Stresi Azaltan Besinler

24 Şubat, 2015

Hayatımızı zorlaştıran stresi, herhangi bir ilaç almadan yenmemiz mümkündür. Fakat bunun için, hayat tarzımızda değişiklikler yapmamız gerekir. Bu değişikliklerden en önemlisi, beslenmemizi düzenlemektir. Bazı besinler stresi azaltmaya yardımcı olurken, bazıları stresimizi üst seviyelere çıkarabilir. Bu nedenle, stresi azaltmaya yardımcı olan besinleri tüketmek çok önemlidir. Bu tür yiyeceklerle beslenmek, stresi azaltmaya yardımcı olacağı gibi, iyi hissetmemizi de sağlayacaktır. Bu yazıda, ruh sağlığımıza iyi gelip, endişe ve stresi azaltan bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Stresi Arttıran Yiyecekler

Bazı besinlerin stresi yenmede büyük rol oynadığından ve bu yiyeceklerle beslenmenin bize iyi geleceğinden bahsettik. Fakat kendimizi iyi hissetmek istiyorsak, endişemizi arttıran ve strese katkıda bulunan yiyecekler de uzak durmamız gerekir. Kızartılmış yiyecekler, glisemik indeksi yüksek olan karbonhidrat türü besinler, rafine şeker ve alkollü içecekler; stresi yenmek için uzak durmamız gereken besinlerdir.

Ayrıca, yaşadığımız stresin türüne göre bize zararlı olabilen besinler de vardır. Örneğin, panik atak sorunumuz varsa kahveden uzak durmamız gerekmektedir. Çünkü kahve, kalp atışlarımızı hızlandırarak, panik atak geçirme olasılığını güçlendirmektedir. Fakat kahve, daha geniş çaplı stres ve sıkıntılara iyi gelebilir. Bir çokları, küçük dozlarda alınan kafeinin stresi azaltıp, mutlu olmaya yardımcı olduğunu savunmaktadır. Yani kahve, bazı durumlarda stres arttırıcıyken, diğer durumlarda rahatlatıcı etkileri olan bir besindir.

Stresi Azaltan Yedi Yiyecek

Tam Tahıllı Yiyecekler

Gluten alerjisi olan bireyler için, stres azaltan besinlerden biri tam tahıllı yiyeceklerdir. Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı makarna, marketlerde kolayca bulabileceğimiz besinlerdir. Araştırmalara göre, tam tahıllı yiyecekler, içinde az miktarda işlenmiş besin bulundursa dahi, strese faydalıdırlar. Tam tahıllı besinlerin strese iyi gelme nedenlerini, aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Magnezyum eksikliği, stres ve sıkıntıya yol açan sebeplerden biridir. Tam tahıllı besinlerde ise bol miktarda magnezyum bulunur.
  • Tam tahıllı besinlerde triptofan adında bir aminoasit bulunur. Bu aminoasit, vücudumuzda serotonine dönüştürülür. Serotonin hormonu, rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sinirler arası kimyasal ileticidir.
  • Tam tahıllı besinler, açlık hissini azaltırken, yavaş yavaş salınan sağlıklı bir enerji açığa çıkarırlar. Her iki unsur da, stresi azaltan etkilere sahiptir.

Yukardaki maddelerde de sıraladığımız gibi, tam tahıllı besinler, stresi azaltmaya yardımcı olmaktadırlar. Bunu yanısıra tam tahıllar, özellikle günümüzde kolay bulunmayan, besin değeri yüksek yapıtaşları içerirler.

Deniz Yosunu

 

Seaweed tr

Deniz yosunu, tam tahıllı yiyeceklerle benzer faydalar sağlar. Magnezyum açısından zengin olan deniz yosununun besin değeri de oldukça yüksektir. Deniz yosunu ve benzerleri, tam tahıllar gibi, mutluluk veren serotonin hormonu salgılamamıza yardımcı olan triptofan aminoasitini içerirler. Ayrıca gluten alerjisi olanlar için deniz yosunu iyi bir alternatiftir.

Yaban Mersini

Yaban mersini meyvesi çok lezzetli olduğu gibi, çok faydalıdır da. Bir çok kişi tarafından süper besin olarak kabul edilen yaban mersini, vitamin ve antioksidan açısından zengindir. Yaban mersini ayrıca phytonutrient (bitkisel gıda) adı verilen ve sağlığımız için çok faydalı bitki molekülerini içerir. Yaban mersininde bulunan bu maddeler, stresi azaltmaya yardımcı olurlar. Uzmanlara göre, şeftali de, içerdiği rahatlatıcı besin maddeleri sayesinde  stresi azaltan yiyecekler arasındadır.

Acai meyvesi

Acai berry olarak da bilinen meyve benzeri bu yiyecek,  son zamanlarda yeni süper besin olarak medyada yer bulmuştur. Acai meyvesinin, medyada yer aldığı gibi kilo vermeye yardımcı olup olmadığı kanıtlanmamıştır ancak bu meyveler, yaban mersini gibi stres azaltmaya yardımcı olurlar. Acai meyvesinin içinde, yaban mersininde olduğu gibi, phytonutrient denilen besin maddeleri bulunur. Ayrıca bu meyve, çok iyi bir antioksidan olduğu için vücudumuzdan toksinleri atmamıza yardımcı olur.

Badem

Almonds tr

Badem, değeri yeterince bilinmeyen besinlerden biridir. Bademde, duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olan çinko bulunur. Ayrıca badem, demir ve doymamış yağlar açısından zengindir. Doymamış yağlar, sağlıklı beslenmede önemli rol oynayarak stresi azaltmaya yardımcı olurlar. Bademin içinde yer alan demir de stresi azaltmaya yardımcı olur. Çünkü demir seviyesi düşüklüğü, yorgunluk ve dolayısıyla strese neden olabilir.

Çikolata

Çikolata da stresi azaltan besinlerden biridir. Özellikle, şeker ve süt içermeyen saf bitter çikolata, huzursuzluğu gidermeye yardımcı olur. Çikolatanın içindeki maddeler, strese neden olan kortizol hormonunu azaltmaya yardımcı olurken; bu besinin içerdiği diğer maddeler, mutlu edici etkiler gösterebilirler.

Maca Kökü

Maca-uses tr

Maca kökü veya maca bitkisi diye bilinen besin, marketlerde kolayca bulabileceğimiz bir besin değildir. Fakat bu besini, özellikle sağlıklı besinler satan marketlerde, içececeklerin ve bazı yiyeceklerin içinde bulabiliriz. Maca bitkisi, başka hiçbir besinin içermediği oranda fazla magnezyum ve demir içermektedir. Magnezyum ve demir, stresi kontrol etmekte yardımcı minerallerdir. Maca kökü, dayanıklılık antrenmanlarında ve sağlıklı enerji sağlamada da kullanılabilir.

Stresi Azaltan Diğer Yiyecekler

Sağlıklı bir beslenme şekli, stres ve endişeyi azaltmanın en önemli ve etkili yoludur. Sağlıklı beslenmenizde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise su içmektir. Bir çok araştırmaya göre, susuz kalmak bir çok insanda sürekli strese neden olmaktadır. 100 kişiden 25’inde, susuzluktan kaynaklı stres görülmektedir. Az su içmek, endişeli olmaya yatkın olmamıza da neden olmaktadır.

B12 vitamini, çinko, magnezyum ve antioksidan içeren her tür besin, stresi yenmemizde bize yardımcı olmaktadır. Bunun yanında bazı baharat ve bitkiler de endişeleri gidermek için kullanılabilir. Bunlardan bazıları, biber kökenli bir bitki olan ‘kava bitkisi’ ve passionflower olarak bilinen çarkıfelek bitkisidir.

Beslenme Şeklimizle Stresi Kontrol Altına Almak

Yukarıda bahsettiğimiz tüm besinler, stres ve endişeyi yenmemize yardımcı olmaktadırlar. Bu besinler, vücudumuzu ve zihnimizi rahatlatan vitamin ve besleyici maddeler içerirler. Ayrıca enerjimizi arttırırken, kendimizi daha mutlu ve iyi hissetmemize yardımcı olurlar. Stresi azaltmaya yardımcı besinleri sağlıklı bir beslenme şekline ekler ve yukarıda saydığımız zararlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durursak, ruh sağlığımızda büyük ölçüde düzelme görmemiz ve mutlu hissetmemiz mümkündür.

Tüm bunların yanında, stresin bizim elimizde olduğunu unutmamız gerekir. Bu sebeple, stresten kurtulmak için kendimizi iyi tanıyıp, sıkıntılarla başa çıkmanın yollarını kendi içimizde de keşfetmemiz gerekir. Ayrıca stres ve endişe, günlük hayatımızı etkilemeye başladıysa, bir uzmana görünmeyi ihmal etmememiz gerekir.

Bunlar da ilginizi çekebilir