Kabak Çekirdeği Yemeniz için 8 Sebep

Kabak çekirdeği, artrit ve iltihap ile mücadele etmesinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu lezzetli ve besleyici çekirdekleri çöpe atmayın!
Kabak Çekirdeği Yemeniz için 8 Sebep
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bal kabağı ile bir şey pişirirken kabak çekirdeklerini atanlardan mısınız? Bu kabak çekirdeği yararlarını size anlattıktan sonra bir kez daha düşüneceksiniz.
Bu belirgin tattaki çekirdekler vücudunuz için harika olan besinleri içermektedirler. Kabak çekirdeğini yemek için en büyük sebeplerin bazılarına bir göz atalım:

1. Artriti tedavi eder

Bu harika çekirdekler, artritin neden olduğu enflamasyonu azaltır ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Ve ilaç tedavisine karşın, kabak çekirdeğinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Daha yaşlı çekirdekler, sağlığınız için daha faydalıdır.

2. Prostatı korur

doktor ve hasta

Kabak çekirdekleri bu hayati organı sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Yağları sayesinde, prostat enflamasyonunun kontrolünde önemli rol oynarlar (benin prostatik hiperplazi).

Özellikle kabak çekirdeğinin yağı neredeyse mucizevi etkilere sahip olabilir. Çekirdeklerin yüksek çinko içeriği olağanüstü sonuçlara neden olur.

3. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur

Kabak çekirdeği güçlü bir triptofan kaynağıdır, bu sürecin sonunda ünlü uyku hormonu olan melatonine dönüşür. Küçük bir meyve gibi olan, az karbonhidrata sahip bu çekirdekleri yatmadan önce çitlemek, daha iyi uyumanızda yardımcı olacaktır.

4. Omega-3 yağ asitleri bakımından harika bir kaynaktır

omega 3 yağ asidi

Bu çekirdekler, sağlığınız için çok önemli olan omega 3’ün en iyi bitkisel temelli kaynaklarından biridir. Fakat, daha fazla omega 3 yağ asidi almaya çalışıyor olsanız bile, yediğiniz kabak çekirdeği sayısına dikkat edin. İdeali günde en fazla 20 gramdır.

5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Yüksek çinko içeriği sayesinde, kabak çekirdeği vücudunuz için en yararlı çekirdeklerden biri olarak kabul edilir. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı çinko bakımından yetersizdir; çünkü bu mineral git gide azalmaktadır.

Bu eksiklik, bağışıklık sisteminiz için zararlıdır, büyüme gecikmelerine ve saç dökülmesine neden olur. Bu nedenle, arada bir kabak çekirdeği yemek iyi bir fikirdir.

6. Menopoz sonrası kadınlar için harikadır

kabak çekirdeği ve menepoz

Bu çekirdeğin yağı, postmenopozal belirtileri yönetmeye yardımcı olabilen doğal bir fitoöstrojendir:

  • Düşük kan basıncı
  • Sıcak basmaları
  • Baş ağrısı
  • Eklem ağrısı

Yani kadınlar için çok önerilmektedir.

7. Diyabeti kontrol etmeye yardımcı olurlar

Tıpkı ceviz, benzeri kuruyemişler ve çekirdekler gibi, kabak çekirdeği içindeki karbonhidratlar da komplekstir. Bu, sizi doymuş hissettirirken, kan şekeri seviyenizi sabit tuttukları anlamına gelmektedir.

Kabak çekirdeği, modern ve meşgul hayatlarımızda, zararlı ve yaygın olan stres ile savaşmaya yardımcı olur.

Yatmadan önce, dinlenmek için biraz oturup kendinize bir porsiyon kabak çekirdeği koyup biraz da badem ile bunun tadını çıkarmanızı öneririz.

8. Kardiyovasküler uyarıcıdır

kabak çekirdeği ve kalp

Kabak çekirdeğinde benzersiz organik bileşiklerden biri, fitosterollerdir. Kan pıhtılaşmasını önler, kalp krizi ve felç riskini azaltırlar.

Buna ek olarak, bu çekirdeklerdeki yüksek bakır seviyesi, vücudunuzun kırmızı kan hücresi sayısını artırır ve kan damarlarınızdaki oksijen taşınmasını geliştirir.

Kabak çekirdeğini nasıl yeriz?

Kabak çekirdeğini yemenin en iyi yolu onu çiğ yemektir, çünkü pişirirseniz bazı besin maddelerini kaybederler. Bazıları onları fırına atıp gevrek, kavrulmuş yemek ister, bazıları ise biraz sos ile yemeyi tercih eder.

Eğer bunun için eşsiz, lezzetli bir tarif arıyorsanız, şunu deneyin:

  • Tercihen beyaz ve çiziksiz olan kabak çekirdeklerinden iyi bir miktarda alın ve çevresindeki tüm balkabağını temizlediğinizden emin olun.
  • Yüksek ısıda 2 dakika kaynatın.
  • Bol miktarda tatlı ekşi sos veya teriyaki sos ile fırına atın.

Bu tarifte, tohumlar sosu mükemmel bir şekilde emecektir ve böylelikle tatları harika olacaktır. Sürecin sonunda kırmızı veya siyah olurlar ve örneğin biraz jambon, kavun ve zeytinyağıyla birlikte servis edebilirsiniz.

Bu, mideye zorluk çıkarmayan, sindiriminize yardımcı olan ve hazırlaması kolay bir atıştırmalıktır.

Kabak çekirdekleri söz konusu olduğunda pek eksileri olmamasına rağmen, esas olanı yüksek yağ içeriğidir. Eğer porsiyonlarınıza dikkat etmezseniz, diyetinizde sorunlara neden olabilirler.

Çok lezzetli olduklarından dolayı bağımlı olabileceğiniz için, ne kadar yediğinize dikkat edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.