Kemik Ağrısı: İpuçları ve Tedaviler

Kemik Ağrısı: İpuçları ve Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kemik ağrısı besin eksiklikleri, aşınma, kırıklar ve diğer yaralanmaların sonucunda yaşlılıkta sık görülen bir hassaslık veya rahatsızlıktır.

Birçok hastada sıklıkla görülen bu ağrı, vücuttaki bir veya daha fazla kemiği etkileyebilir ancak genelde kol ve bacaklarda, ellerde, ayaklarda ve topuklarda görülür.

Kemik ağrısı ile eklem ve kas ağrıları farklıdır. Aslında kemik ağrıları eklem ağrılarına kıyasla daha az oranda görülmektedir. Bu ağrıların ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri vardır. Neyse ki tedavi edilebilir rahatsızlıklardandır.

Kemik ağrılarına ne sebep olur?

kemik ağrısı
 • Çocuklar ve gençler, özellikle gelişme çağlarında bu kemik ağrıları ile karşılaşabilirler.
 • Soğuk algınlığı ve grip bu ağrıları arttıran faktörlerdendir.
 • Kemik erimesi (osteoporoz), çok daha ciddi bir nedendir ve bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda kemik, yetersiz mineral ve besin alımı nedeniyle oldukça kırılgan bir hal alır.
 • Osteomielitis ya da kemiklerde oluşan enfeksiyonlar
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Yetersiz beslenme
 • Hemoroid ve rahim problemleri
 • Menopoz dönemi, kemikleri zayıflatır ve osteoporoz riskini arttırır.
 • Kemik kanseri
 • Kırık-çıkık sakatlanmaları
 • Osteoartrit ve artritler
 • Lösemi
 • Anemi

Kemik ağrısı tedavisi için ipuçları

Nedeni ne olursa olsun, bu sorunu azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu mevcuttur.

Daha sağlıklı yiyecekleri tercih edin

Yapmanız gereken ilk şey, beslenme düzeninizde sağlıklı ve tüm gerekli besin değerlerini içeren gıdaların olup olmadığını kontrol etmektir.

Mümkün olduğunca hayvansal yağlardan uzak durmanız gerekir. Taze ve buğulanmış sebzeleri tercih edin. Vücuttaki mineralleri ve kemiklerdeki kalsiyumu azaltan şeker ve rafine undan uzak durmalısınız.

Kabızlık ile mücadele

kabızlık

Kabızlık da kemiklerde rahatsız edici ağrılara sebep olabilir. Bu yüzden, sorunun ortadan kalkması için önlem almamız gerekmektedir. Bağırsakları temizleyici önlemler ilk sırada yer almalıdır. Bunun için soğuk meyveli içecekler ya da kavun tüketebilirsiniz.

Dinlenme

Yeteri kadar dinlenmek, kemik ağrısının tedavisi için çok önemli konulardan biridir. Her gece, yaklaşık 8 saat uyumalısınız. Kemiklerinizde ağrı hissediyorsanız aşırı enerji harcamaktan kaçının.

Takviyeler

Eğer kemik ağrısı ya da herhangi benzer bir sorun yaşıyorsanız, A, C, D vitaminleri ve kalsiyum tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Bu vitaminleri ve kalsiyumu takviye şeklinde ya da aldığınız gıdalar yolu ile edinebilirsiniz.

Beslenme düzeninize; turunçgiller, havuç, kereviz, badem, fındık, Chia tohumu ve balık gibi gıdalar eklemeye çalışın.

Gevşeme teknikleri

yoga

Stres ve kemik ağrısı birbiri ile bağlantılı rahatsızlıklardır. Dinlenmek için kendinize zaman ayırmanız çok önemlidir. Olumsuz duygulardan kurtulmak için rahatlama tekniklerini kullanabilirsiniz.

Kemik ağrısının tedavisi için doğal ilaçlar

Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, kemik ağrılarını azaltmak için kullanabileceğiniz birkaç doğal ilaç bulunmaktadır.

Özel diyet

Ağrıya bir enfeksiyon neden oluyorsa veya artrit, güçlü bir grip, aşırı kilolu olma gibi sorunlarınız varsa iki gün boyunca özel bir diyet uygulayabilirsiniz. Bu diyet sadece ananas tohumları, üzüm ve zeytin yağı içermektedir.

Güne başlarken iki yemek kaşığı zeytin yağı tüketmelisiniz. Ayrıca bol bol su içmelisiniz. İki gün sonra taze sebze, kahverengi pirinç, balık, chia tohumu bira mayası ve sebze içeren süt gibi gıdaları da diyetinize eklemeniz gerekecektir.

Zencefil çayı

zencefil çayı

Zencefil, ağrı giderici bir özelliğe sahiptir. Anti-inflamatuvar içeriğinden dolayı kemik ağrılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu çay, eklem sağlığına iyi gelir. Sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen toksinlerin vücuttan atılmasında çok etkili bir rol oynar.

Bir bardak su kaynatın ve içine bir tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin. Yaklaşık 5 dakika boyunca demlenmesine izin verin. Günde 3 defa tüketin.

Isırgan otu

Bu bitki, vücutta kemik ağrılarına neden olan birikmiş sıvıların tahliyesine yardımcı olur. Adeta bir idrar söktürücü niteliğindedir. Kurutulmuş ısırgan otu kökünden bir çay hazırlayın ve günde 3 kez tüketin.

Kemiklerdeki ağrıları azaltmak için özel bir meyve suyu hazırlayın

Bu meyve suyu; kalsiyum, A, B, C, E vitaminleri, magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kemiklerdeki ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

Malzemeler

 • 8 adet çilek
 • 2 yemek kaşığı portakal suyu
 • 2/3 su bardağı oranında zenginleştirilmiş soya sütü

Hazırlanışı

Çilekleri yıkayın. Ardından diğer malzemeleri de ilave edip bir mikser yardımı ile iyice karıştırın. Hazırladığınız bu meyve suyunu süzmeden için.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Westwater, M. L., Fletcher, P. C., & Ziauddeen, H. (2016). Sugar addiction: the state of the science. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-016-1229-6
 • McFarlane, A. C. (2007). Stress-related musculoskeletal pain. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2007.03.008
 • Young, H. Y., Luo, Y. L., Cheng, H. Y., Hsieh, W. C., Liao, J. C., & Peng, W. H. (2005). Analgesic and anti-inflammatory activities of [6]-gingerol. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2004.09.009
 • Alford, L. (2007). The use of nettle stings for pain. Alternative Therapies in Health and Medicine.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.