İmzanız Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

Bir kişinin el yazısı, karakterinin ve kişiliğinin farklı yönleri hakkında size pek çok ipucu verebilir. Aynı şekilde başkaları da sizin el yazınızdan pek çok şeyi anlayabilir.
İmzanız Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

Son Güncelleme: 05 Mart, 2019

İmzanız, size özgü ve bireysel bir şeydir. Tıpkı parmak izleri gibi herkesin imzası farklıdır.

Bundan dolayı, imza bireyin kişiliği hakkında çok şey söyler. Bireyin düşünme ve hareket etme şekillerini, hatta zayıf ve güçlü yönlerini anlamaya yardımcı olur.

Grafoloji olarak da bilinen el yazısı analizi ortaya çıkalı epey zaman oldu. Bu bilim sayesinde imzaları ve yapılarını analiz etmek mümkün hale geldi.

Bir imzanın biçiminden, boyutundan ve hatta ayrıntılarından kişi hakkında pek çok bilgi edinmek mümkündür.

Bu küçük özellikler sayesinde, insanların bazı ilginç yönlerini ayırt edebilirsiniz. İlginç bir şekilde, bazen imzanın sahibi bile imzasının ne anlamlar taşıdığının farkında değildir.

İmzanız okunaklı mı?

Çoğu imza kişinin adından ve soya dından oluşur ancak bunun sonsuz çeşidi vardır.

Söz konusu okunaklı olmak olduğunda, imzanızdaki ismin ve soy ismin ne kadar kolay ayırt edilebileceğinden bahsediyoruz.

 • Okunaklı bir imzaya sahip olan kişinin samimi ve dürüst olduğu söylenmektedir.
 • Öte yandan, okunaklı olmayan imzaların ise kendinden emin olmayan ve otoriteye karşı direniş gösteren kişilere ait olduğu söylenmektedir.
 • Eğer sadece adınızın ve soyadınızın ilk harfleri ile imza atıyorsanız, bu imza sahibinin güvenini kazanmanın zor olduğu hakkında ipuçları veriyor.

İmzanın Açısı

imza atan adam

Kulağa garip gelse de, imzanızın açısı kişiliğiniz hakkında önemli şeyler söyleyebilir.

 • Yukarı doğru giden bir imza, kişinin iddialı olduğunu ve başarılı olmak için elinden gelen her şeyi yaptığı anlamına gelmektedir.

Eğer imzanızda inanılmaz bir eğim varsa, bu kişinin özel hayatında çok iddialı olduğunu gösterebilir.

 • İmzanız aşağı doğru ise, bu sizin soğuk ve depresif bir kişi olduğunuz anlaşılabilir. İmzanın açısı arttıkça, kişilik özelliklerinin şiddeti de artacaktır.

Karamsarlık ve öz saygı eksikliği de belirleyici faktörlerdir.

İmzanız, hem duygusal hem de zihinsel olarak dengeli bir kişiliğin işareti olabilir.

Harflerin boyutu

İmzasında daha büyük harfler kullanan kişilerin daha dışa dönük, daha küçük harfler kullananların ise daha içe dönük olduğu söylenmektedir.

Benzer şekilde, küçük harf kullanımı kişinin utangaç olduğunun bir göstergesi olabilir. Küçük harfler 2-2,5 cm arasındadır.

İmzanın içeriği

yazı yazan adam

Burada söz konusu olan imzanın içerisindeki harflerdir. İmzanız, adınızın ve soyadınızın dünyaya bir sunumu gibidir.

Bununla birlikte, imzanızda adınızın mı yoksa soyadınızın mı daha büyük harfle yazıldığı önemlidir.

 • Bir kişi imza atarken, soyadı adının gölgesinde kalıyorsa bu kişinin özgürlüğüne düşkün olduğu söylenebilir. Bu şekilde, kendilerini bir şeylerle temsil etmeye gerek duymadıklarını gösteriyorlar.

Eğimli ve düz bir yazı

 • Çok eğimli harflerden oluşan imzalar, kişinin sempatik olduğunu göstermektedir. Bu kişiler genellikle iyi bir ruh haline sahiptirler.
 • Öte yandan, tamamen düz harflerden oluşan imzalar ise kişinin katı, düzenli ve disiplinli biri olduğunu göstermektedir.

İmzada büyük harf kullanımı

imzanız size özgüdür
 • İmzasında büyük harfler kullanan kişilerin daha benmerkezci olduğu düşünülmektedir.
 • Eğer büyük harfler diğerlerinden iki kat daha büyükse, imza sahibinin kendisine değer verdiği, ayaklarının yere bastığı ve istikrarlı bir öz saygıya sahip oldukları söylenmektedir.
 • Büyük harfler göze çarpmıyorsa, bu kişinin alçak gönüllü olduğunu ve başkalarına değer verdiğini gösterir.

Baskın bir imza

 • Ne kadar sert imza atarsanız, bu sizin otorite sahibi ve katı bir kişi olduğunuzu gösterir. Bu, asabi ve otoriter bir kişiliği temsil etmektedir.
 • Öte yandan, daha yumuşak hatlı bir imza uyum ve sakinliğin simgesidir.

Tasarım ve detaylar

yazı yazan adam

İmzadaki detaylar, kişinin kendini dış dünyaya nasıl temsil etmek istediğini gösterebilir.

Herhangi bir tasarım olmadan düz yazı halinde atılan imzalar, özgün ve net bir kişiyi temsil etmektedir.

Öte yandan, imza tarzınız aşağıdaki gibi bazı karakteristik detayları gösterebilir:

 • Dönmeli imzalar: Eğer kişi imzasında çok fazla hareketli figürler kullanıyorsa bu, kişinin kafasında çok fazla düşünce olduğunun bir işaretidir. Kişi özgünlük arayışındadır.
 • Altı çizili imzalar: Altı çizili bir imzaya sahip olan kişi, kendisinden emindir ve kararlarının sorumluluğunu almaya hazırdır. Bu, zorlukların yıldıramadığı ve yeni mücadelelere açık bir kişiliğin göstergesidir.
 • İmzanın sonunda nokta: Bu çok disiplinli, katı ve düzenli bir kişiliğin simgesidir.
 • Geriye doğru giden bir imza: Bu, hedeflerine ulaşmak için güvende olmayı bekleyen bir kişinin simgesidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Alicia Martínez – Leticia Perinat. Grafopsicología. Tu escritura eres tú. Manual de autoaprendizaje. Volumen I y II. Edit. Gomylex, 2006.
 • Jean-Charles Gille-Maisani. Psicología de la Escritura. Editorial Herder, 2001.
 • Fluckiger, Fritz A, Tripp, Clarence A & Weinberg, George H (1991). «A Review of Experimental Research in Graphology: 1933 – 1960». Perceptual and Motor Skills 12: 67-90.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.