Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazı besinler stresi azaltmaya yardımcı olurken, bazıları stresimizi üst seviyelere çıkarabilir. Bu nedenle, stresi azaltan besinler tüketmek çok önemlidir. Hayatımızı zorlaştıran stresi herhangi bir ilaç almadan yenmemiz mümkündür.

Fakat bunun için, hayat tarzımızda değişiklikler yapmamız gerekir. Bu değişikliklerden en önemlisi beslenmemizi düzenlemektir. Stresi azaltan besinler tüketmek iyi hissetmemize de yardımcı olacaktır. Bu yazıda, ruh sağlığımıza iyi gelip, endişe ve stresi azaltan bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Stresi Artıran Besinler

Bazı besinlerin stresi yenmede büyük rol oynadığından ve bu yiyeceklerle beslenmenin bize iyi geleceğinden bahsettik. Fakat kendimizi iyi hissetmek istiyorsak, endişemizi artıran ve strese katkıda bulunan yiyeceklerden uzak durmamız gerekir.

Kızartılmış yiyecekler, glisemik indeksi yüksek olan karbonhidrat türü besinler, rafine şeker ve alkollü içecekler stresi yenmek için uzak durmamız gereken besinlerdir.

Ayrıca, yaşadığımız stresin türüne göre bize zararlı olabilen besinler de vardır. Örneğin, panik atak sorunumuz varsa kahveden uzak durmamız gerekmektedir. Çünkü kahve, kalp atışlarımızı hızlandırarak panik atak geçirme olasılığını güçlendirmektedir.

Fakat daha geniş çaplı stres ve sıkıntılara da iyi gelebilir. Bir çokları, küçük dozlarda alınan kafeinin stresi azaltıp, mutlu olmaya yardımcı olduğunu savunmaktadır. Yani kahve, bazı durumlarda stres artırıcıyken, diğer durumlarda rahatlatıcı etkileri olan bir besindir.

Stresi Azaltan Besinler

Tam Tahıllı Yiyecekler

Tam tahıllı yiyecekler, gluten alerjisi olan bireyler için stresi azaltan besinler arasındadır. Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı makarna marketlerde kolayca bulabileceğimiz besinlerdir.

Araştırmalara göre tam tahıllı yiyecekler, içinde az miktarda işlenmiş besin bulundursa dahi strese faydalıdır. Tam tahıllı besinlerin strese iyi gelme nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Magnezyum eksikliği stres ve sıkıntıya yol açan sebeplerden biridir. Tam tahıllı besinlerde ise bol miktarda magnezyum bulunur.
  • Tam tahıllı besinlerde triptofan adında bir aminoasit bulunur. Bu aminoasit vücudumuzda serotonine dönüştürülür. Serotonin hormonu, rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sinirler arası kimyasal ileticidir.
  • Tam tahıllı besinler açlık hissini azaltırken, yavaş yavaş salınan sağlıklı bir enerji açığa çıkarırlar. Her iki unsur da stresi azaltan etkilere sahiptir.

Yukardaki maddelerde de sıraladığımız gibi, tam tahıllı besinler stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bunu yanı sıra, özellikle günümüzde kolay bulunmayan, besin değeri yüksek yapı taşları içerirler.

Stresi Azaltan Besinler: Deniz Yosunu

deniz yosunu stresi azaltan besinler

Deniz yosunu, tam tahıllı yiyeceklerle benzer faydalar sağlar. Magnezyum açısından zengin olan deniz yosununun besin değeri de oldukça yüksektir.

Deniz yosunu ve benzerleri, tam tahıllar gibi mutluluk veren serotonin hormonu salgılamamıza yardımcı olan triptofan aminoasitini içerirler. Ayrıca gluten alerjisi olanlar için deniz yosunu iyi bir alternatiftir.

Yaban Mersini

Yaban mersini meyvesi çok lezzetli olduğu gibi, çok da faydalıdır. Birçok kişi tarafından süper besin olarak kabul edilen yaban mersini, vitamin ve antioksidan açısından zengindir.

Yaban mersini ayrıca phytonutrient (bitkisel gıda) adı verilen ve sağlığımız için çok faydalı bitki molekülerini içerir. Yaban mersininde bulunan bu maddeler stresi azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlara göre, şeftali de içerdiği rahatlatıcı besin maddeleri sayesinde stresi azaltan besinler arasındadır.

Acai Üzümü

Acai berry olarak da bilinen meyve benzeri bu yiyecek,  son zamanlarda yeni süper besin olarak medyada yer bulmuştur. Acai üzümünün medyada yer aldığı gibi kilo vermeye yardımcı olup olmadığı kanıtlanmamıştır.

Ancak bu meyveler, yaban mersini gibi stresi azaltmaya yardımcı olur. Acai üzümünün içinde, yaban mersininde olduğu gibi phytonutrient denilen besin maddeleri bulunur. Ayrıca bu meyve çok iyi bir antioksidan olduğu için vücudumuzdan toksinleri atmamıza yardımcı olur.

Badem

stresi azaltmak için badem

Badem, değeri yeterince bilinmeyen besinlerden biridir. Bademde duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olan çinko bulunur. Ayrıca demir ve doymamış yağlar açısından zengindir.

Doymamış yağlar sağlıklı beslenmede önemli rol oynayarak stresi azaltmaya yardımcı olur. Bademin içinde yer alan demir de stresi azaltmaya yardımcı olur. Çünkü demir seviyesi düşüklüğü, yorgunluk ve dolayısıyla strese neden olabilir.

Çikolata

Çikolata da stresi azaltan besinlerden biridir. Özellikle şeker ve süt içermeyen saf bitter çikolata huzursuzluğu gidermeye yardımcı olur. Çikolatanın içindeki bazı maddeler strese neden olan kortizol hormonunu azaltır ve bazıları ise mutlu edici etkiler gösterebilir.

Maca Kökü

maca kökü

Maca kökü veya maca bitkisi olarak bilinen besin marketlerde kolayca bulabileceğimiz bir besin değildir. Fakat bu besini özellikle sağlıklı ürünler satan marketlerde, içeceklerin ve bazı yiyeceklerin içinde bulabilirsiniz.

Maca bitkisi, başka hiçbir besinin içermediği kadar çok magnezyum ve demir içermektedir. Magnezyum ve demir, stresi kontrol etmekte yardımcı minerallerdir. Maca kökü dayanıklılık antrenmanlarında ve sağlıklı enerji sağlamada da kullanılabilir.

Stresi Azaltan Diğer Besinler

Sağlıklı bir beslenme şekli stres ve endişeyi azaltmanın en önemli ve etkili yoludur. Sağlıklı beslenmenizde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise su içmektir.

Birçok araştırmaya göre, susuz kalmak birçok insanda sürekli strese neden olmaktadır. 100 kişiden 25’inde susuzluktan kaynaklı stres görülmektedir. Az su içmek endişeli olmaya yatkın olmamıza da neden olmaktadır.

B12 vitamini, çinko, magnezyum ve antioksidan içeren her tür besin stresi yenmemizde bize yardımcı olmaktadır. Bunun yanında bazı baharat ve bitkiler de endişeleri gidermek için kullanılabilir. Bunlardan bazıları biber kökenli bir bitki olan ‘kava bitkisi’ ve “passion flower” olarak bilinen çarkıfelek bitkisidir.

Stresi Azaltan Besinler Dışında Beslenme Şeklimizle de Stresi Kontrol Altına Alın

Yukarıda bahsettiğimiz tüm besinler stres ve endişeyi yenmemize yardımcı olmaktadır. Bu besinler vücudumuzu ve zihnimizi rahatlatan vitamin ve besleyici maddeler içerir.

Ayrıca enerjimizi artırırken, kendimizi daha mutlu ve iyi hissetmemize yardımcı olurlar. Stresi azaltmaya yardımcı besinleri sağlıklı bir beslenme şekline ekler ve yukarıda saydığımız zararlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durursak, ruh sağlığımızda büyük ölçüde düzelme görmemiz ve mutlu hissetmemiz mümkündür.

Tüm bunların yanında, stresin bizim elimizde olduğunu unutmamız gerekir. Bu sebeple, stresten kurtulmak için kendimizi iyi tanıyıp, sıkıntılarla başa çıkmanın yollarını kendi içimizde de keşfetmemiz gerekir. Ayrıca stres ve endişe günlük hayatımızı etkilemeye başladıysa, bir uzmana görünmeyi ihmal etmememiz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Murphy M., Mercer JG., Diet regulated anxiety. Int J Endocrinol, 2013.
  • O’Mahony SM., Clarke G., Borre YE., Dinan TG., Cryan JF., Serotonin, tryptophan metabolism and the brain gut microbiome axis. Behav Brain Res, 2015. 277: 32-48.
  • Sadeghi O., Hassanzadeh Keshteli A., Afshar H., Esmailzadeh A., et al., The association of whole and refined grains consumption with psychological disorders among Iranian adults. Eur J Nutr, 2019. 58 (1): 211-225.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.