Kalp Şeklinde Yumurta Yapımı

Kahvaltınıza ya da gün içindeki diğer öğünlerinize eşsiz bir dokunuş daha eklemek istemez misiniz? O zaman sevdiklerinize sürpriz yapmanızı sağlayacak bu fırsatı kaçırmayın. Kalp şeklinde yumurtaların yapımı gayet eğlenceli ve sevdiklerinizi mutlu edeceği kesin garantili!

Yumurta her zaman için mutfakta size birçok seçenek sunan, çok yönlü bir gıda. Bu yazımızda size üç farklı yöntemle, kalp şeklinde romantik yumurtalar yapmayı anlatacağız.

Kalp şeklinde yumurta yapın

İlk bakışta içinden çıkılması zor bir iş gibi görünse de, sizi temin ediyoruz ki eğlenceli olduğu kadar basit de bir iş. Eminiz ki bunu defalarca, farklı zamanlarda ve farklı durumlarda deneyeceksiniz!

Gerekli olan malzemeler:

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 2 adet paket lastiği
 • 20cm uzunluğunda bir çubuk
 • 20cm x 15cm boyutlarında bir karton

Yapılışı

rafadan-yumurta-kalıbı

 • İlk iş olarak, her zaman nasıl yapıyorsanız yumurtaları aynı şekilde pişirin.
 • Piştiğinde hızlıca kabuklarını soyun ve hala sıcakken, kalp şeklini verecek olan kalıbın içine yerleştirin. Nasıl mı yapacaksınız? Gerçekten kolay; kartonu ikiye katlayarak içine yumurtayı yerleştirin.
 • Şimdi yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi işin püf noktası aslında çubuğu yumurtanın tam ortasına denk getirmek. Yumurtanın sabit bir şekilde kartonun arasında durması için paket lastiklerini kartonun kenarlarına dolayın.
 • Yarım saat boyunca yumurtanın soğumasını bekleyin, sonra dikkatlice çubuğu alın. Şimdi tek yapmanız gereken yumurtayı ortadan ikiye kesmek, ve karşınızda sanki büyülü bir şekilde iki yarısı da kalp şeklinde olan yumurtalarınız! Eğlenceli bir şekilde kahvaltılarınıza eşlik etsinler!kalp yumurta

Tavada kalp şeklinde yumurta

Kalp şeklinde haşlanmış yumurta yapmayı artık biliyorsunuz, peki aynısını tavada kızarmış yumurtayla da yapabileceğinizi söylesek? Size iki farklı yöntem göstereceğiz; ya en beğendiğiniz yöntemi seçin ya da ikisini birden yapın!

Sosisli yumurta: lezzetli!

sosisli yumurta 

 • Çok basit ve eğlenceli. Yapmanız gereken ilk şey kalp olmaya yetecek uzunlukta sosis almak. Aynısını sebzelerle, soyulmuş biberle ve hatta patatesle de yapabilirsiniz. En çok hangisini seviyorsanız onu yapın, ama eğlenceli bir kahvaltı ya da yemek için sosis bizce her zaman için en mükemmeli!
 • Bir kürdan ya da maşa kullanarak sosislerin kalp şeklinde kızarmasını sağlayın. Yumurtayı kalp şeklindeki sosisin tam içine gelecek şekilde kırın. İhtiyacınız olursa tahta bir kaşık kullanın ve bu işlemi yapabilmenize izin veren boyutta bir tava seçmeye özen gösterin.
 • Yavaş yavaş yumurtanız pişecektir. Sonraki aşama çok dikkatli bir biçimde kalp şeklini bozmadan yumurta ve sosisinizi tavdan alıp tabağa yerleştirmek. Eğer başarabilirseniz işlem tamam! Aşk meleğinin okuna benzetmek isterseniz ketçapla ok eklemeyi de unutmayın!

En kolay yol: kalıp kullanın!

tavada-yumurta-kalp

 • Yalnızca kalp şeklinde yumurta yapmanız için tasarlanmış hazır kalıplar mevcut. Minik kulpları sayesinde daha kolay pişirmek de mümkün. Bunu yapmak için yumurtayı kırmadan önce biraz yağ ekleyin ve yağ iyice kızdığında yumurtayı tam içine kırın.
 • Yumurta sorunsuz bir şekilde, kolayca pişecektir. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey dikkatlice yumurtayı tabağa koymak ve işte hazır! Yumurtanız için kullandığınız kalıbı aynı zamanda ekmeğinize kalp şekli vermek için de kullanabilirsiniz. Böylelikle kalp şeklinde yaptığınız ekmeği kızartıp, onun üstüne de yumurtanızı yerleştirebilirsiniz! Gerçekten oldukça orijinal bir tarif.
 • Hatta bu işte uzmanlaşmış bazı insanlar, yumurtanın sarısını da henüz tavada iken kalp şekline sokabiliyorlar. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Tabii ki yumurtanın sarısını tahta kaşık yardımıyla kalıbın etrafına doğru dağıtarak.

Unutmayın ki yumurtalar kahvaltı için her zaman en iyi seçenektir. Tamamen proteinle dolu yumurtalar güne başlamak için mükemmel bir yiyecek. Porsiyonlarınızı dengeli bir şekilde ayarladığınız sürece kolesterol için de endişelenmenize gerek yok. Kahvaltı için kalpler yapmaya hazır mısınız?