Kilo Vermek İçin Kullanabileceğiniz 11 Doğal Ürün

Kırmızı çay vücudunuzu arındırmaya ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Unutmayın, uyguladığınız diyete ilaveten her zaman egzersiz yapmalısınız.
Kilo Vermek İçin Kullanabileceğiniz 11 Doğal Ürün
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İster sağlık sebepleri ile isterse de estetik kaygılar sebebiyle olsun, fiziğinizi korumak önemlidir. Fakat bazen günlük rutinler sebebiyle ideal sağlıklı alışkanlıklarımızdan uzaklaşırız. Bugünkü yazımızda hızlıca kilo vermek için tüketebileceğiniz doğal gıdalardan bahsedeceğiz.

Kilo vermek için tüketebileceğiniz bitkiler

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, kilo vermek estetikten çok tıbbi bir tıbbi bir ihtiyaçtır ve bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu, sağlığımıza olumsuz etkisi olmayan doğal bitki ve ürünleri kullanmaktan geçmektedir.

Esmer su yosunu

Diğer deniz yosunları gibi, esmer su yosunu yüksek miktarda iyot ve potasyum, bromin, magnezyum, kalsiyum, demir ve benzeri mineral tuzları içermektedir. Yüksek miktardaki iyot, vücudun tiroid fonksiyonlarını artırarak obezite ile mücadelede yardımcı olur.

Mısır Püskülü

Mısır püskülü mısırın etrafını saran koçanda bulunan ipliksi görünüme sahip püsküllere verilen addır. Bu sebzenin söz konusu kısmı oldukça önemli bir idrar söktürücüdür ve doğanın bize sunduğu en önemli arındırıcılardan biridir. 

Enginar

bütün enginar

Enginar lezzetli bir gıda alternatifidir. Faydalı özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için enginar yapraklarını demleme yöntemiyle kullanmak, kaynatmak veya ıslatarak ezmek tavsiye edilmektedir.

Huş ağacı

Bu ağaç idrar söktürücü olarak bilinir ve obezite ile mücadelede kullanılmasının yanı sıra, başka faydaları da bulunmaktadır. Demleme yöntemiyle içmek idealdir. 

Pu-Erh Kırmızı Çay

pu erh çay

Çayın kilo vermeye yardımcı olduğuna inanılır; fakat kilo verme konusunda en faydalı çaylar yeşil çay ve kırmızı çaydır. Kırmızı çay yağların yakılmasında sağladığı fayda ile bilinir; bu sebeple zayıflamak için önerilen diyetlerde günde 3 ila 4 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Çünkü kırmızı çay karaciğerinizi güçlendirmek suretiyle metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda vücudunuzun tüm sistemleri için doğal arındırıcı görevini üstlenir.

Aloe Vera

Aloe Vera diyetlerde detoks özelliği ile kullanılır; fakat bu kilo verme planınızda yer alamayacağı anlamına gelmez. Sindirim artırıcı ve kısa zaman içerisinde vücudu toksinlerden arındırma özellikleri sayesinde, aloe vera suyu sıkça tavsiye edilmektedir.

Ginseng

ginseng kökleri

Enerji artırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı Ginseng, ayrıca çok iyi bilinen bir yağ yakıcıdır. Siberya Ginsengi en çok tavsiye edilen türüdür; çünkü iştahı azaltır ve doğal enerji artışı sağlar.

Arnavut biberi

Arnavut biberi, bibere o acı ve baharatlı karakteristiğini veren kapsaisin maddesini içerir. Sindirildiğinde kandaki yağ hücrelerinin sayılarını ve vücuttaki yağ katmanlarını azaltır; böylece hızlı şekilde kilo vermenizi sağlar.

Tarçın

toz ve çubuk tarçın

Tarçın metabolizmayı hızlandırır ve kandaki şeker seviyelerini düzenler. Aynı zamanda trigliseritleri azaltır, kolesterol seviyesini düşürür ve metabolizmanıza glukozu sindirmede yardımcı olur. Böylece gün boyunca oluşacak acıkma hissinin önüne geçilmesini sağlar.

Kereviz Çayı

Kaynar suda demlenmiş kerevizden elde edilen kereviz çayı kilo verme rutininiz için muhteşem bir katkı sağlar. Glukozun ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur ve romatizmayı önler. Ayrıca kullanıldığı zaman, tek alınan sıvı bu çay olmalıdır ve 3 gün boyunca tüketilmelidir.

Nane

saksıda taze nane

Nane, kilo vermek için çok fazla miktarda kullanılan bir bitkidir; çünkü sindirimi artırır, toksinlerden kurtulmayı sağlar ve vücuttaki metabolik kalıntıların atılımını sağlar.

Unutulmaması gerekenler

Herhangi bir diyeti uygularken, ne kadar kolay, sade veya hızlı olursa olsun, muhakkak bu diyetin yanında egzersiz yapmanız gerekmektedir. Belli bir egzersiz rutinine sahip olmanız kas ve iskelet sisteminizi güçlendirmenizi sağlar, hızlıca kilo vermenize yardımcı olur, kan basıncını ve kalp atışını iyileştirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Saper, R. B., Eisenberg, D. M., & Phillips, R. S. (2004). Common dietary supplements for weight loss. American Family Physician.
  • Vermaak, I., Viljoen, A. M., & Hamman, J. H. (2011). Natural products in anti-obesity therapy. Natural Product Reports. https://doi.org/10.1039/c1np00035g
  • Astrup, P. A., Meinert Larsen, D. T., & Harper, A. (2004). Atkins and other low-carbohydrate diets: Hoax or an effective tool for weight loss? Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(04)16986-9
  • Sun, N. N., Wu, T. Y., & Chau, C. F. (2016). Natural dietary and herbal products in anti-obesity treatment. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules21101351

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.