İlişkisi Olan Birinin Sizden Hoşlandığını Nasıl Anlarsınız?

İlişkisi olan birinin sizden hoşlandığını düşünüyorsanız, durumun artı ve eksi yönlerini analiz edin. Çünkü bu oldukça hassas bir durumdur. 
İlişkisi Olan Birinin Sizden Hoşlandığını Nasıl Anlarsınız?
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İlişkisi olan biri sizden hoşlanıyor. Size farklı gözle bakmaya başlıyor. Onun bir partneri olduğunu bildiğiniz halde kendinize sizden hoşlanıp hoşlanmadığını soruyorsunuz.

Bu durum bakış açınıza bağlı olarak rahatsız edici de olabilir cezbedici de. Eğer o kişiyi çekici buluyorsanız büyük ihtimalle sizden gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığını bilmek isteyeceksiniz.

Sorun şu ki onun size sadece kibarlık olsun diye böyle davranıyor olabileceğinden şüpheleniyorsunuz. Kafanız karışık. Yoksa ikinizin arasında gerçekten de bir elektriklenme mi var?

Peki, bunu nasıl bilebilirsiniz? Hangi davranışlar şüphelerinizi haklı çıkartır?

İşte ilişkisi olan biri sizden hoşlandığında bunu anlamanızı sağlayacak bazı işaretler. Öğrenmek için okumaya devam edin!

İlişkisi Olan Birinin Sizden Hoşlandığını Nasıl Anlarsınız?

1. Size farklı gözle bakarlar

kadına bakan adam

Sizi çekici buluyorlarsa bakışları değişir. Size ilgi duyuyorlarsa fırsat buldukları her an size bakacaklardır.

Bunu bilinçsiz bir şekilde de yapıyor olabilirler gönüllü de yapıyor olabilirler. Ancak bundan kaçınmaya çalışsalar bile size ona yakın olduğunuzda ve yanından geçerken size bakarlar.

2. Size yakın olmak isterler

İlişkisi olan biri sizden hoşlandığında size yakın olmak isteyecektir. Eğer o kişiyle halihazırda arkadaşsanız her zaman sizin etrafınızda olmak isteyecektir. Diğer arkadaşlarına kıyasla size daha farklı davrandıklarını da gözlemleyebilirsiniz.

Bir ilişkileri olmasına rağmen sık sık sizinle bir şansları olup olamayacağını anlamaya çalışırlar.

3. Sizinle bir şeyler paylaşırlar

akıllı telefon çift

Partnerleri olmasına rağmen sizinle çok fazla konuştuklarını fark edersiniz. Gün içinde sık sık konuşursunuz ve size her zaman nereye gittiklerini ve ne yaptıklarını söylerler.

Neler yaptığınızla, gününüzün nasıl geçtiğiyle ilgileniyorlarsa büyük ihtimalle sizinle ilgili hisleri basit bir arkadaşlığın ötesindedir.

4. Sizi partnerleriyle karşılaştırırlar

Kimse başkasıyla karşılaştırılmaktan hoşlanmaz. Ancak sizi partnerleriyle kıyaslamaya başlarlarsa bu şekilde dolaylı yoldan sizden hoşlandıklarını söylemeye çalışıyor olabilirler.

Size “Keşke benim sevgilim de senin gibi olsa,” veya “Senin şu şu özelliklerin onda da olsa,”  gibi şeyler söyleyebilirler.

5. Size birlikte pek çok şey yapmayı teklif ederler

ilişkisi olan çift kahve masa

Arkadaş olarak güzel anlar paylaşmak istemek normaldir. Normal olmayan şey partnerleriyle yapabilecekleri şeyleri sizinle yapmak istemeleri, bunda ısrarcı olmalarıdır.

Partnerleriyle vakit geçirmek yerine sizinle vakit geçirmeyi tercih etmeleri kesinlikle size arkadaş gözüyle bakmadıkları anlamına gelir. Bu şekilde size, sizden hoşlandıklarını ve sizinle harika vakit geçirdiklerini ifade etmeye çalışırlar.

6. Başka biriyle çıktığınızda kıskanırlar

Ona başka biriyle çıkacağınızı söylediğinizde büyük ihtimalle kıskanacaktır.

Bu onların size karşı davranışlarını değiştirmelerine veya sitem etmelerine neden olabilir. Bazen size bunun sizin için iyi olmayacağını, bu yüzden o kişiyle çıkmamanız gerektiğini düşündüklerini bile söyleyebilirler.

7. Partnerleriyle sorun yaşadıklarında sizi ararlar

telefonda konuşan mutlu kadın

Bu sizin kendinizi “yardımcı aktör” gibi hissetmenize neden olabilir. Ancak ilişkisi olan arkadaşınız sizden hoşlanıyorsa ilişkisi kriz döneminden geçerken büyük ihtimalle size gelecektir.

Bunu genellikle halihazırdaki ilişkilerinin bitmesi durumunda sizinle bir şansları olup olmayacağını anlamak için yaparlar.

8. Sizin sosyal çevrenizin içinde olmaya çalışırlar

Arkadaşlarınızla gittiğiniz her yerde onunla mı karşılaşıyorsunuz? Bu bir tesadüf olmayabilir.

Eğer o kişi sizi çekici buluyorsa veya sizden hoşlanıyorsa sizi görebilmek ve size yakın olabilmek için fırsat arayacaktır. Eğer sizin sosyal çevrenizin zaten içinde olan biriyse etrafınızda olması kolaylaşacaktır.

9. Siz etrafta olduğunuzda dikkat çekmeye çalışırlar

Yüz ifadeleri, vücut hareketleri ve davranışları; hepsi sizden hoşlandığını gösteren işaretler olabilirler.

Aynı yerde olduğunuzda o kişi, sizin onu fark etmeniz için dikkat çekmeye çalışır. Bazen duruşlarını veya ses tonlarını da değiştirebilirler.

İlişkisi olan o kişinin sizden hoşlandığından emin misiniz? Cevabınız evetse herhangi bir karar vermeden önce durumu çok dikkatli bir şekilde değerlendirin. Unutmayın bir ilişkinin ortasında kalmak çok zordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Armenta-Hurtarte, Carolina, Sánchez-Aragón, Rozzana, & Díaz-Loving, Rolando. (2012). ¿DE QUÉ MANERA EL CONTEXTO AFECTA LA SATISFACCIÓN CON LA PAREJA?. Suma Psicológica , 19 (2), 51-62. Recuperado el 09 de enero de 2023, de http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0121-43812012000200004&lng=en&tlng=es.
  • Houston, T. L. (1974), Foundations of interpersonal attraction, Nueva York: Academic Press.
  • Soto Ferraris, R. (2015). Factores que intervienen en la elección de pareja de jóvenes mexicanos. Revista REDES, (32), 71–84. Recuperado a partir de https://redesdigital.com/index.php/redes/article/view/180
  • Walster, E. (1971), Passionate love. In B. Murstein (Ed.), Theories of attraction and love. Nueva York: Springer Publ.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.