Menopoz Hakkında Bilinmeyen 8 Detay

Bu süreçte yaşantınızı biraz uzaktan seyrediyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz, zira kadınların çoğu bu dönemde, zamanlarının büyük kısmını kendilerine adamaya eğilimlidirler. Bu; menopoz ile ilgili olumlu olarak kabul edilebilecek bir özelliktir.

Menopoz, kadınların 45-55 yaşları arasında yaşadıkları, hayatlarının normal bir bölümüdür. Bu süreçte yumurtalıklar yumurtlamayı bırakırlar, bu da kadınların artık daha fazla hamile kalamayacakları anlamına gelmektedir. Östrojen ve progesteron gibi hormonların üretiminde düşme yaşanır ki bu da yıllar sürebilecek semptomların başlamasına neden olan durumdur.

Menopozun en sık karşılaşılan semptomları; sıcak basmaları, terleme ve ruh halinde yaşanan değişiklikler olarak sıralanabilir. Yaygın bilinen bu semptomların yanısıra, birçok kadının dahi bilmediği ancak yaşamlarının bu yeni dönemi hakkında daha bütün bir fikre sahip olabilmeleri için öğrenmeleri gereken, diğer bazı semptomlar da mevcuttur. Bugünkü yazımızda sizlere, menopoz ile ilgili bilmeniz gereken sekiz önemli gerçekten söz edeceğiz.

Kardiyak Ritminde Değişiklik

kalp-atışı

Özellikle menopoz öncesi dönemde, kalp çarpıntıları değişebilir. Bu dönemde, çoğu kadın kalp çarpıntılarının normalden daha şiddetli olduğunu belirtmiştir ve bazı durumlarda bu çarpıntılar, bir kalp rahatsızlığının geçici semptomları kabul edilebilmektedirler. Uzmanlara göre bu semptomun oluşma sebebi, hormonal değişikliklerdir.

Kötü Kolesterol Seviyesinde Artış

Östrojen, menstrual periyodu düzenleyici ve kötü kolesterol seviyesini kontrol altında tutucu ve iyi kolesterolü arttırıcı hormondur. Menopoz süresince, bu hormonun üretimi azalmakta, bu esnada iyi kolesterol seviyesi de azalırken, kötü kolesterol seviyesi artma eğilimindedir. İyi haber şudur ki; menopozun bu etkisi, başlamadan yıllar önce sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek önlenebilmektedir.

Sosyal Yaşam Konusunda Duyulan İsteksizlik

Yaşanan ruh hali değişimleri dolayısı ile menopoz, kişilerin kendi içlerinde gözlem yapma eğiliminde oldukları bir dönemdir. Bu değişiklik özellikle, sosyal yaşamlarını etkileyebilecek alışkanlıklar edinme eğiliminde olacaklarından, dışadönük kişilerde daha kolay gözlemlenebilmektedir.

Bu dönemin başlangıcında, kadınların birçoğu kendilerine daha çok zaman ayırma eğiliminde olmaktadırlar. Bu durum, eğer kadınlar artık hayatlarındaki diğerlerini mutlu etmekten ziyade kendilerine yönelmeye başlıyorlarsa, ciddi anlamda pozitif bir değişiklik olarak kabul edilebilir.

”Sağlıklı” Alışkanlıklar Edinme Vakti

sağlıklı-beslenin

Marketlerde satılan birçok yiyecek, yüksek oranlarda kimyasal içermektedir ki bu da, hormonların bloklanmasına ve menopoz dönemindeki kadınlarda hormonal dengesizliklere yol açmaktadır. Bu aşamada, daha fazla organik besinler tüketmek ve paraben, ftalat ve BPA içerenlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunu yapabilmenin en güzel yolu vücudunuzun, menopoz semptomları ile savaşırken ihtiyaç duyacağı besleyicileri ona sağlayabilecek, daha fazla meyve ve sebze tüketmektir.

Saçlarınız Bazı Durumlardan Dolayı Etkilenebilir

Menopoza eşlik eden hormonal değişiklikler saç sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir, incelmesine, zayıflamasına ve kurumasına, bu vesileyle de saçlarınızın yüksek miktarlarda dökülmesine neden olabilir. Bu sebepten, daha fazla vitamin, mineral ve protein almak amacı ile sağlıklı beslenmek ve aynı zamanda da kimyasal ürünlerden ve ısıtma elemanlarından kaçınmak yardımcı olacaktır.

Duyarlılıkta Artış

duyarlılık-artışı

Menopoz semptomları sizi duygusal anlamda karışık bir duruma sürükleyebilir ki bu da daha yüksek oranda duyarlılık ve libidonuzda farkedilebilir oranda artışa neden olabilmektedir.

Uyuma İhtiyacında Artış

Hormonal değişiklikler sebebiyle menopoz süresince uyuma ihtiyacında artış olabileceği sürpriz sayılmaz. Bu bağlamda, daha fazla şekerleme ihtiyacı duyabilirsiniz, ancak bunların süresi otuz dakikayı aşmamalıdır zira bu durum normal uyuma düzeninizde bozulmalara yol açabilir.

Sıcak Basmaları

sıcak-basmaları

Bu, menopozun en yaygın görülen belirtisidir ancak birçok kadın, sıcak basmalarının yaşam kalitelerini etkilememesi için nasıl önlem alabileceklerini bilmemektedir. Bu rahatsızlık verici sıcaklık hissi geceleri yaşanmaktadır ve olduğu zaman da sağlıklı bir gece uykusundan sizi alıkoyar. Bu bağlamda ertesi gün kendinizi rahatsız hissedebilir, yorgun görünebilirsiniz.

Bunun için kadınlar ne yapabilirler? Gevşek kıyafetler giyebilir, nefes alabilen kumaşlardan yapılmış yastık kılıfı ve çarşaflar kullanabilir ve ihtiyaç halinde bir fan çalıştırarak uyumayı deneyebilirler. Ayrıca, rahatlama teknikleri de yardımcı olabilir, unutmayın.