Hamburgerin Gerçekte Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

Hazır yemekleri yemeden önce bir kez daha düşünün.

Abur cuburları hazırlamak için kullanılan ana maddeler hakkında bir çok efsane var. Bu yüzden gerçekten neden yapıldıklarını ortaya koymak için bir çok araştırma yapılıyor. Fast food restoranlarında satılan hamburgerlerin içinde ne olduğunu öğrenmek için bugünkü makalemizi okumaya devam edin.

Abur Cubur, Diyetimizde Giderek Daha Fazla Yer Alıyor

Fast food olarak da bilinen hazır gıdaların vücuda bir çok zararı vardır. Eğer vurdumduymaz yaşam tarzlarının toplumda yaygın olduğunu düşünürseniz, böyle bir şeyin iyi bir diyet ve alışkanlık olmadığını anlayabilirsiniz.

Ama bunun ötesinde, her yerde sunulan yiyecekler içinde sağlıklı olanlarını bulmak zordur, çoğunlukla da durum bunun tam tersidir. Bir çok ülkede salata yemek yerine hamburger bulmak çok daha kolaydır. 

Eğer nadiren bu tür yiyecekleri kendinizi ödüllendirmek için yiyorsanız veya ayda bir kere farklı bir şey yemek için tüketiyorsanız, bu problem değil. Sorun insanların haftada iki ve iki kereden fazla fast food ve hazır yemek tüketmeleri.

Hamburgerler, hazır yemeğin örneklerinden biridirler ve içlerinde yüksek oranda hayvan proteini, katkı maddesi, koruyucu, boya, tatlandırıcı, şeker, rafine yağ, sodyum ve çok yüksek kalori bulundururlar. Ayrıca size hiç lif veya vitamin vermezler. Hazır yiyeceklerdeki malzemeler bağımlılık yapar. Bu kelime ağır gelse de, onları sürekli daha fazla yediğimizi gösterir.

Bu yüzden çocuklar böyle yerlere bir kez gittikten sonra anne ve babalarının yaptıkları sebze ve diğer yemekleri yemek istemezler. Yetişkinlerde de benzer bir şey oluşur, özellikle öğlen için hızlıca yemek yemek veya akşam yemeği hazırlamaktan kaçınmak için.

Eğer bu tür yiyecekleri sık sık tüketirseniz, kolesterol seviyeniz yükselir, kemik problemleri, kardiyovasküler hastalıklar, ağır ve yavaş sindirim, diğer yiyeceklere olan tercihlerinizde değişiklikler ve beyninizde (bir uyuşturucu alırmışcasına) biyokimyasal değişiklikler yaşarsınız. 

Fast Food Restoranlarından Hamburger Yememek için Nedenler

Sağlıklı yemenin yanı sıra çevreciyseniz ve ekolojiye değer veriyorsanız o zaman popüler fast food restoranlarından yemeye son vermek için çok daha fazla sebebiniz var. Kansere ve kronik hastalıklara yol açan kimyasal zehirlerin yanı sıra gezegende yarattığı sonuçları düşünürseniz, yeteri kadar söyledik.

aburcubur

Karbon hidroksit hamburger yapmak için kullanılan malzemelerden biridir çünkü bakteriyi öldürür. Pembe renklidir ve bu renk farklı etlerdeki atıkların işlenmesiyle oluşur. Diğer kelimeyle, yenebilir değildir.

Bir öğünde veya kombo menüde, tonlarca katkı maddesi vardır; bunlar sağlığınız için çok zararlıdır. Bu tek makale içinde hepsini sıralayamayız bile. Bu, içerdiği kaloriler veya yağların yanı sıra vücuda zararlı olmasının nedenlerinden biridir.

Jamie Oliver’ın yemek programında çıktıktan sonra, orada tavuk nugget ve sosislerdeki pembe akışkan sıvıyı gösterdiklerinde, hamburgerlere biraz dikkat çekildi.

Hazır yemek satan restoranlarda kullanılan etler için hayvanları yapay şartlarda yetiştiriyorlar, bu hayvanlar hareket etmez ve sadece yerler ve kilo alırlar. Öldürme yöntemleri genelde yavaş ve acılı olur. Tavuklar aşırı beslenir, küçücük kafeslerde yumurta bırakırlar, inekler küçücük yerlerde yaşarlar, mısır veya soya yerler ki (hatta bazen midelerine operasyon uygulaması yapılır) çok daha hızlı kilo alsınlar.

burger

Ete olan büyük talebi karşılamak için, şirketler çok fazla ormanlık arazi ve yağmur ormanlarını yok ediyor. Bunun sonucunda açılan alanlarda, büyükbaş hayvanlara yem üretmek için soya yetiştiriliyor. Ayrıca, hamburgerleri ve patatesleri paketlemek için binlerce okaliptüs ağacı kesiliyor. İnek ve benzeri hayvanların dışkıları metan gazı üretir ve bu da küresel ısınmadan sorumludur. Ve bunlar da yetmezmiş gibi paketlemeleri doğada çözülemeyen maddelerden yapılır ve inanılmaz miktarda çöp üretir.

İneklere çok fazla miktarda antibiyotik ve hormon enjekte edilir. Diğer yandan, hamburgerlerin %50’si sudur. Ayrıca tendonlar, dil, damak, burun, göz kapağı, kuyruk, bağırsak ve kan gibi malzemeler bu etin yapımında kullanılır.

Hamburgerler ve Diğer Hazır Yiyecekler Ne İçeriyor?

Hazır yemek restoranlarında çalışan insanlar en popüler etlerin içinde ne olduğunu anlatacak pozisyondadır. Bunların hepsi Reddit adlı internet sitesinde yayınlanan bir araştırmaya göre hazır yemeklerin sırlarını açıkladılar.

Örneğin, hamburgerler çiğ olarak restorana vardıklarında et gibi görünmezler, reklamlarda göründükleriyle hiç alakaları yoktur. Bu yüzden onlara bir çok sos ekleyerek kahverengi renge büründürürler.

aburcubur2

Diğer yandan, restoranların temizleme ve hijyen kuralları çok sıkı olmasına rağmen, çalışanlar her şeyi kızartmak için aynı yağı kullanırlar. Bunun sebebi hem zamanın olmaması hem de siparişleri olabildiğince hızlı şekilde servis etmek içindir. 

Dünyanın en popüler hamburger zincirinin yayınladığı resmi mesaja göre hamburgerlerin içine hiç bir katkı maddesi katmıyorlar, ancak içinde okuması ve yazması zor olan bir çok madde var. Trikloretan, dieldrin, etilbenzen gibi. Bu yüzden hamburger etini dışarıda uzun süre bırakabilirsiniz ve hiç bir şey olmaz. Bu yüzden hamburger yemeden önce iyi düşünün!