Japon Stili Rahatlama Tekniğini Deneyin

Japon Stili Rahatlama Tekniğini Deneyin

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2019

Stres; yoğun iş yükünün, evdeki zorunlulukların, kişisel problemlerin ve hastalıkların sonucu olarak neredeyse dünyanın her bir yanındaki insanlar için bir sorun haline gelmektedir. Doğal olarak insanlar bir rahatlama ararlar.

Stresin etkilerini yaşayanlar, günlük aktivitelerinde zorlandıklarını göreceklerdir; bu da genellikle fiziksel ve duygusal başka sağlık problemlerine yol açabilir.

Stresle baş etmenin, ondan korunmanın ve stresin hayatınızda bir problem haline gelmesini engellemenin birçok yolu vardır. Stresin ilk artmaya başladığını hissettiğinizdeki anları nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek çok önemlidir; eğer dikkat etmiyorsanız stres kronik bir hastalık haline gelebilir, bu da ilaçlar ve terapi yoluyla tedavi gerektirir.

Şimdi, stres seviyenizi kontrol altında tutmanıza yarayan, fiziksel ve duygusal acıyı yok etmek için enerji dengenizi düzenleyecek bu basit Japon stili terapiyi sizinle paylaşacağız.

Japon stili rahatlama tekniği nedir?

Başlamadan önce, her bir parmağın farklı hislerle, duygularla ve davranışlarla bağlantılı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Diğer elinizi kullanarak, istenen duygu durumunda yoğunlaşmak için parmaklarınıza baskı uygulamalısınız.

Her baskı uyguladığınız anda, bunun işe yaradığını hissedeceksiniz. Parmaklarla ilişkili duygulara bir göz atın:

  • Baş parmak: Endişe ve anksiyete gibi duygularla baş etmeye yardımcı olur.
  • İşaret parmağı: Korku ile baş etmeye yardımcı olur.
  • Orta parmak: Öfke ve kızgınlığı kontrol etmeye yardım eder.
  • Yüzük parmağı: Bu parmak üzüntü ve depresyon gibi duygularla ilişkilidir; daha kararlı ve azimli olmanıza yardımcı olur.
  • Serçe Parmağı: Optimizmi yükselterek, anksiyete seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

Bu basit teknik, geleneksel tıbbın konseptlerini kullanır, fakat bunu evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir hale dönüştürür. Bu Japon tekniği alışılmışın dışındadır; mental, fiziksel ve ruhsal dengeyi sağlamak için çok basit bir yöntemdir. Yaptığınız egzersiz, farkındalığın, rahatlamanın ve vücut ile zihnin uyumunun bir formudur.

Stresten Kurtulmanın Diğer Doğal Yolları

yeşil içeçek

Yukarıda anlattığımız Japon stili rahatlama tekniğine ek olarak, aşağıda negatif duygularınızla baş etmeniz için çok yararlı olan bazı doğal alternatifleri de bulabilirsiniz:

  • Nefes: Birçok araştırma gösteriyor ki derince nefes alıp vermek gerginlik ve anksiyete hislerine yol açan kortizon hormonunun seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor.
  • Aromaterapi: Rahatlamak ve stres gibi negatif duyguları uzaklaştırmak için aromaterapi harika bir yoldur. Lavanta, keklik otu, limon otu, portakal veya papatya kokuları stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olan özellikleri barındırmaktadır.
  • Çay için: Çay içmek, stres, depresyon ve anksiyete ile başa çıkmak için bitkilerin iyileştirici özelliğinden faydalanılan harika bir yoldur. Lavanta, melisa, limon otu, ıhlamur, kediotu kökü, papatya veya çarkıfelek çiçeği çayları, stres, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve diğer negatif duyguları rahatlatmak için mükemmeldir.
  • Gülün: Strese karşı savaşmak için en basit yollardan biri de gülmektir. Birçok araştırma, gülmenin stres, anksiyete ve diğer negatif duygulara yol açan hormonların seviyesini düşürdüğünü göstermektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, gülmenin aspirinin etkilerine benzer olduğunu gösteriyor, bu da gülmenin acıyı ve stresi azaltmak için ideal bir yol olduğunu kanıtlıyor.
  • Göz jimnastiği: Stres görüşünüzü etkileyerek, gergin, sancılı ve acılı baş ağrılarına sebep olabilir. Göz yorgunluğundan kaçınmak için egzersiz yaparak görüşünüzü rahatlatmak çok önemlidir. Bilgisayardan bir süreliğine başınızı kaldırıp, ağaç veya bir fotoğraf gibi tek bir objeye odaklanın ve 30 saniye gözlerinizi kırpmadan bakın, süre dolduğunda gözlerinizi kırpıştırın. Bunu günde birkaç kez tekrar edin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.