Kalp Krizi ve Panik Atak Nasıl Ayırt Edilir

· 24 Temmuz, 2018
Kalp krizi ve panik atağın ilk semptomları benzer görünebilir, fakat bunları ayıran şey ise ne kadar sürdükleri olacaktır. Bunları birbirinden nasıl ayırabileceğinizi makalemizde öğrenin.

Sıklıkla panik atakları kalp krizi ile karıştırırız, çünkü ilk bakışta çok benzer semptomları vardır.

Eğer bu durumda olduysanız ya da sinirleriniz üzerinizde oyun oynadıysa, hangisinin hangisi olduğunu ayırt etmenize yardımcı olacak bu farklılıklara göz atın.

Kalp krizi: nedir?

Kalp krizi, koroner arterdeki bir kan pıhtısı kalbinize giden kan akışını ve oksijen hareketini bloke ettiğinde meydana gelir.

Bu düzensiz kalp ritmi veya aritmi neden olur. Buna karşılık, bu, kalbinizin kan pompalama yeteneğini önemli ölçüde azaltır.

Tıkanıklık kısa bir süre içinde tedavi edilmezse, etkilenen kalp kasında doku ölümüne neden olur.

Bunu da okuyun: Kadınlarda Genelde Gözden Kaçan 7 Kalp Krizi İşareti

Kalp krizi belirtileri

kalp krizi geçiren adam

  • Kalp krizi geçiriyorsanız, göğsünüzün ortasında, muhtemelen sol kolunuzda ve sırtınızda da baskı yapan bir ağrı hissedersiniz.
  • Daha sonra ağrı, boynunuza, çenenize ve azı dişlerinize de yayabilir.
  • Yoğunluk değişebilir, ancak beş dakikadan fazla sürer ve nefesinizi etkilemez.
  • Ayrıca, çoğu zaman sadece sol kolunuzda kaşıntı hissedersiniz.
  • Aynı zamanda soğuk terlemeler, mide bulantısı ve hatta kusmak da yaygındır.

Kalp krizi geçiren kişilerde rahatsız edici solunum olmaz. Bu nedenle, bir panik atağı tetiklediği çok az vaka vardır.

Bu belirtilerden bazılarının olduğunu ve beş dakikadan fazla sürdüğünü görüyorsanız, hemen bir ambulans çağırın ya da acil servise gidin.

Panik atak: nedir?

panik atak geçiren kadın

Panik atak olarak da bilinen bir anksiyete saldırısı, sinirleriniz üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadığınızın hissinin eşlik ettiği çok yoğun bir reaksiyondan oluşur.

Genel olarak, anahtar, saldırıyı kışkırtan düşüncelerin türünü bulmakta yatmaktadır. Bunlar panik yaratma eğilimindedir ve çok hızlı, genel bir fizyolojik hareketlenmeyi tetikler.

Fiziksel düzeyde, anksiyete amigdala aşırı aktive olduğunda olur. Beynin bu kısmı bir tehlike algıladıktan sonra çok uyanık olur.

Bu sorunu çözmeye çalışırken, hiç bir tehlike olmadan uyaran bu alarmın çalmasındaki dürtü veya sebebini bulmalısınız.

Durum ne olursa olsun, düzenli olarak böyle semptomlarınız varsa, doğru teşhis için bir doktora görünmek en iyisidir. Psikolojik tedavi bu bozukluğun gerçek kökenini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Anksiyetenin Vücudunuz Üzerinde Az Bilinen 6 Etkisi

Panik atağın belirtileri

düşünceli kadın

Panik ataklara gelirsek, onların günlük yaşamınızın en sıradan ve görünüşte sakin anlarında olabileceğini unutmayın.

  • Genel olarak, bir panik atağın semptomları genellikle maksimum 10 dakika sürmektedir. Göğüs bölgenizde aralıklı ağrıdan oluşurlar. Gelir ve gider.
  • Ayrıca, uyuşukluk hissi ve bıçaklama hissini de fark edeceksiniz. Ancak, sol kolunuzla sınırlı kalmayacak. Sağ kolunuzda, bacaklarınızda, parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda da hissedebilirsiniz.
  • Birisi panik atak geçirdiğinde, delirmek gibi irrasyonel korkulara sahip olma eğilimindedir.

Ancak, kalp krizi veya panik atak geçirdiğinizden emin değilseniz, hemen bir doktora görünmek en iyisidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, kalp krizi geçiriyorsanız ve hemen doktora gitmezseniz, ölümle sonuçlanabilir.

Panik atağınız varsa, bir uzmanı görmek, korkularınızı aşmayı ve gelecekteki saldırıları önlemeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.