Hodgkin Dışı Lenfoma: Bilmeniz Gereken Her Şey

Hodgkin dışı lenfoma, ateş ve kilo kaybı gibi çok genel semptomlar üretebilir. Aşağıdaki makalede daha fazla bilgi edinin.
Hodgkin Dışı Lenfoma: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2021

Hodgkin dışı lenfoma, lenfatik sistem hücrelerinden, özellikle lenfositlerden kaynaklanan bir kanser türüdür. Bu kanser türü, onu diğer lenfoma grubu olan Hodgkin lenfomasından ayırt etmek için böyle adlandırılmıştır.

Hodgkin lenfoma ile Hodgkin dışı lenfoma arasındaki temel fark, onları oluşturan hücrelerin şekli ve özellikleridir. Bununla birlikte, Hodgkin dışı lenfomadan bahsettiğimizde, farklı tümör alt tipleri sunan bir gruba da atıfta bulunuyoruz.

En son istatistiklere göre, bu tümörler tüm kanserlerin %4’ünü oluşturmaktadır. Tahminlere göre, geçen yıl yetişkinler ve çocuklar da dahil olmak üzere yaklaşık 77.000 kişiye Hodgkin dışı lenfoma teşhisi kondu.

Her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen 65 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Bu yazımızda bu kanser türü hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Hodgkin dışı lenfoma nedir?

Hodgkin dışı lenfoma, bahsettiğimiz gibi, lenfositlerden kaynaklanan kanserdir. Lenfositler, vücudumuzda meydana gelen enfeksiyonlar ve diğer saldırganlıklarla savaşmaya yardımcı olan bağışıklık sistemi hücreleridir.

Tüm lenfomalar, vücutta lenfoid dokunun olduğu herhangi bir yerde başlayabilir. Bu doku esas olarak lenf düğümlerinde ve kemik iliğinde bulunur, ancak timusta, sindirim sisteminde ve benzeri yerlerde de bulabiliriz.

Aslında, Hodgkin dışı lenfoma birçok farklı tümör alt tipini kapsar. En sık kullanılan sınıflandırma Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanmıştır. Kaynaklandıkları hücre tipine göre değil, aynı zamanda görünümlerine veya hücre belirteçlerine göre de sınıflandırılırlar.

Belirttiğimiz gibi, bu kanser artan yaşla birlikte daha yüksek bir insidansa sahiptir. Bununla birlikte, çocukluk ve ergenlik döneminde de birçok vaka vardır. Ayrıca erkeklerde hafif bir baskınlık olsa da her iki cinsiyeti de hemen hemen eşit oranda etkiler.

Sézary sendromu

Semptomları nelerdir?

Aslında, Hodgkin dışı lenfomanın teşhisi zor olabilir çünkü  ürettiği semptomlar çok geneldir. Bu kanser türünün çok fazla spesifik belirtisi yoktur. Ancak bazı uyarı işaretleri şüphe uyandırabilir.

Boyutunun artması, kaynaklandığı alan için yaygındır, bu nedenle lenfatik sistemi bilmek önemlidir. Kasık veya boyunda şişmiş lenf düğümleri olabilir veya karaciğer veya dalak palpe edilebilir.

Ek olarak, genellikle ateş, kilo kaybı ve yorgunluk görülür. Tümör lokalize bir yerde olduğunda, semptomlar başka bir organ veya yapının sıkışmasından kaynaklanabilir. Örneğin, dalak büyüdüğünde genellikle sırt ağrısına neden olur.

Benzer şekilde lenfoma göğüste ise öksürüğe veya nefes almada zorlanmaya neden olabilir. Bu nedenle tam fizik muayene ve gerekli testlerin yapılması her zaman önemlidir.

lenfoma ve Sézary sendromu

Hodgkin dışı lenfoma nasıl tedavi edilir?

Hodgkin dışı lenfoma tedavi edilirken birçok faktör dikkate alınmalıdır. Her şeyden önce, yavaş mı yoksa hızlı mı büyüdüğü önemlidir. Yavaş büyüyen lenfomalar genellikle daha iyi bir prognoza sahiptir.

Tümör henüz lokalize olduğunda ve çok agresif olmadığında erken teşhis edilirse, tedavi genellikle radyoterapiye dayanır. Bununla birlikte, hızlı büyüdüğünde, kombinasyon kemoterapisi daha yaygındır.

Aslında, bu kanser türünün farklı alt türleri de dahil olmak üzere 5 yılda %60’ın üzerinde bir sağkalım oranı vardır. Ancak erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir belirti fark ettiğinizde daima bir doktora danışmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.