İdeal Kiloya Ulaştığınızda Karşılaşacağınız 5 Şey

İdeal kilonuza ulaştıktan sonra hayatınızda birtakım değişiklikler farkedeceksiniz.
İdeal Kiloya Ulaştığınızda Karşılaşacağınız 5 Şey
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

İdeal kiloya ulaştıktan sonra geriye bakmak ve kilonuzda yarattığınız değişimi görmek bayağı ödüllendiricidir. Bunu, kendinizi egzersize adayarak ve yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek başardınız.

Spor salonu rutininiz artık eskisi gibi zorunuza gitmiyor ve artık daha fazla ağırlık kaldırabiliyorsunuz. Yiyecekler açısından ise, hamburger yemeyi bıraktınız ve bu vücudunuzda kendini açıkça gösteriyor.

İşte bu tür şeyler ideal kilonuza ulaştığınız zaman sizin de başınıza gelecek. Bu yeni yaşam biçiminin faydaları ve zorlukları için hazır olun. 

1. İlk olarak: kutlayacaksınız!

kilo02

Evet! Evet! En iyi şeyle başlayalım. İdeal kilonuza ulaşmanız bir başarı. Çabalarınızın karşılık bulduğunu görmek kadar güzel bir şey var mıdır ki? Şimdi kutlama zamanı!  

Ama hemen gidip her şeyi çöpe atmayın. Yaptıklarınızın hepsi küçük bir kutlamayla yön değiştirebilir. Partinizi orijinal bir havada hazırlayın. Böylece kaybetmeyi başardığınız kilolara ihanet etmeyeceksiniz.

  • Herkese mutlu olduğunuzu göstermenin bir yolu da uzun zamandır giymeyi bırakıp dolabınızın arkasına kapattığınız bir elbiseyi giymek olabilir.
  • Ayrıca daha önce yapmayı hayal edemeyeceğiniz bir dans sınıfına katılabilirsiniz.
  • Sevdiklerinizle küçük bir parti organize edin. Evet, bu sıfır kek ve karbonhidratsız yiyecekler anlamına gelecek. En iyisi doğranmış meyveler, yoğurtla hazırlanmış tatlılar ve diğer basit seçenekler olacaktır.

2. Bu gruba bir katıldınız mı asla ayrılmayacaksınız

Daha iyi yemek alışkanlıkları geliştirdiğiniz zaman bunu kolay kolay bırakamazsınız. İdeal kilosuna ulaşmayı başaran insanlar dengeli yemeyi başarmış insanlardır ve bu insanlar bu alışkanlıkları sürdürmeyi devam ettirmelidir. Aksi takdirde kaybettikleri kiloları geri kazanabilirler.

Ancak, yıl boyunca bu başarıyı sürdüren insanların grubuna katılmak için bilmeniz gereken çok önemli bir şey var: Rejim sözcüğünü aklınızdan silmelisiniz. Bu kelime bir gitti mi, aklınızda kalan boşluğu “sağlıklı yaşam tarzı” ile doldurun. Sonuçta bu bir rejim değil, ama ideal kilonuzu korumaya yardımcı olacak iyi alışkanlıkların bütünüdür.

3. Lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz

ideal kiloya ulaşmak

Artık bu yaşam tarzını anladığınıza göre, sizi mutlu olmaktan alıkoyacak pek bir şey yok. Rejimle gelen en rahatsız şey yemek yasaklarıdır. Ama siz bir robot değilsiniz ki. İştahınızı açan, canınızın çektiği yiyecekler var. Belki bir şeyi tüketemediğinizde, yasakla karşılaştığınızda mutsuz olup gerginleşiyorsunuz.

Kendinize bir tatlı hediye etmek normaldir. Kendinizi ayda bir diye germenin anlamı da yok. Haftada bir fena fikir değil. Zararı olmayacak. Unutmayın ki bu bir yaşam tarzı… Emeklerinizi boşa çıkarmamalısınız.

Ayrıca size özlediğiniz şeyleri anımsatan sağlıklı alternatifleri de deneyebilirsiniz: marketten alacağınıza evde yaptığınız fındıklı bir ekmek, muz cipsleri ve jelatinden tatlılar…

4. Kendinizi daha sık tartın

Takıntı yapıp her gün tartılmanın hiç bir anlamı yok. Ama haftada bir veya ayda iki kez tartılmaya çalışın. Dahası, iyi bir egzersizden sonra bir bakarsınız, kilonuz beklediğinizden de düşük. Harika, değil mi?

Kendinizi tarttığınızda evriminizi açıkça göreceksiniz. Bir defter ayırın ve değişimleri buraya yazın. Örneğin eğer bir hafta beslenme programınıza yeni bir yiyecek eklediniz ve biraz kilo aldınız. Bunu not ettiyseniz, beslenme uzmanınıza arasındaki bağı sorabilirsiniz.

Ayrıca aynı şey tam tersi şeklinde de gerçekleşebilir: Saatlerce egzersizden sonra kendinizi zayıf hissediyorsunuz ve kilonuz daha da düşüyor. İşte o zaman yaptığınız bir şeyin işe yaramadığını fark edin, eğitmeninize veya beslenme uzmanınıza danışın.

5. Kollarınızın altındaki deri sarkabilir

kilo04

Bu sizin suçunuz değil – bir çok insan genetik olarak bu sıkıntıyı yaşar. Ayrıca ne kadar kilo kaybettiğinize de bağlıdır. Ne olursa olsun, kolunuzun altındaki cilt eski yerine gelmez. Onun yerine sarkar.

Bazı insanlar bu fazla deriyi aldırmak için ameliyat oluyor, bazıları ise bununla yaşamayı kabul ediyor. Ne seçerseniz seçin, bu ideal kiloya ulaşma sürecinde ortaya koyduğunuz çabanın bir göstergesi.

Hayatınızın bu yeni dönemine hoşgeldiniz

İdeal kiloya ulaşmanız artık yeni bir döneme girdiğinizin göstergesidir. Bunun için hazır olun ve sonuçta ortaya çıkan vücudu sevmeyi öğrenin. Belki sevmediğiniz detaylar olacak, ama bunlar üzerine her zaman çalışabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.