Yüzünüzün Görünüşünü Değiştirebilen 4 Yiyecek

Çölyak olmayabilirsiniz fakat siyah noktaların ortaya çıkması ve şişkin bir surat, gluten seviyesine belirli bir düzeyde intoleransınız olduğuna işaret edebilir.
Yüzünüzün Görünüşünü Değiştirebilen 4 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İster inanın ister inanmayın, yüzünüzün görünümünü değiştirebilecek bazı gıdalar vardır.Not alın, çünkü bugün hepsinden ve yüzünüzü nasıl etkileyeceklerinden konuşacağız.

1. Şarap

kadehe şarap koymak

Çok fazla şarap içen insanların özelliklerinden biri, burun köprüsünde çok fazla lekelerin görülmesinin yanı sıra çok görünür kırışıklıklara sahip olmalarıdır. Ayrıca gözlerin altında küçük kırışıklıklar vardır ve genelde göz kapakları şişkin bir halde olur.

Sanki bu yetmezmiş gibi, cildiniz susuz kalır ve kızarmaya eğilimlidir. Gözenekleriniz de genişler.

Bunların hepsinin sebebi, şarapta bulunan çok miktardaki şekerin yanı sıra, pestisitler ve sülfitlerdir. Alkollü içecekler dehidrasyona neden olmasının sebebi budur.

Bu, genel olarak, vücudunuzun su kaybetmesine neden olur. Buna ek olarak, karaciğer aşırı çalışır ve bu da ertesi gün mide problemleri yaşayacağınız anlamına gelir. Tüm bunlar cildinizin kırışık, sarkık ve kırmızı lekelerle dolu görünmesine sebep olur.

Ayrıca, alkolü uzun vadede aşırı tüketirseniz, bağırsak bakterilerinin işlevini değiştirmesine sebep olabilir ve bu da çok sayıda hastalığa yol açabilir.

Bu sorunu düzeltmeye başlamak için, alkolü en az 3 hafta bırakın. Böylelikle, cildinizin kendini sıfırlamasına izin verebilirsiniz.

2. Süt

bardakta ve sürahide süt

Benzer özellikler, aşırı miktarda süt ürünleri tüketen kişilerde de ortaya çıkar. Bu durumda, yüzde görülen şeyler göz altı torbaları ve şişmiş göz kapaklarıdır.

Aynı zamanda çene gibi bölgelerde siyah nokta ve lekelere neden olur.

Süt, laktozu tolere ediyor olsanız bile, yüzünüzün rengini ciddi şekilde etkiler. Bunun nedeni, yaşlandıkça, laktozu iyi sindirmemize yardımcı olan enzimlerin büyük bir çoğunluğunu kaybetmemizdir.

Bu bir alerji olmasa da, vücutta ve yüzde belli değişikliklere sebep olur. Yüzünüzün şiştiğini ve cildinizin soluk olduğunu fark ederseniz birkaç hafta boyunca süt ürünlerinden uzak durmaya çalışın.

Bu şekilde, yüzünüzde düzelme olup olmadığını ve bu belirtiler kaybolup kaybolmadığını anlayabilirsiniz. Eğer durum buysa, bu sorunun, süt ürünlerinin aşırı tüketiminden kaynaklandığından emin olabilirsiniz.

3. Şeker

küp şeker

Olması gerekenden daha fazla şeker yiyen insanlar için de çok tipik bir yüz söz konusudur. Bu, yüzün üst kısmında derin kırışıklıklar, gözlerin altında torbalar, ince ve soluk cilt ve akne ile karakterizedir.

Şeker, aynı zamanda kilo almanıza sebep olabildiği için az tüketilmesi gereken bir içerik olduğundan, cildinizin durumunu da etkiler.

Bu gıdanın yaptığı şey, glikasyonu yoğunlaştırmaktır. Dolayısıyla aşırı glikoz molekülleri, süreci, kolajene tutunarak, zarar vererek ve daha az elastik olmasına sebep olarak etkiler.

Tüm bunlar cildin yaşlanmasını hızlandırır, kırışıklık oluşumuna sebep olur ve cildin pigmentasyonunu değiştirir.

Eğer aradığınız şey mükemmel bir cilt ise, yapmanız gereken ilk şeylerden biri şeker tüketiminizi en aza indirgemek ve diğer alternatifleri seçmektir.

4. Gluten

ekmeğe hayır demek

Gluten içeren yiyecekleri fazla tüketmek sadece çölyak hastalığı için kötü değildir.

Çok fazla gluten yiyen kişinin yüzü; alın, yanaklar ve çenede siyah noktalar, kırmızı yanaklar ve şişmiş bir suratla karakterizedir. Başka bir deyişle, gluten yüzünüzün görünümünü değiştirebilir.

Bu işaretleri fark ederseniz, vücudunuzun gluteni özümsemediğinin bir belirti olabileceğini bilmelisiniz.

Gluten, şu gibi gıdalarda bulunabilen bir protein çeşididir:

  • Buğday
  • Çavdar
  • Yulaf
  • Arpa

Ayrıca bazı içeceklerde de bulunur:

  • Bira
  • Viski
  • Votka

Gluten intoleransınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız, çok basit bir şekilde test edebilirsiniz: sadece bu ürünleri 2-3 hafta boyunca diyetinizden çıkarın. Gluten içerebilecek gıdaları kesip cildinizde bir değişiklik olup olmadığını gözlemleyin.

Bu 2 haftadan sonra belirtileriniz kaybolmadıysa, muhtemelen bir gıdaya intoleransınız var, ancak bu gluten değil demektir.

Bununla birlikte, sağlıklı bir kiloya sahip olmak için de, beyaz unla yapılmış fırında pişen gıdalar gibi basit karbonhidratları kesmek en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.