Kalp Şeklinde Yumurta Yapmayı Öğrenin

Kalp Şeklinde Yumurta Yapmayı Öğrenin

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2019

Kahvaltınıza ya da gün içindeki öğünlerinize eşsiz bir dokunuş eklemek istemez misiniz? O zaman sevdiklerinize sürpriz yapmanızı sağlayacak bu fırsatı kaçırmayın. Bu kalp şeklinde yumurtaları yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay!

Yumurta, mutfakta size birçok seçenek sunan çok yönlü bir gıdadır. Bu yazıda size üç farklı yöntemle, kalp şeklinde ”romantik” yumurtalar yapmayı anlatacağız.

Bu yazıya göz atın: Brokoli Çorbası ve Poşe Yumurta

Kalp şeklinde yumurta yapımı

İlk bakışta içinden çıkılması zor bir iş gibi görünse de, kalp şeklinde yumurta yapmak eğlenceli olduğu kadar basit de bir iş. Eminiz ki bu tarifi defalarca, farklı zamanlarda ve farklı durumlarda deneyeceksiniz.

Gerekli olan malzemeler:

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 2 adet paket lastiği
 • 20 cm uzunluğunda bir çubuk
 • 20 cm x 15 cm boyutlarında bir karton

Yapılışı

kalp şeklinde yumurta kalıbı
 • İlk iş olarak, her zaman yaptığınız gibi yumurtaları aynı şekilde pişirin.
 • Piştiğinde hızlıca yumurtanın kabuklarını soyun ve hala sıcakken kalp şeklini verecek olan kalıbın içine yerleştirin. Nasıl mı yapacaksınız? Kartonu ikiye katlayarak içine yumurtayı yerleştirin.
 • Şimdi yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi işin püf noktası aslında çubuğu yumurtanın tam ortasına denk getirmek. Yumurtanın sabit bir şekilde kartonun arasında durması için paket lastiklerini kartonun kenarlarına dolayın.
 • Yarım saat boyunca yumurtanın soğumasını bekleyin, sonra dikkatlice çubuğu alın. Şimdi tek yapmanız gereken yumurtayı ortadan ikiye kesmek, ve karşınızda sanki büyülü bir şekilde iki yarısı da kalp şeklinde olan yumurtalar! Bu kalp şeklinde yumurta eğlenceli bir şekilde kahvaltılarınıza eşlik edecek!
kalp şeklinde haşlanmış yumurta

Tavada kalp şeklinde yumurta

Kalp şeklinde haşlanmış yumurta yapmayı artık biliyorsunuz, peki aynısını tavada kızarmış yumurtayla da yapabileceğinizi söylesek? Size iki farklı yöntem göstereceğiz; ya en beğendiğiniz yöntemi seçin ya da ikisini birden yapın!

Sosisli yumurta: Oldukça lezzetli!

tabak içinde sosisli yumurta ve ekmekler
 

 • Bu tarif de oldukça basit ve eğlenceli. Yapmanız gereken ilk şey kalp olmaya yetecek uzunlukta sosis almak. Aynısını sebzelerle, soyulmuş biberle ve hatta patatesle de yapabilirsiniz. En çok hangisini seviyorsanız onu yapın, ama eğlenceli bir kahvaltı ya da yemek için sosis her zaman için en mükemmel tercih!
 • Bir kürdan ya da maşa kullanarak sosislerin kalp şeklinde kızarmasını sağlayın. Yumurtayı kalp şeklindeki sosisin tam içine gelecek şekilde kırın. İhtiyaç duyarsanız eğer tahta bir kaşık kullanın ve bu işlemi yapabileceğiniz boyutta bir tava seçmeye özen gösterin.
 • Bu şekilde yumurtanız yavaş yavaş pişecektir. Sonraki aşama ise çok dikkatli bir biçimde kalp şeklini bozmadan yumurta ve sosisinizi tavdan alıp tabağa yerleştirmek. Eğer başarabilirseniz bu işlem de tamam! Şeklini aşk meleğinin okuna benzetmek isterseniz ketçapla ok eklemeyi de unutmayın!

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Kahvaltıda Protein Almanın Önemini Keşfedin

En kolay yol: Kalıp kullanın!

tabak içinde yumurtalar ve kalp şeklinde kalıp
 • Yalnızca kalp şeklinde yumurta yapmanız için tasarlanmış hazır kalıplar piyasada mevcuttur. Minik kulpları sayesinde bu şekilde yumurta pişirmek çok daha kolay. Yumurtayı kırmadan önce biraz yağ ekleyin ve yağ iyice kızdığında yumurtayı kalıbın tam içine kırın.
 • Yumurta sorunsuz bir şekilde, kolayca pişecektir. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey dikkatlice yumurtayı tabağa koymak ve işte hazır! Yumurtanız için kullandığınız kalıbı aynı zamanda ekmeğinize kalp şekli vermek için de kullanabilirsiniz. Böylelikle kalp şeklinde yaptığınız ekmeği kızartıp, onun üstüne de yumurtanızı yerleştirebilirsiniz! Gerçekten oldukça orijinal bir tarif.
 • Hatta bu işte uzmanlaşmış bazı insanlar, yumurtanın sarısını da henüz tavada iken kalp şekline sokabiliyorlar. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Tabii ki yumurtanın sarısını tahta kaşık yardımıyla kalıbın etrafına doğru dağıtarak.

Unutmayın ki yumurtalar kahvaltı için her zaman en iyi seçenektir. Tamamen proteinle dolu yumurtalar, güne başlamak için mükemmel bir tercih! Porsiyonlarınızı dengeli bir şekilde ayarladığınız sürece kolesterol için de endişelenmenize gerek yok.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.