İki İspanyol Hastane Kanser Tedavisi Üzerine Yeni Denemeler Yapıyor

· 16 Ekim, 2017
Çalışmalarda tümörleri ilerlemiş hastalarda kullanılmış olsa da lokal olarak uygulanan bu yeni ilaç, erken evrelerde olan kanserle savaşmak için de kullanılabilir.

Son haberlere göre, iki İspanyol hastane, % 100 İspanya üretimi olan kanser ilaçlarını test ediyor.

Yakında, yeni tedaviyi hastalığının seyri kötü giden 24 hasta üzerinde test edecekler.

Kanser araştırmasının ilk evresi

kanserle savaşan kadınlar

Bu çalışma Gregorio Marañon Hastanesi ve Navarra Klinik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Kanser araştırmasının ilk evresinde, diğer tedavilere yanıt vermeyen tümörlü beş hasta ilaçla tedaviye başlamış durumdalar (BO-112).

Bu beş hasta, klinik çalışmanın ilk evresine katılacak 12-24 kanserli hastadan birinci grup olacak.

“Bunu da kontrol edin: Araştırmacılar Kemoterapiden Daha İyi Olabilecek Yeni Bir Kanser Tedavisi Buldular”

İspanya’dan bir ilaç

Bu ilaç, Ulusal Kanser Araştırmaları Merkezi’nde (Centro Nacional de Investigaciones Oncológicas veya CNIO) başladı. Şimdi, Madrid ve Pamplona’da, yukarıda adı geçen sağlık merkezlerinde geliştiriyorlar.

İlaç İspanya’da üretilecek. Bununla birlikte, uluslararası piyasaya çıkması uzun sürmeyecek.

Bir zaman çizelgesinden bahsetmek gerekirse, çalışmanın ilk sonuçları haziran ayında hazır olacaktı.

İlk Amerikan Kanser Derneği konferansı Haziran ayında gerçekleşecek. Burası onkolojide önemli ilerlemelerin sunulduğu yerdir.

İlaç üç ila dört yıl içinde piyasaya girebilir.

İmmünoterapi

İmmünoterapi, kanser tedavisinde devrim yaratan bir süreçtir.

Bu yöntem geleneksel kemoterapi gibi tümör hücreleriyle doğrudan mücadele etmek yerine, vücudun kendi doğal savunmalarını kullanarak kansere saldırır.

Burada, bağışıklık sistemi sadece uyarılmakla kalmaz, buna ek olarak, aynı zamanda bu sisteme kötü niyetli hücreleri tanıması öğretilir.

Doğru eğitimle, doğal savunmalarınız tümöre hitap edebilecektir. İmmünoterapi, tümörleri daha az yan etki ile küçültür. Böylece, sağlıklı dokuların paralel hasarını öğrenir.

Bu ilerlemeler, melanom ve akciğer kanseri dahil, tümörlü kişilerin görünümünü yavaş yavaş değiştiriyor.

İspanyol ilacı için tümör tipolojisi

kanser hastası gülen kadın

İmmünoterapi ilaçları halihazırda piyasada var ve bu yeni İspanyol ilaçlar o listeye eklenecek.

İlk başta, en yaygın olan (meme, akciğer, yumurtalık, karaciğer ve endokrin, melanom, sarkom, vb.) katı tümörleri tedavi etmesi amaçlanıyor.

Bununla birlikte, bugüne kadar yapılmış çalışmalar için sorunu belirgin olan ve erişilebilir tümörlü hastalar seçildi (kutanöz metastazlı melanoma da dahil).

İlacı bir ultrason rehberliğinde ve bir enjeksiyonla direkt olarak bölgesel tümöre gönderirler.

Yeni ilaç hakkında detaylar

Bu İspanyol tedavisi, genel olarak, başarısız olan mevcut tedavilerle tedavi edilmiş olan insanlar üzerinde denenecektir. Artı, bu immünoterapi dışındakileri de kapsar.

İlk olarak, yeni ilaçların etkinliğini göstermesi gerekiyor. Daha sonra, hastalığın diğer erken evrelerinde ve ameliyattan önce de kullanabilirler.

İlacın ön-pazar adı BO-112 olacak ve hala deney aşamasında. Yine de, çoğu kişinin bu ilaçtan beklentileri oldukça yüksek.

Bu ilaç, kanserle savaşmada umut verici iki yaklaşımı bir araya getiren ilk ilaçtır: immünoterapi ve otofaji. Bu, Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi’ye 2016 Nobel Tıp Ödülü kazandıran bir mekanizmadır.

Bununla birlikte, bu İspanyol ilacı tek başına çalışmak zorunda değil. Gelecekte, diğer immünoterapilerle de birleştirilebilecek. Buna ek olarak, klinik araştırmalarda bu seçenekleri de test ediyorlar.

Okumamızı öneririz: Kanseri kan testiyle erkenden teşhis etmek mümkün

Kamu-özel sektör işbirliği

mamografi yaptıran kadın

Genel olarak, bu çalışmalar kamu-özel işbirliğinin neye benzeyeceğinin ve nasıl olacağının mükemmel bir örneğidir.

2010 yılında Ulusal Onkoloji Araştırmaları Merkezi (Centro Nacional de Investigaciones Oncológicas veya CNIO) ilacın lisansını yukarıdaki bir İspanyol şirketine verdi. Bu, işbirliğinden doğan küçük bir biyoteknoloji şirketi: Bioncotech.

Çalışmalar Bioncotech’teki Melanoma Grubu başkanı Marisol Soengas tarafından yönetildi.

Onun sözleriyle:

“Bilim adamları genellikle laboratuardaki sonuçların doğrudan hastaya ulaştığını görmek için birkaç şans buluyor. Bu klinik çalışma, Bioncotech’in fantastik ekibi tarafından yönetilen, farklı disiplinlerden araştırmacılar arasındaki işbirliğinin sonucudur. CNIO’da bu büyük adımdan gurur duyuyoruz.”

Bu çalışmaların sonuçlarını dünyadaki en büyük onkoloji konferansı olan Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) konferansında sunacaklar. Bu konferans 2 Temmuz’dan 6 Temmuz’a kadar Chicago’da gerçekleşecek.

Ana resim: WikiHow.com