İlişkiniz İçin Sadakatsizliği Görmezden Mi Gelmelisiniz?

İhanet en güçlü bağları dahi yıkabilir fakat mesele aşk olunca, affetmek yeni patikalar açarak ilişkiyi daha da güçlendirir. Bu durum bir soruyu doğuruyor: İlişkinizi kurtarmak için sadakatsizliği görmezden mi gelmelisiniz?
İlişkiniz İçin Sadakatsizliği Görmezden Mi Gelmelisiniz?
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sadakatsizliği görmezden gelip ilişkinizde güven ortamını yeniden sağlamanız mümkün olsa da pek kolay bir şey değildir.

Aldatmanın tarihi de evliliğin tarihi kadar eskidir. Uzun yıllar boyunca, erkekler çok az bedel ödeyerek ya da hatta hiçbir bedel ödemeden eşlerini aldatarak bu durumu biyolojik ve evrimsel teorilerle meşrulaştırmaya çalıştılar. Fakat günümüzde, toplumun temelini sağlıklı aile yapısının oluşturmasıyla, insanlar bu duruma doğal olarak tepki göstermeye başladılar.

Aldatılmakla başa çıkmak kolay bir şey değil ve çoğu zaman bu durum ayrılıkla sonuçlanır. Fakat her iki taraf da ilişkiye devam etmek istiyorsa, ilişki bitmek zorunda kalmaz. Bu durum tamamen çiftin tutumuna bağlı ve bazı davranışlar sayesinde çiftler arasında uzlaşma mümkün olabilir.

Sadakatsizliği Görmezden Gelmek Mümkün Mü?

sadakatsizliği görmezden

Karşı tarafın güvenini kazanmak

Siz aldatan taraf mısınız?

İnsanların bu durumu reddetmesi, bu durum karşısında şoka girmesi, öfkelenmesi, depresyona girmesi, umutsuzluğa kapılması ya da kafasının karışması normaldir. Fakat bu ilk tepkinin ardından sadakatsizliği görmezden gelerek ilişkiyi kurtarma ya da ilişkiyi tamamen sonlandırma ikilemi ortaya çıkar.

İkinci bir şans vermeye karar verildiğinde şunları göz önünde bulundurmalısınız:

  1. Aşk
  2. Pişmanlık

Partnerinizle birbirinizi seviyorsanız ve aldatan taraf sizi bu duruma soktuğu için içten bir şekilde pişmansabu sadakatsizliğin üstesinden gelebilmek için size pek çok sebep sunabilir.

İlişkinizi kurtarmaya karar verdiyseniz, bu önerilere kulak verebilirsiniz:

Sadakatsizliği Görmezden Gelmeyi Deneyecekseniz Birbirinizle Konuşun

Sağlıklı bir ilişkinin temelinde iletişim vardır. Partnerinizle karşılıklı oturup konuşun. Kurduğunuz sevgi bağında neyin yanlış gittiği hakkında tartışıp durumu analiz edin ya da birbirinizle yeniden bağ kurmaya çalışın. Duygularınızın sizi kontrol altına almasına izin vermeyin.

Birbirinizden Ayrı Vakit Geçirin

Ara vermek evliliğinizi kurtarmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Birbirinizden ayrı vakit geçirmek ilişkinizdeki gerçek problemlerin farkına varmanıza yardımcı olabilir.

Değişik Bir Şeyler Yapın

Hıçkıra hıçkıra ağladınız, hislerinizi ifade ettiniz, bu aldatma meselesi ile ilgili neler düşündüğünüzü anlattınız ama şimdi iyileşme ve önünüze bakma zamanı. Partnerinizin sizi neden aldattığına bağlı olarak ilişkinizin ihtiyaç duyduğu değişiklikleri yapmaya çalışın.

Evlilik Danışmanına Başvurun

Tüm denemelerinize rağmen geçmişe takılıp kalıyor ve öfkenizi atamıyorsanız, evlilik danışmanlarına başvurabilirsiniz. İlişkinizi kurtarabilecek uzmanın önerilerine uymayı deneyin.

Sadakatsizliğe Sebep Olan Şey Nedir?

ilişki yaşayan çift

  • Kalp kırıklığı: Artık ilk haftalardaki, aylardaki ya da yıllardaki cinsel ya da romantik yakınlığın hissedilmemesi, tarafların başka seçeneklere yönelmelerine sebep olabilir.
  • Güvensizlik: Bir taraf değersiz olduğunu hisseder, aldatarak başkalarının onları sevebileceğini gösterir ve öz güvenlerini pompalarlar.
  • Monotonluk: İlişki genel olarak tatmin edici olsa da, bir noktada taraflardan biri aynı şeylerden sıkılıp farklı bir şeyler denemek isteyebilir.

Sadakatsizliği Görmezden Gelmenin Olumlu Yanları Var Mıdır?

Bazen bunu anlamak zor olsa da, sadakatsizliğin olumlu yanları da olabilir. Bu durum birbirinizi yeniden tanımanız ve ilişkinizi yenilemeniz için bir fırsat olabilir. Yaşanan kaosun ardından bazı çiftler ilişkilerine yeniden başlarlar ve uzun zamandır yapmadıkları bir şeyi yaparak daha derin, dürüst ve açık iletişim kurabilirler.

Önemli birini kaybetmeye yaklaştığımızda onunla olan ilişkimizi yeniden değerlendiririz. Cinsel olarak birbirini artık çekici bulmayan çiftler dahi böyle bir şokun ardından ilişkilerini alevlendirebilirler. Kaybetme korkusu arzularını yeniden harekete geçirir.

Sadakatsizlik iki farklı perspektifi ön plana çıkarır: ilki, ilişkinin hasar görmesi ve ihanet, ikincisi ise gelişme ve kendini keşfetme. Bu yüzden sadakatsizlik sonrasında ilişkiyi kurtarmak ve yeni bir yola çıkmak da mümkündür.

Fakat unutmayın ki ilişkiyi kurtarmak için her iki tarafın da çaba göstermesi ve istekli olması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Mutsuz Çiftler ve Birlikte Kalmalarının 5 Sebebi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutsuz Çiftler ve Birlikte Kalmalarının 5 Sebebi

Mutsuz çiftler, sağlıksız bir ilişkide olduklarını bilmelerine rağmen birlikte kalırlar. Neden ayrılamadıklarını öğrenin.  • Batista da Costa, C., & Mara Bosetto Cenci, C. (2014). A Relação Conjugal Diante da Infidelidade: A Perspectiva do Homem Infiel. Pensando Famílias.
  • Bird, M. H., Butler, M. H., & Fife, S. T. (2007). The process of couple healing following infidelity: A qualitative study. Journal of Couple & Relationship Therapy, 6(4), 1-25.
  • Glass, S. P. (2002). Couple therapy after the trauma of infidelity.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.