir yan etkisi olan eritem, lokal enjeksiyonlarla aynı travmadan kaynaklanır. Aynı zamanda kullanılan ürünün özelliklerine de bağlıdır. Bu belirti, hafif iltihaplı geçici kızarıklık olarak kendini gösterir.

Genellikle birkaç saat ila 2 güne kadar sürer ancak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz ve bir seans sonrası iyileşmeyi teşvik etmek için özel kremler kullanabilirsiniz.

Alın bölgesine enjeksiyon yapılan kadın
Hiyalüronik asidin yan etkileri anlık, kısa vadeli ve orta vadeli olabilir.

Hiyalüronik asit nedeniyle morarma

Bu genellikle bir miktar iltihapla birlikte beklenir ve birkaç günden fazla sürmemesi gerekir. Bu olumsuz etkilerin her ikisini de en aza indirmek için seanstan önce, sonra veya seans sırasında sıkı baskı ve buz paketleri uygulayın.

Gereksiz kan sulandırıcı ilaçların veya ürünlerin kullanımına son verin. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, dermal dolgulardan sonra morarma görülme sıklığı % 19 ile 24 arasındadır.

Asimetri

Hiyalüronik asit miktarı asimetriye neden olabilir. Bu, burnun her iki tarafındaki yüzün hacmindeki anlık bir tutarsızlıktır – bir alan diğerinden daha büyüktür.

Alerjik reaksiyonlar ve aşırı duyarlılık

Hiyalüronik asit biyo-uyumlu bir ürün olduğu için bu reaksiyonlar nadirdir – vücut onu harici bir ajan olarak tanımlamadan asimile eder. Bunun nedeni, bileşenlerinin doğal vücut maddelerine benzemesidir. Herhangi bir alerji, lokal tahriş olarak kendini gösterir.

Deri nekrozu

Bir kan damarının sıkışması veya tıkanmasına bağlı deri nekrozu nadir görülen bir komplikasyondur. Bunun olması için en büyük risk içeren bölge kaş arasıdır. Bunun nedeni, bu bölgenin güçlü bir kollateral dolaşıma sahip olmayan supratroklear arter tarafından beslenmesidir. Böylece başka bir yerden kan alamaz.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, dolguyu enjekte etmeden önce sürekli ileri geri hareketle iğne ile aspirasyonu önermektedir. Bu sayede, bu tür bir komplikasyon önlenebilir.

Kısa vadeli hiyalüronik asit yan etkileri

Hiyalüronik asidin yukarıda bahsedilenler gibi bazı yan etkileri kısa vadede ortaya çıksa da hemen görülmez. Bu, uygulamadan birkaç gün sonra ortaya çıktıkları anlamına gelir.

Hissedilebilir veya görünür nodüller

Nodüller ve yumrular, dermal dolgu maddelerinin kullanımından kaynaklanan yaygın komplikasyonlardır. İnflamatuar veya inflamatuar olmayan olarak sınıflandırılırlar. 4 haftadan 1 yıla kadar süren geç başlangıçlı nodüller, genellikle hiyalüronik aside karşı inflamatuar bağışıklık yanıtlarıdır.

American Journal of Clinical Dermatology’ye göre, kalıcı dolgularda inflamatuar nodüller daha yaygındır. Bununla birlikte, geçici dolguların kullanımından sonra geliştiklerine dair raporlar da vardır.

Hiyalüronik asit, herpes simpleks virüsünü aktive eder

Sorumlu teknisyen uçuklu kişilerin dudak bölgesine müdahale ederken profilaktik anti-herpetik tedavi yapmalıdır. Bunun nedeni, hiyalüronik asidin yan etkilerinden birinin, genellikle yüzün sinirlerine yerleşen bu enfeksiyonu aktive etmesidir.

Hiyalüronik asidin uzun vadeli yan etkileri

Hiyalüronik asit uygulamasından aylar veya yıllar sonra uzun vadeli komplikasyonlar olabilir. Bununla birlikte, bunlar genellikle araya giren zaman nedeniyle yanlış teşhis edilir. Bu nedenle, bu tür bir muameleye atıfta bulunmak için onları yorumlamak zordur.

Granülomlar

Bu tür bir enjeksiyondan birkaç yıl sonra granülomatöz yabancı cisim reaksiyonu gelişebilir. Bu süreç ya asemptomatiktir ya da kızarıklık ve şişlik eşlik eder.

Kalıcı yabancı cisim reaksiyonlarını intralezyonel kortikosteroid enjeksiyonları ile tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği, çalışmalar aracılığıyla hiyalüronidazı bu istenmeyen etki için uygun bir tedavi olarak konumlandırmaktadır.

Dolgu yaptıran kadın
Yan etki olasılığını azaltmak için bu maddenin enjeksiyonu bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Ürünün vücutta yer değiştirmesi

Hiyalüronik asidin yer değiştirmesi, yumuşak doku dolgu maddelerinin enjeksiyonuyla ilişkili olası komplikasyonlardan biridir. Bu nedenle, yüzdeki nodülleri, kitleleri veya şişlikleri değerlendirirken, uygulanan maddenin enjeksiyon yerinden uzak bir yere gidebileceğini ve yıllar sonra dokuda kalabileceğini dikkate alın.

Bir profesyonele gitmenin önemi

Hiyalüronik asit dolgularından kaynaklanan komplikasyon risklerini azaltmak için birçok strateji vardır. Bir profesyonel tarafından yan etkilere ilişkin doğru çalışma bilgisi gereklidir.

Doğru enjeksiyon tekniği kullanıldığında istenmeyen reaksiyonlar nadirdir. Bununla birlikte, insanlar öngörülemeyen olumsuz sekellerin ortaya çıkabileceğinin farkında olmalıdır. Bu nedenle, bu seansların öncesinde ve sonrasında gerekli bilgileri alın ve endikasyonları izleyin.

Umarız bu makaleyi beğenmişsinizdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • King M. The Management of Bruising following Nonsurgical Cosmetic Treatment. J Clin Aesthet Dermatol. 2017;10(2):E1-E4.
  • Brody HJ. Use of hyaluronidase in the treatment of granulomatous hyaluronic acid reactions or unwanted hyaluronic acid misplacement [published correction appears in Dermatol Surg. 2008 Jan;34(1):135]. Dermatol Surg. 2005;31(8 Pt 1):893-897. doi:10.1097/00042728-200508000-00001
  • Lemperle G, Rullan PP, Gauthier-Hazan N. Avoiding and treating dermal filler complications. Plast Reconstr Surg. 2006;118(3 Suppl):92S-107S. doi:10.1097/01.prs.0000234672.69287.77
  • Cohen JL. Understanding, avoiding, and managing dermal filler complications. Dermatol Surg. 2008;34 Suppl 1:S92-S99. doi:10.1111/j.1524-4725.2008.34249.x
  • Jordan DR, Stoica B. Filler Migration: A Number of Mechanisms to Consider. Ophthalmic Plast Reconstr Surg. 2015;31(4):257-262. doi:10.1097/IOP.0000000000000368
  • Ledon JA, Savas JA, Yang S, Franca K, Camacho I, Nouri K. Inflammatory nodules following soft tissue filler use: a review of causative agents, pathology and treatment options. Am J Clin Dermatol. 2013;14(5):401-411. doi:10.1007/s40257-013-0043-7

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.