İyi Huylu Paroksismal Postural Vertigo Nedir?

İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo, vertigonun en yaygın nedenlerinden biridir. Hastanın başı sürekli döndüğü için, etrafındaki her şey durmadan dönüyormuş gibi hissetmesine neden olur.
İyi Huylu Paroksismal Postural Vertigo Nedir?
Diego Pereira

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Diego Pereira.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

İyi huylu paroksismal postural vertigo bir iç kulak problemidir. Ani ve kısa vertigo atakları ile kendini gösterir. Bu anlamda, vertigo pozisyon değişikliklerinden kaynaklanır ve sıklıkla nistagmus ile birlikte görülür. Genel olarak, iyi huylu paroksismal postural vertigo, onu tetikleyen bir pozisyona girdiğinizde ortaya çıkar.

Ayrıca, vertigo’nun en yaygın nedenlerinden biridir. Hastaya her şeyin başlarının içinde veya dışında döndüğünü hissettirir. İyi huylu paroksismal postural vertigo, birinci basamak konsültasyonunda vertigonun önde gelen nedenidir. Ek olarak, vertigo olan hastaların %25’ini temsil eder. Genellikle 40-50 yaşları arasında görülür ve vakaların %50’sine kadarı bilinen bir nedenden kaynaklanmaz.

Rahatsız edici bir sorun olsa da, düşme ihtimalinizi artırdığı durumlar dışında nadiren ciddidir.

İyi huylu paroksismal postural vertigo belirtileri

İç kulak kontrolü, İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo tanısı koymada etkilidir.

Bu rahatsızlık kısa baş dönmesi ataklarına neden olur. Bu baş dönmesi atakları hafiften şiddetliye kadar değişiklik gösterebilir. Ayrıca, genellikle kafa pozisyonundaki spesifik değişikliklerle tetiklenirler. Baş dönmesi başınızı yukarı veya aşağı yatırdığınızda, uzanırken veya yatağa girdiğinizde ortaya çıkabilir. Bu anlamda odanın döndüğünü veya hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bu vertigo adı verilen bir sansasyona yol açar.

Oluşabilecek diğer belirtiler şunlardır:

  • Mide bulantısı ve baş dönmesi. Her iki his de genellikle birkaç saniye içinde kaybolur.
  • Nistagmus. İstemsiz göz hareketleri.
  • Göz hareketlerini kontrol edememe.

Vertigo ile ilişkili baş dönmesi durumunda, dengenizi kaybedip düşebileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, baş dönmesi hissetmeye başlarsanız oturmanız gerekir.

65 yaşın üzerindeki kişilerde, bu durum fark edilmeyebilir ve sadece pozisyon değişikliklerinde oluşan denge kaybıyla ortaya çıkabilir. Bu hastaları tanılamak için bir semptom provokasyon testi yapmak önemlidir.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Servikal Erozyon: Belirtileri ve Tedavisi

İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigoya ne sebep olur?

İç kulakta, dengenizi korumanıza yarayan küçük kalsiyum parçacıkları bulunur. Başınızı hareket ettirdiğinizde, bu parçacıklar sinir hücrelerini uyarır. Bunun sonucu olarak, sinir hücreleri beyine başın hangi yönde hareket ettiğini gösteren bir işaret gönderir. Kalsiyum parçacıkları kulak kanallarında anormal olarak dağıldığında, sinir hücreleri beyine başın aslında hareket ettiğinden daha fazla hareket ettiğini söyler. Beyine ulaşan bu “yanlış işarete” vertigo denir.

Buna ek olarak, bu rahatsızlık yaşlanma ile de ilişkili olabilir veya kafaya alınan bir darbe sonucu ortaya çıkabilir.

Tedavi

İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo birkaç hafta ila birkaç ay içerisinde kendi kendine geçebilir. Bununla birlikte, semptomlarınızı daha hızlı bir şekilde hafifletmeye yardımcı olmak için kanalit yeniden konumlandırma prosedürünü uygulayabilirsiniz.

Kanalit yeniden konumlandırma prosedürü nedir?

Bu, başınızı konumlandırmak için birkaç basit ve yavaş manevra yapmayı içeren bir prosedürdür. Sonuç olarak, iç kulak parçacıklarını problem yaratmayacakları ve emilimlerinin daha kolay sağlanacağı vestibüler labirente taşımayı amaçlar. Bunu yapmak için, manevra pozisyonuna getirdiğiniz başınızı herhangi bir belirti veya anormal göz hareketi gözlemlenmezken, her manevra pozisyonunda 30 saniye boyunca kıpırdatmadan tutmanız gerekir. Kanalit yeniden konumlandırma prosedürü genellikle bir veya iki tedaviden sonra etkilidir.

Özel manevralarda 30 saniye kalarak kulak içi parçacıkları etkisiz hale getirmek mümkün.

Cerrahi alternatif

Nadir durumlarda, kanalit yeniden konumlandırma prosedürü etkili değildir. Bu vakalar için doktor cerrahi bir prosedür önerebilir.

Ameliyatta, iç kulağın baş dönmesine neden olan kısmını bloke etmek için bir kemik tıkaç kullanılır. Böylece, tıkaç kulağın yarı dairesel kanalının parçacık hareketlerine veya genel olarak kafa hareketlerine tepki vermesini önler.

Her şeyden önce, yarı dairesel kanal örtmenin başarı oranı yaklaşık% 90’dır. Bununla birlikte, tedaviyi başarıyla tamamladıktan sonra bile iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo tekrar ortaya çıkabilir. Bu durumun tedavisi olmamasına rağmen, fizyoterapistler gibi uzmanların yardımıyla kontrol edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Macarena.K, Lara -Fernandez. R, & Bahamonde. H. (2014). Vértigo postural paroxístico benigno subjetivo Subjective benign paroxysmal positional vertigo. Rev. Otorrinolaringol. Cir. Cabeza Cuello. https://doi.org/10.4271/2004-01-1601

  • Murillo-González, F., & Maía Víquez Pineda, Z. (2002). Vertigo: una visión otorrinolaringológica para la medicina general. Acta Médica Costarricense.

  • Rey-Martínez, J. A., Boleas-Aguirre, M. S., & Pérez, N. (2013). Análisis postural de la prueba “Timed-up-and-go” en pacientes con vértigo. Acta Otorrinolaringológica Española. https://doi.org/10.1016/s0001-6519(05)78582-4


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.