İdrar Kaçırma İçin Faydalı 5 Alışkanlık

Beslenme düzenini değiştirmek ve bazı egzersizler idrar kaçırma sorunu için yardımcı olabilir. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi takip ederken bu alışkanlıklar işinizi kolaylaştıracaktır.
İdrar Kaçırma İçin Faydalı 5 Alışkanlık

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hastanın mesane kontrolünü kaybetmesine üriner inkontinans ya da daha iyi bilinen adıyla idrar kaçırma denir. Bu sorun kendini yer yer ufak idrar kaçırma durumlarıyla ya da mesanenin tümden boşaldığı daha ciddi durumlarla gösterebilir. Hangi alışkanlıkların idrar kaçırma için yardımcı olabileceğini biliyor musunuz?

İdrar kaçırmayı neyin tetiklediğine bağlı olarak tedavi yöntemi değişecektir ancak her koşulda bazı temel alışkanlıklar size yardımcı olabilir. Bu yazımızda sizlere beş önemli alışkanlıktan bahsedeceğiz.

İdrar Kaçırma Tedavisi İçin 5 Önemli Alışkanlık

Mesaneyi kontrol edememek birçok sağlık sorunu nedeniyle olabilir. İdrar kaçırma, aslında kendi başına bir hastalık değil, bir semptomdur. Öksürdüğünüz ya da hapşırdığınız zaman aniden idrar kaçırabilirsiniz.

Bazı hastalarda, idrar kaçırma sorununun daha ciddi bir hali görülür ve aniden güçlü bir tuvalete gitme isteği duyarlar ancak zamanında yetişemezler. Nedeni ya da ne kadar ciddi olduğu fark etmeksizin bu sorunla mücadele etmek için herkesin uygulayabileceği yöntemler var.

1. Beslenme Düzeninizi Değiştirin

kırmızı biber

Bazı acı ya da tatlı yiyecekler idrar seviyesinde artışa neden olur.

İdrar kaçırma tedavisinin bir parçası da daha iyi beslenmek. Birçok kişi tedavinin beslenme kısmını görmezden geliyor ancak bazı gıdalar hastalığı daha kötüye götürebilir.

Bu nedenle acı, tatlı ya da asitli gıdaları ya tümden kesmeli ya da azaltmalısınız. Kahve gibi kafein kaynağı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak da faydalı olacaktır.

2. Mesanenizi Yeniden Eğitin

Bazı kaslarınızı güçlendirecek basit tekniklerle mesanenizi yeniden eğitebilirsiniz. Buradaki amaç mesanenin boşaltılması için belli zamanlar oluşturmaktır. Bu nedenle yapacağınız ilk şey tuvalete gitmek için sabit zamanlar belirlemek olmalı.

Tuvalete gitme isteğinizi yapabildiğiniz kadar ertelemeli ve programınıza göre hareket etmelisiniz. Böylece vücudunuz programa alışmaya başlayabilir. Tabii ki bunu adım adım yapmalısınız. Önce saat başı tuvalete giderek başlayın, ardından iki saatte bir. Dört saatte bir tuvalete gidebilecek seviyeye gelene kadar devam edin.

Bir başka teknikse idrarı tutan kaslarınızı güçlendirmektir. Tuvalete gitmeniz gerektiğini hissettiğiniz an, bunu ertelemeye çalışın. Önce 5 dakika kadar ertelemeyi deneyin, sonra 10 dakika. Bu şekilde kendinizi daha iyi hissettiğiniz bir noktaya kadar gidebilirsiniz.

3. Pelvis Egzersizleri

kegel egzersizleri

Kegel egzersizleri, pelvik tabanı kuvvetlendirerek idrar kaçırmayla mücadelede etkilidir.

Orta seviyede idrar kaçırma yaşayan hastalara yapılan ilk önerilerden biri kegel egzesizleridir. Kegel egzersizleri her gün evde kendi başınıza yapabileceğiniz kadar basittir.

Nasıl Yapılır

  • Pelvik taban kaslarınızı 5 – 10 saniye arasında kasıp gevşetin.
  • Yine 5 – 10 saniye kadar dinlenin. Pelvik taban kasları idrar tutmak için kullandığınız kaslardır. Emin olamıyorsanız tuvaletteyken idrarı tutmayı deneyin.
  • Köprü egzersizi ya da kalça kaldırma egzersizleri de işe yarayabilir. Ancak doğru kaslarınızı kullandığınıza emin olmalısınız.

4. Sigarayı Bırakın

Sigaranın içinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle pelvik taban kaslarını zayıflatabilir. Özellikle de nikotin mesanede kasılmaları tetikleyerek aniden tuvalete gitme isteğine neden olabilir.

Ayrıca sigara kullanımı öksürmeyi arttıracağı için kaçırma riskinizi de arttırır. Öksürdüğünüz zaman pelvik tabana baskı arttığı gibi mesane ve idrar yolu da içe çöker.

5. Alkolden Uzak Durun

idrar kaçırma için alkolü azaltma

Aşırı alkol tüketimi; mesane, idrar yolu ve böbrek duvarlarını zayıflatır. Bu nedenle idrar kaçırma tedavisi için alkolden kaçınmalısınız.

Alkol, mesanenin fazla uyarılmasına ve idrar tutma becerisinin azalmasına neden olur. Ayrıca su kaybetmenize neden olduğu için idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırır. Alkolden uzak durmaya ve yerine daha fazla su içmeye çalışın.

Son olarak, idrar kaçırma sorunu yaşıyorsanız öncelikle bir doktora görünmelisiniz. Ne kadar çabuk teşhisiniz konar ve tedaviniz başlarsa o kadar çabuk iyileşirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda

Temel olarak, kan dolaşımında filtrelenen atıkları, vücuttan dışarı atarlar. Bu yüzden böbrekleri ve mesaneyi koruyan 7 gıdadan bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.