Gençlik Enzimi CoQ10 Üretmenize Yardımcı 7 Gıda

Ubikinon ya da CoQ10 olarak bilinen Koenzim Q10, yaşlanma belirtileri ile mücadeleye yardımcı olan bir antioksidandır. Bu antioksidan hakkında bilgi almak ve vücudunuzda yeterince bulundurduğunuza emin olmak için makalemizi okuyun.
Gençlik Enzimi CoQ10 Üretmenize Yardımcı 7 Gıda

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Gençlik enzimi yani Koenzim Q10 hakkında konuşan insanları duymuş olabilirsiniz. Ubikinon ya da CoQ10 olarak bilinen Koenzim Q10 bir antioksidandır. Bu enzim doğal olarak vücut hücrelerinin her birinde bulunur.

Yararlı olduğu kadar temel bir öneme de sahiptir: vücudu serbest radikallere karşı korur. Oksidatif zarara neden olan herhangi harici ajanlara karşı da etkilidir.

Bunların yanı sıra, hücrelerin enerji üretmesini kolaylaştırır. Bu kasların bir çoğunun direncini, gücünü ve sıkılığını arttırır.

Vücudunuzdaki yüksek CoQ10 konsantrasyonu yaşlanma etkileri ile mücadele etmeye dönüşür.

Aslında, tüm kırışıklık kremleri bu maddeyi içermektedir. Bunların hepsi bu harika ve çok özellikli enzimi kullanır.

Artık harici tedavileri kullanmadan önce, vücudunuz için daha da iyi bir şey var. Bizler, vücudumuzun doğal olarak CoQ10 üretmesini istiyoruz.

Bugün, bu konuda size yardımcı olacak 7 gıdadan bahsedeceğiz. Bunları not alıyor musunuz?

1. Somon ve CoQ10

CoQ10 ve Somon

Omega 3 ve omega 6 gibi yağ asitleri bakımından zengin balıklar hem CoQ10 seviyelerini sağlamak hem de yükseltmek için vazgeçilmezdir.

Bunlar arasında, en çok tavsiye edilen kuşkusuz somon balığıdır.

Örneğin Japonya’da, bu antioksidan bol bol tüketilmektedir. Japonlar diyetlerinde bol miktarda taze ve çiğ balık bulundurur. Tabii ki, çiğ balık yemek her zaman akıllıca bir şey değildir. Yani taze somon, uskumru ya da sardalyeyi haftada üç ya da dört kez yemelisiniz.

2. Tavuk

Et CoQ10 açısından çok zengindir.

Kırmızı et çok da sağlıklı değildir çünkü yüksek miktarda yağ içerir. Bu yağ toksiktir ve kolesterol ile trigliseridi yükseltir. Yani, bunun yerine tavuk tüketeceğiz.

Tavuk kalçası CoQ10 için çok iyi bir kaynaktır.

Bu eti sağlıklı, dengeli beslenme için diğer sağlıklı gıdalar ile birleştirin. Mesela bunun için havuçlu bir sos hazırlayabilirsiniz.

Yalnız tavuğu çok fazla yağda pişirmekten kaçının.

3. Yer fıstığı

yer fıstığı

CoQ10 açısından zengin olan tüm gıdalar hayvanlardan gelmez. Örneğin yer fıstığı, bu bileşiği en yüksek miktarda içeren bitkisel kaynaklardan bir tanesidir.

30 gram yer fıstığı 0.8mg CoQ10 içerir.

Bunun yanı sıra, yer fıstığı, üzüm gibi resveratrol açısından zengindir. Bu da yaşlanmaya karşı çok sağlıklı bir antioksidandır.

Bu yüzden, doğru miktarda yer fıstığı yerseniz, bazı etkileri olacaktır. Bunlar arasında, kan akışının düzenlenmesi ve kasların sıkılaşması da bulunur. Böylece yer fıstığı zamanın üzerimizde bıraktığı etkilerle savaşmaya yardımcı olur.

4. Brokoli

CoQ10, ayrıca brokoli ve brokoli filizlerin de yer alır.

Düzenli olarak bu sebzeyi tüketmek, bazı hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır, bunlar arasında, kalp hastalığı ve ödem de bulunur. Bu, içeriğinde bol miktarda CoQ10 gibi antioksidanlar bulundurmasından kaynaklanır.

Hatırlanması gereken önemli bilgilerden biri de, CoQ10’un sadece taze gıdalarda olduğudur.

Gıdalar dondurulduğunda ya da konserve yapıldığında bu koenzim ortadan kaybolur.

5. Portakal ve çilek suyu

Genel olarak, meyvelerde CoQ10 bulunmaz. Bize ihtiyacımız olan miktarda CoQ10 verebilecek meyveler çilek ve portakaldır.

Bu nedenle, mümkün olduğunca taze sıkılmış şekilde içmek çok iyi bir fikirdir.

İçeceğinizi tatlandırmayın: Tatlandırmak içeriğindeki besleyici etkileri azaltır. Buna içeceğinize şeker, bal ve hatta stevya eklemek de dahildir.

6. Ispanak

ıspanak tabağı

Ispanak CoQ10 açısından en zengin bitkisel kaynaktır.

Ispanak sık sık yemeniz gereken çok sağlıklı bir bitkidir. Bu durumda, en iyisi ıspanağı çiğ yemektir.

Ispanak vitamin, lif ve mineral açısından çok zengindir. Aynı zamanda beta-karoten ve lutein gibi bitkisel besinler içerir. Bu ögelerin hepsi, bizleri hücresel hasarlardan korumakla sorumludur.

Eğer cildinizin sıkılığını korumak, kırışıklıklarla savaşmak ya da yüzünüzün parlaklık ve tonunu geri kazandırmak istiyorsanız, tereddüt etmeyin. Ispanak yiyin!

7. Tofu

tofu küpleri

Tofu % 100 bitkisel bir proteindir. Tofu soya fasulyesi ile yapılır.

Bunu salata ve çorbalarınıza ekleyin. Tofu yemek çok faydalıdır çünkü içeriğindeki bol miktarda kalsiyum ve Koenzim Q10 kemikleri korumaya yardımcı olur. Bu ayrıca kaslarınızı ve vücudun genelini de korur.

Tofu et kadar proteine sahiptir ve B-kompleks vitaminleriyle doludur. Bu hücrelerimizin enerji ihtiyacını büyük miktarda kapsar. Ayrıca zamanın üzerimizde bıraktığı etkilerle savaşmaya yardımcı olur.

Biz yaşlandıkça, vücudumuzdaki CoQ10 oranı yavaş yavaş azalır. Bugün size gösterdiğimiz gıdalarla bu açığı kapatabilirsiniz. Kesinlikle büyük yardımları olacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García Triana, B. E., Saldaña Bernabeu, A., & Saldaña García, L. (2013). El estrés oxidativo y los antioxidantes en la prevención del cáncer. Revista Habanera de Ciencias Médicas12(2), 187-196.
  • Mataix Albert, B. (2005). Efecto de los ácidos grasos de la dieta y la suplementación con coenzima Q10 sobre el estrés oxidativo cerebral durante el envejecimiento.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.