Doğal Yollarla İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Edin

İdrar yolu enfeksiyonu, ağrılı ve rahatsız edici olduğu gibi uykusuzluğa da neden olabilir ve günlük faaliyetlerimizi kısıtlayabilir.
Doğal Yollarla İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Edin

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

İdrar yolu enfeksiyonları, çoğu kadını mutlaka etkileyecek olan, boşaltım sisteminin oldukça yaygın bir rahatsızlığıdır. Peki, idrar yolu enfeksiyonunu nasıl tedavi edebilirsiniz?

Elbette genelde doktora danışmadan bir tedaviye başlamamamız gerekir ama bazen antibiyotiğin tek çare olduğunu düşünürüz. Ancak antibiyotikler karaciğere zarar vermekle kalmaz aynı zamanda vücudumuzda ona karşı bir direnç de gelişir.

Bunun sonucunda antibiyotiğin etkileri de her geçen gün azalmaya başlar. Bu nedenle ilk olarak idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye odaklanmak gerekir. Böylece sistitten kurtulabilir ve günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Başlıca Nedenleri

Böbreklerimizin kanı filtreleme ve temizleme gibi çok önemli bir görevi vardır. Bu görevi gerçekleştirdikten sonra bunlar onların idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlamak için toksinleri mesanede biriktirirler.

Bu nedenle böbreğe bağlantısı olan tüm organların mükemmel bir durumda olması gerekir. Engeller içermemesi ve bakterilerin büyümesini engelleyen uygun bir asidik ortama sahip olmaları gerekir.

Ancak bazen yaş, hamilelik, menopoz, belirli doğum kontrol yöntemleri, prostat (prostat bezinin iltihabı) ve diyabet gibi idrar yolundaki fiziksel değişikliklerle bağlantılı bazı unsurlar, bakterilerin büyümesine katkıda bulunur ve/veya idrar yolunda tıkanmalara neden olur. Bunun sonucunda da idrar yolunda sistit veya idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen iltihaplanmalar ortaya çıkar.

Belirtiler

  • İdrar yaparken kaşıntı veya yanma hissi.
  • Pelvik bölgede baskı.
  • Sürekli idrar yapma ihtiyacı.
  • Kötü kokulu ve/veya bulanık idrar.
  • İdrarda kan görülmesi.
  • Ateş.

Doğal Yollarla İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Edin

Sistit veya idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmenin en iyi yolu, idrardaki bakterileri eleyen doğal antibiyotikler kullanmaktır.

Kızılcık

Bu kırmızı meyveler, onların antosiyanin ve karotenoidler ve C vitamini gibi yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde idrar yolu enfeksiyonları ile mücadele etmek için idealdir.

Bunların arındırma özelliği, E. Coli’ye neden olan bakterileri idrar yolunun duvarından uzaklaştırarak mikroplara doğrudan etkide bulunur. Diğer yandan yüksek C vitamini içerikleri bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı savunmasını güçlendirir.

Maydanoz ve sarımsak

Bu besinler antibiyotik özellikler açısından mükemmeldir. Bunları yemeklerimize katabiliriz veya onları tek başına tüketebiliriz.

Maydanoz meyve suyuyla karıştırıldığında (özellikle asidik meyve sularıyla) çok iyi sonuç verir. Sarımsak ise zeytin yağına batırılarak yumuşatılabilir ve yenebilir (yedikten sonra dişlerinizi iyi fırçalayın!).

Laktobasil bakterileri

Bunları, pek çok süpermarketin yoğurt gibi fermente süt ürünleri reyonunda bulabilirsiniz. Bunlar bağırsaklardaki bakteri dengesini iyileştirir ve antikorlar geliştirmemize yardımcı olur.

İdrar sökücüler

İdrar yolundan yabancı nesnelerin arındırılmasını sağlar ve sıvı birikimiyle mücadele etmemize yardımcı olur. Bu nedenle diyetimize kuşkonmaz, salatalık, kereviz ve kaba yonca gibi gıdalar eklemek büyük önem taşır.

Bunların yanı sıra, iltihap önleyici enzimleri sayesinde ananas da çok faydalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemek için Öneriler

portakal
  • Zararlı bakterilerin vücuttan atılması için bol su tüketin.
  • C vitamini alın ve mümkün olduğunca çok portakal, limon, ananas ve yaban mersini suyu için.
  • Kahve, alkollü içecekler ve yeşil çaydan uzak durun çünkü bunlar mesaneyi tahriş eder ve rahatsızlığı arttırır.

Gördüğünüz gibi, idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek aslında oldukça basittir. Bu sadece biraz irade ve bolca sıvı/meyve içeren dengeli bir diyeti takip etmenizi gerektirir.

Kızılcıkların iltihaplara karşı etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır, bu sebeple bunları ne şekilde olursa olsun (taze olarak, meyve suyu şeklinde vb.) evde bulundurmakta yarar var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.