İklim Değişikliği Erkek Bebeklerin Sayısını Etkileyebilir

Japonya'da yapılan bir çalışmaya göre, iklim değişikliği erkek ceninlerin düşük oranında artışa sebep olabilir.
İklim Değişikliği Erkek Bebeklerin Sayısını Etkileyebilir

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2019

Japonya M&K Sağlık Enstitüsünde yapılan bilimsel araştırmalar erkek neslinin küresel iklim değişikliği ile etkilenebileceğini ortaya koydu. Söz konusu çalışma bu durumun gezegenimiz üzerinde yaşanan aşırı iklim değişiklikleriyle bağlantılı olduğunu açıklıyor.

İklim Değişikliği İle Erkek Bebek Sayısı Arasındaki İlişki

Çalışmalara göre, alışılmamış ısı değişiklikleri durumunda erkek cenin ölümleri dişi ceninlere oranla daha fazla artıyor. Dr. Misao Fukuda tarafından verilen bir örnek, Japonya’da ortalama hava sıcaklığının 1970’lerden bu yana radikal biçimde değiştiği ve ülkede erkek bebek doğumlarının kadınlara göre daha az olduğu şeklinde.

Bu araştırmayı yapmak ve sonuç almak için, çalışma detaylı doğum oranı analizlerine yol açan iki farklı aşırı hava koşuluna dayandırıldı.

İlki 2010 yılının aşırı sıcak yazı ve 2011’in anormal kışı oldu. Japonya Hava Durumu Ajansı tarafından toplanan bu aşırı iklim değişikliklerine dair veriler Japonya Yaşam İstatistiklerindeki düşük oranları karşılaştırılarak sonuçlar elde edildi.

hamile karnı

Bu iki veri tabanına bağlı olarak yapılan son durum analizinde 2010’un aşırı yazı sırasında ülke çapında düşüklerde gözle görülür bir artış olduğu ve takip eden dokuz ay içinde erkek bebek doğumlarının kız bebeklere oranla düşüş gösterdiği görüldü.

Benzer veriler 2011’in kışındaki anormal cenin ölümlerinde de görüldü ayrıca erkek bebek düşüklerinde artış görüldü.İklim değişikliğinin erkek neslinin sonunu getirebileceği olasılığı Japonya’da yapılan çalışmalara dayandırılıyor. Ancak kategorik olarak bu sonuçlar ilk kez bu araştırmada elde edilmiş değil.

Aslında, bunun öncesinde Finlandiya ve Yeni Zelanda’da çeşitli çalışmalar yapıldı, ama iklim koşulları ve doğan bebeklerin cinsiyeti arasında bir bağlantı kurulamadı. Bu anlamda, Misao Fukuda bulduğu sonuçların bu ülkelere uygulanamayacağını, çünkü bu ülkelerin Japonya gibi aşırı hava koşullarıyla karşılaşmadığını belirtti.

erkek bebek ve iklim değişikliği

Küresel olarak, iklim değişikliği, çevreye ve canlılara etkisi daha da belirgin hale geldi. Şu anda, ilerleyen yıllarda erkek cinsiyetinin aşırı derecede azalacağını söylemek mümkün değil, çünkü iklim değişikliği her bölgeyi farklı biçimde etkiliyor.

Bu araştırma özellikle iklim değişikliğinden fazlaca etkilenen ülkelerde muhtemelen devam edecek. Fukuda ve ekibi son olarak aşırı iklim değişikliği olmayan yerlerde doğum oranlarında bu değişikliklerin görülmeyeceğini de belirtti. 

İlginizi çekebilir ...

Bebeklerin Cinsiyetini Belirlediği Düşünülen Yöntemler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bebeklerin Cinsiyetini Belirlediği Düşünülen Yöntemler

Modern tıp, bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili bilgi sahibi olmak istediğinizde size yardımcı olur. Ancak geçmişte daha geleneksel yollara başvuruluy...  • International Business Times — Climate Change Skews Sex Ratio by Affecting Male Foetuses More, Says Study
  • Fertility & Sterility — Climate change is associated with male:female ratios of fetal deaths and newborn infants in Japan

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.