Kadınlar İçin Özel Bölge Bakımı: Bilmeniz Gerekenler

Özel bölge temizliği kadınlar için çok önemlidir. Hepsi her zaman tavsiye edilmese de, bu konuda yardımcı olacak farklı ürünler mevcuttur.
Kadınlar İçin Özel Bölge Bakımı: Bilmeniz Gerekenler
Mariel Mendoza

Yazan ve doğrulayan doktor Mariel Mendoza.

Son Güncelleme: 27 Haziran, 2021

Kadınlar için özel bölge bakımı, hijyene yönelik maddelerin ötesine geçen çok çeşitli ürünlerden oluşur. Morfolojisi ve işlevselliği nedeniyle kadınların dış genital bölgesi özel bakım gerektirir.

Genital bölge derisi daha fazla sulanır, daha fazla sinire sahiptir ve daha geçirgendir. Bu, tahriş edici maddelere vücudun geri kalanına göre daha fazla tepki gösterdiği anlamına gelir.

Kadınların özel bölge bakımı için hijyen

Vulvovajinal mukozayı temiz tutmak için, tercihen günde iki kez su veya yumuşak sabun ve su ile yıkamanız yeterlidir. Yıkamaya ek olarak, bölgenin kuru tutulması tavsiye edilir. Yetersiz havalandırılan bir bölge olduğu için idrar, ter, vajinal akıntı ve adet kanaması ile temas enfeksiyonlara yatkınlığı artırır.

Bir kadının adet dönemi, son derece hijyenik olması gereken zamandır. Uzmanlar, bölgenin pH’ına uygun yumuşak ürünler kullanmanızı tavsiye ederler. Bununla birlikte, yumuşak ürünlerin bile değiştirebileceği kendi doğal temizleme mekanizmasına sahip olduğundan vajina içini yıkamamalısınız.

Her gün belirli bir miktarda vajinal akıntı salınır. Normal koşullar altında akıntı beyazımsıdır ve kuruduğunda sararmaya eğilimlidir. Biraz viskoz olmalı ve kokusu rahatsız edici olmamalıdır.

Özel bölge sabunları

Tüm özel bölge sabunlarının tüm kadınlara uygun olmadığını bilmelisiniz. Söz konusu menopoz dönemi olduğunda, temel pH değeri 7’nin üzerinde olan ve etiketlerinden içeriklerini kontrol edebileceğiniz bir ürüne ihtiyacınız vardır.

Ancak doğurganlık çağındaki kadınlarda pH’ı asidik ve 3.5 ile 4.5 arasında olan bir ürün kullanılması tavsiye edilir. Özel bölge sabunları, farklı pH’a sahip olmalarına rağmen, yatıştırıcı özelliklere sahip bileşenler içerdiklerinden yumuşak bir formülasyonu paylaşırlar.

Ayrıca vajinal kuruluğa karşı koymak için tasarlanmış sabunlar, nemlendirici özelliklere sahip aktif maddeler içerir.

elinde balon tutan kadın

Vajinal kuruluk ve kadınlar için özel bölge bakımı

Vajina sağlığına katkıda bulunan iki doğal unsur vardır: Flora ve mukoza. Normal koşullar altında vajina duvarı, hidrasyonun korunmasına yardımcı olan doğal bir kayganlaştırıcı üretir.

Ayrıca, vajinada doğal olarak ve zarar vermeden yaşayan ve bu bölgeyi koruyan bir dizi mikroorganizma olan vajina florasının iyi durumda olması da sağlığa katkıda bulunur. Vajinal flora normal koşullarda bir dengeyi korur.

Menopozda vajinal kuruluk kadınlarda sık görülen bir sorundur. Ayrıca radyoterapi tedavisi gören veya hormonal doğum kontrol yöntemleri kullanan kadınları da etkileyebilir.

Yaz aylarında aşırı sıcaklar bu sorunu daha da kötüleştirir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kaşıntı, tahriş, enfeksiyona yatkınlık ve rahatsızlık gibi sıkıntılara da neden olur.

Özel bölge bakımı için nemlendiriciler ve kayganlaştırıcılar

Vajinal kuruluğu iyileştirmeye yönelik tedaviler, semptomların yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Vajinal bölgenin hidrasyonunu ve sağlığını iyileştiren çok çeşitli ürünler vardır:

  • Özel bölge için yağlar: En iyi özel bölge yağları, antiseptik, besleyici ve nemlendirici özelliklere sahip çeşitli yağların dengeli karışımlarına sahip olanlardır. Çay ağacı yağı, buğday tohumu yağı, aynısefa yağı, papatya, kekik, avokado, kayısı gibi doğal yağlardan yapılan özel bölge yağları, kadınların özel bölgelerinin bakımı için çok uygundur.
  • Nemlendirici jeller: Kadınların özel bölge bakımı için yapılmış olan nemlendirici jeller su bazlı olabilir, bunlar kokusuzdur, leke bırakmaz ve kolayca temizlenir. Ancak, içinde suyu depolayan ve ardından yavaşça salan küçük mikro küreler olan lipozomlara dayalı nemlendirici jeller de vardır.
  • Kayganlaştırıcılar: Kayganlaştırıcılar, amacı cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak olan ürünlerdir. Her iki cinsiyetin cildi ve genital mukozası ile ve ayrıca prezervatiflerle uyumlu olacak şekilde formüle edilmişlerdir. Daha az tahriş edici oldukları ve daha kolay elimine edildikleri için su bazlı kayganlaştırıcılar daha çok tavsiye edilir.
önünü tutan kadın

Sonuç

İhtiyacınıza uygun ürünleri kullanarak özel bölgenizi sağlıklı tutmanın yanı sıra pamuklu iç çamaşırı giymeyi ve nötr sabunlarla yıkamayı deneyin. Aşırı terlemeyi önlemek için dar giysiler giymekten kaçınmalı, tampon veya pedleri 4-6 saatte bir değiştirmeye çalışmalısınız.

Satın alabileceğiniz farklı kadın hijyen ürünleri vardır, ancak bunların hepsi her kadın için faydalı değildir. Herhangi bir alışveriş yapmadan önce iyi tavsiyeler almalı ve size zarar vermeyeceklerinden emin olmak için etiketleri kontrol etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • SMITH, R. (2005). Sequedad vaginal. In Netter. Obstetricia, ginecología y salud de la mujer. https://doi.org/10.1016/b978-84-458-1311-9.50026-4.
  • Cuevas, A., Celis, C., Herrán, S., Hernández, I., Paredes, O., & Paradas, A. (2010). Higiene íntima femenina y vaginosis bacteriana . Encuesta Epidemiológica Latinoamericana 2008. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecologia.
  • Calle, N. (2007). Higiene íntima femenina. Aral.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.