Sağlıklı Bir Hafıza İçin 6 İpucu

İnsanlar genellikle vücut sağlıklarına odaklanırlar, peki ya zihinleri? Sağlıklı bir hafıza için de çaba göstermelisiniz.
Sağlıklı Bir Hafıza İçin 6 İpucu

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlıklı bir hafıza için güzelce dinlenebilmeli ve sağlıklı bir duygusal yaşantıya sahip olmalısınız. Evet, bunların hepsi önceden de duyduğumuz şeyler.

Yaşlandıkça hatırlama yetimiz kötüleşir. Fakat oyuncuların ve yazarların kariyerlerini nasıl bu kadar uzun soluklu devam ettirebildiklerini hiç merak etmediniz mi?

Bu meslekler iyi bir hafıza ve bilişsel yeti gerektirir. Aynı şey garsonluk ya da temizlikçilik gibi meslekler için de geçerlidir. Bunlar insanların akıllarında aynı anda pek çok şeyi tutmalarını gerektiren mesleklerden yalnızca bazılarıdır.

Bu da alışkanlıklarınızın hafızanız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Hafızamız yalnızca genetik yapımızdan etkilenmez, bu yüzden sağlıklı bir hafızaya sahip olabilmek bizim elimizdedir.

Sağlıklı Bir Hafıza İçin Neler Yapmalısınız?

1. Sağlıklı Bir Hafıza İçin Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenin

hafıza problemi yaşayan kadın

Cep telefonlarının icadından önce, her birimizin ezberinde en az 10 telefon numarası vardı. Bugün, kendi numaramızı bile zar zor hatırlıyoruz. Ama günün ortasında biri telefonunuzu çalarsa ne olacak? Böyle bir durumda kimi arayacağınızı biliyor musunuz?

Bazı telefon numaralarını ezberleyerek işe başlayabilirsiniz. Ama tabii boş vaktiniz varsa yeni bir dil ya da yeni bir yemek tarifi gibi farklı şeyler öğrenmeyi de deneyebilirsiniz. Herhangi bir konuda uzman olmak için bilgi birikimi gerekmektedir. Yalnızca ilginizi çeken bir şey bulun ve deneyin.

2. Güzelce Dinlenin

İnsanlar her gün iyice dinlenmelerini gerektirecek pek çok iş yaparlar. Düzgün bir şekilde günlük hayatlarına devam edebilmeleri için berrak bir kafaya ihtiyaç duyarlar. Beyin enerjiye ihtiyaç duyar ve bu da demek oluyor ki enerjinizi tükettiğinizde o enerjiyi yeniden elde etmeniz gerekiyor.

Her gece en az 8 saat uyumalı fakat aynı zamanda yapabildiğiniz zamanlarda 20 dakika kadar kestirmelisiniz. Performansınızdaki değişimi ve kestirmeyi alışkanlık haline getirdikten sonra ne kadar dinlenmiş olacağınızı göreceksiniz.

Performansınızdaki artışa ek olarak, farklı görevleri yerine getirirken ne kadar olumlu bir tutum sergilediğinizin de farkına varacaksınız. Bu, rahatlamanızı sağlar ve bundan ötürü yeni şeyleri ezberlemeniz ve hatırlamanız da kolaylaşır.

3. Sağlıklı Bir Hafıza İyi Beslenmekle İlişkilidir

hafızayı güçlendiren yiyecekler

İyi beslenmek de yukarıda bahsettiğimiz konu ile ilişkili. Günlük işlerinizi yerine getirmek için ihtiyacınız olan enerjiyi yediklerinizden ve içtiklerinizden alırsınız. Bu sebepten ötürü, sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak için yemek yiyeceğiniz zamanları planlamanız gerekir.

Eğer zihinsel kapasitenizi güçlendirmek istiyorsanız, omega-3 gibi yağ asitlerini tüketmeyi artırmalısınız. Zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, kurutulmuş meyveler ve yemişler, somon, sardalye ve ton balığı yağ asitleri açısından zengin gıdalardır.

4. Arkadaşlarınızla Buluşun

Sağlıklı bir hafıza için stresi azaltmak da oldukça önemli bir etmendir. Rahatlamak ve kafanızı boşaltmak için sosyalleşmek en iyi yöntemlerden biridir. Bu şekilde yalnız hissetmezsiniz ve zorunluluklarınızla bağınızı koparıp biraz rahatlarsınız.

Rahatlamış hissettiğinizde daha kolay hatırlar ve yeni bilgileri daha kolay anlarsınız. İnsanlar yalnız hissetiklerinde gardlarını aldıkları için zihnin öğrenmekten çok, tetikte olmaya odaklanır, bunu unutmayın.

5. Kitap Okuyun ve Televizyon İzleyin

hafıza için kitap okuyan kadın

İlginizi çeken, sizi heyecanlandıran ya da hoşunuza giden bir şey yapmak da zihninizi şekillendirmenin iyi bir yoludur. Kurgusal ürünlerin pek çok avantajı vardır ve bu da onlardan biridir. Bir olay örgüsü takip etmek aklınızda bir dizi bilgiyi tutmayı kolaylaştıran bir eylemdir. Bu televizyon programları için de geçerlidir.

Taht Oyunları, Yüzüklerin Efendisi ya da Yüzyıllık Yalnızlık gibi başlıkları düşünün. Olay örgülerinde bombardıman halinde üzerinize yığılan pek çok bilgi olduğu için, bunları algılayabilmek adına beyninizi çalıştırmanız gerekir. Ayrıca bunlarla ilgilenmek keyif verici faaliyetlerdir.

6. Yaratıcı Faaliyetlerde Bulunun

Konu yaratıcılığa gelince genellikle yazmak ya da resim yapmak gibi şeyler düşünürsünüz. Fakat yemek yapmak, dans etmek, dikiş dikmek ve diğer başka faaliyetler de yaratıcılık gerektirir. Önemli olan şey kendinizi tamamen bu işe adamanızdır, gerisiyle zihniniz ilgilenecektir.

Bir şeye yatırım yapmak için bilinen olguları orijinal bir şekilde birleştirmeniz gerekir. Bu sebepten ötürü, ne kadar kültürlü biri haline gelirseniz, yaratıcılık kapasiteniz o kadar artacaktır.

Dahası, bu hobiler yalnız başınıza vakit geçirmenizi sağlar ve gerçekten kendinizi dinleyip içeride neler olup bittiğini anlamanız için size alan yaratır. Bu şekilde bir şeylerin sizi rahatsız edip etmediğini anlar ve bunu düzeltir ya da en azından düzeltmeye çalışırsınız.

Bütün bunları iki kelimede özetleyebiliriz: enerji ve öğrenme. Eğer yeni şeyler öğrenmeye ve enerjik kalmaya çalışırsanız, zihninizi ve hafızanızı sağlıklı kılarsınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.