Genç ve Canlı Bir Beyne Sahip Olmanın Anahtarı

Genç ve canlı bir beyinden daha uzun süre faydalanmak için iyi bir yaşam kalitesine sahip olmanız çok önemlidir. Bunu başarmak için de aktif kalmanız ve düzgün beslenmeniz gerekir.
Genç ve Canlı Bir Beyne Sahip Olmanın Anahtarı

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Genç ve canlı bir beyne sahip olmak, daha güçlü bir hafıza ve daha berrak bir zihin anlamına gelir. Bununla birlikte, yıllar geçip insan yaşlandıkça beyninin yetenekleri de azalır. Bu nedenle, beyninizi mümkün olduğunca genç tutmak için bazı ipuçlarından haberdar olmak çok önemlidir.

Yaşlandıkça, bir şeyleri daha sık unutmaya başlar ve yeni bilgileri ezberlemede daha fazla zorluk çekersiniz. Bununla birlikte, tüm bu gerilemeleri belirli alışkanlıkları benimseyerek geciktirebilirsiniz.

Egzersiz, nöroplastisitenin anahtarıdır

Nöroplastisite, beynin değişme ve çevreye uyum sağlama yeteneğini ifade eder. Bu da, nöronların yeniden oluşması ve yeni bağlantılar yaratmasıyla gerçekleşir.

Fiziksel egzersiz nöroplastisiteye nasıl yardımcı olur?

Egzersiz yaptığınızda, beyne olan kan akışı, kan miktarı ve kan damarlarının sayısı artar. Bu da, beyindeki oksijenin ve hücrelerin büyüme süreçlerine yardımcı ve iyi bir besin kaynağı olan glikozun miktarında bir artışa neden olur.

Tüm bunlar aşağıda verilen bilişsel süreçlerin iyileşmesini tetikler:

egzersiz yapmak

Farkındalık, canlı bir beynin olmazsa olmazıdır

Genç ve canlı bir beyni korumak için farkındalığın da olması gerekir. Bu yaklaşım, stresi azaltmak gibi daha pek çok faydayla birlikte gelir. Nihayetinde, stersin düşük dozları bazen gerekli olsa da, aşırı derecede ya da sık sık yaşanan stresin size yarardan çok zararı vardır.

Stresle ilgili en büyük problem, beyin üzerindeki etkisinin çok ciddi olmasıdır. Stresli olduğunuz zamanlarda kortizol seviyeleriniz yükselir ve hafıza kaybına neden olur. Ve stres kronik hale gelirse, nöronlarınız kalıcı zarara uğrayabilir.

Beyniniz yüksek dozda kortizol hormonuna maruz kaldığında nöronlar arasındaki bağlantılar etkilenir. Bu problem zamanında çözülmezse nöronlarınız ölebilir. Bu da hafızanızın ciddi derecede zarar göreceği anlamına gelir.

Beyninizi aktif tutun

Genç ve canlı bir beyinden faydalanmak için, yukarıda verilen önerilere ek olarak, zihninizi aktif tutmanız da çok önemlidir. Bunu da ancak yapacağınız çeşitli egzersizler ve edineceğiniz yeni alışkanlıklar sayesinde başarabilirsiniz:

  • Telefon numaralarını ezberlemek: bugünlerde gerekli bir şey olmasa da, beyninizi hafızasını çalıştırmaya zorlamak için iyi bir egzersizdir. Ayrıca, alışveriş listesi veya yaşadığınız şehirdeki sokakların isimleri gibi diğer şeyleri de ezberlemeyi deneyebilirsiniz.
  • Yeni bir şey öğrenin: Bir kurs, yeni bir dil veya kelime… Her gün yeni bir şey öğrenmek için uygulayabileceğiniz bir dizi seçenek mevcut. Size ve tercihlerinize uygun olan birini seçin.
  • Kitap okuyun: Okumak hayal gücünüze iyi gelir ve beyne çok faydalıdır. Ayrıca, bir kez alışkanlığı kazandıktan sonra, her yeni kitapla daha hızlı okumaya başladığınızı fark edeceksiniz. Üstelik çok keyifli bir aktivitedir.
  • Bir günlük tutun: Yazı yazmak da aktif bir zihne sahip olmanıza yardımcı olur. Nerede veya neler yazdığınız önemli değil; önemli olan bunu istikrarlı bir şekilde yapıyor olmanız.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin

kitap okumak

Beyninyeterli miktarda karbonhidrat, vitamin ve protein tüketmeniz gerekir.

Bireyin önemli besin ögelerini yeterli miktarda almıyor olması, direkt olarak sinir sistemini etkileyebilir. Belirli vitamin ve minerallerden yoksun olan zayıf bir beslenme planı ilgisizlik, dikkat eksikliği, sinirlilik ya da yorgunluğa neden olabilir. Bu nedenle, her zaman düzgün beslenmelisiniz.

Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, genç ve canlı bir beyne sahip olmak için endişe duymamak, acı çekmemek ve kötümser olmamak gerektiğini unutmamalısınız. Olumsuz düşüncelerle dolu bir zihin, stres ve kaygıya yol açabilir.

Refah ve huzurunuzu korumanın yanı sıra aktif ve sağlıklı olmanıza yardımcı aktivitelerde bulunmak beyniniz için çok önemlidir. Yılların akıp gitmesine mani olamayabilirsiniz ancak yaşlandıkça birtakım önleyici tedbirler almak sizin elinizde.

Burada paylaştığımız önerileri uygulamaya koymak için belirli bir yaşa ulaşmayı beklemeyin. Sonuçta, zamanı geldiğinde yeterince etkili olmayabilirler. Hemen, şu dakikada bu iyi alışkanlıklara bir şans verin.

İlginizi çekebilir ...
Partnerinizi Gerçekten Sevdiğinize Dair Dört İşaret
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Partnerinizi Gerçekten Sevdiğinize Dair Dört İşaret

Bu yazıda, partnerinizi gerçekten seviyor musunuz, yoksa hissettiğiniz her şey sadece bir hayranlıktan mı ibaret keşfedebilirsiniz.  • Gómez-Pinilla, F. (2008). Brain foods: The effects of nutrients on brain function. Nature Reviews Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nrn2421
  • Hötting, K., & Röder, B. (2013). Beneficial effects of physical exercise on neuroplasticity and cognition. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 37(9), 2243-2257.
  • Hölzel, B. K., Carmody, J., Vangel, M., Congleton, C., Yerramsetti, S. M., Gard, T., & Lazar, S. W. (2011). Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density. Psychiatry research: neuroimaging, 191(1), 36-43.
  • Dauncey, M. J. (2012). Recent advances in nutrition, genes and brain health. Proceedings of the Nutrition Society, 71(4), 581-591.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.