Kapanmamış Meseleler Köşede Bekler Durur

Hayatta ilerleyebilmek için, yarım kalan meseleleri tamamlamanız gerekir. Bu, şimdiki zaman ve geleceğe hakim olmak için yapabileceğiniz tek şeydir.
Kapanmamış Meseleler Köşede Bekler Durur

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Biriyle bitmemiş bir meseleniz varsa, er ya da geç, bu problemi çözene kadar kendinizi bu kişiye bağlı bulacaksınız. Sonunda bağlarınızı kesip yanlış anlamalar, ağırlıklar ve üzüntüyü kenara bıraktığınızda bu mesele kapanabilir. Öyle ya da böyle hepimizin hayatında kapanmamış meseleler vardır.

Geçmişte yaşanan bir olay uzak bir parlama gibi gelebilir. Kendisi ile beraber bir anı, kelime ya da öge getirebilir. Psikanaliz genellikle insanların bazı rahatsız ya da travmatik olayları “gömdüklerini” söyler. Bizler bunu zihnimizin daha eski bir düzeyinde gerçekleştiririz.

Yine de, bu onları zihnimizin uçsuz bucaksız dolaplarının en karanlık köşesine kilitlemekten uzaktır. Bu olaylar geçmişimizden bir baca vasıtasıyla duman gibi yükselir. Adeta bir küvet suyun taşması gibidir. Onlar yaşadığımız günün üzerinde tespit etmesi zor bir etki bırakır.

Kolay değildir. Çözülmeden bıraktığınız şeyler sizi takip eder. Bunlar kişilik ve duygularınızı etkiler. Örneğin, bir veda ya da açıklama olmadan sona eren sevgi dolu bir ilişkiden bahsedebiliriz.

Ayrıca tanıdığınız bazı kişilerle kurduğunuz karmaşık bağlardan da bahsediyoruz. Bunlar bıraktığınız arkadaşlar da olabilir. Bu bağlar söylenmemiş sözlerden ya da korku ve kararsızlıkla kaçtığınız durumlardan etkilenebilir.

Bugün sizi bu konuda düşünmeye davet ediyoruz.

Şu da ilginizi çekebilir: Gerçek Aşk Geçmişinize Saygı Duyar

Geçmişi kabul etmek ve kapanmamış meseleler olmadan yaşama devam etmek

Kapanmamış meseleler hayat yolunuzda bariyer gibidir. Bu en yaygın psikolojik problemlerden biridir. Bizlerin üzüntü, keder, hüzün ve hatta nostaljiye kapılmasına neden olur. Şimdi sizlere, bu yaygın durumlarla nasıl yüzleşmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyoruz.

Çok fazla yükünüz mü var? Yüklerinizi hafifletmeyi öğrenin

duygusal yük

Şu anda, kapanmamış meselenizi çözmeniz için yapmanız gerekenin bir telefon görüşmesi yapmak, bir ziyarette bulunmak ya da bu kişiyi görüp onunla konuşmak olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, şunu biliyoruz ki bu her zaman mümkün değildir.

Bunu yapamayız çünkü bazı insanları göremeyiz ya da tekrar görmek istemeyebiliriz. Belki de o kişi bize çok fazla acı vermiş olabilir. Her zaman mümkün olmayabilir çünkü bize acı vermiş, bizi incitmiş ya da hayal kırıklığına uğratmış kişileri bulmak kolay değildir.

Bu gibi durumlarda ne yapmalıyız?Öncelikle bilmeniz gereken şey, bu bitmemiş meselelerin ilk olarak en önemli yerimizde çözülmesi gerektiğidir: kendi içimizde. Zihninizde ve duygularınızda bir denge yakalayın. İlk adım, kapanmamış meselelerin ağırlığından kurtulmak olacaktır.

Yüklerden kurtulun

Bu yükten kurtulmak için kendimize ifadelerle yardımcı olabiliriz. Bunlar, yeni bakış açıları edinmek için bir iç uyanışı tetikleyebilir.

  • Beni üzen kişi ben değilim. Ben, yaralarımdan ve başarısızlıklarımdan çok daha fazlasıyım.
  • Geçmiş beni şimdiki zamanın kölesi haline getirmemeli.
  • Dün hata yaptıysam, bugünün değerli bir gün olduğunu hatalarımdan öğrenmeliyim.
  • Yarım kalmış bir iş bitmelidir ve bir daha açılmamalıdır. Bu mesele kapanmalı çünkü böylece burada ve şimdi daha iyi fırsatlara sahip olabilirim.

Bu yazımıza da bir göz atın: Olgunluk Geçmişinize Gülümseyebilmek Demektir

Şimdiki zamanda yaşamak için geçmiş kabul etmek

geçmiş meseleler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kapanmamış bir mesele her zaman ilk olarak kendi içinizde çözülmeli. Sadece öfkenizden kurtulduğunuz zaman bu kişiye yaklaşabilirsiniz. Bu bağlarınızı kesip onları bırakmanıza yardımcı olacak son konuşmayı yapmanızı sağlar.

İçinizde sakinleştiğiniz zaman bu kapanmamış meselenin aslında o kadar da önemli olmadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni şudur: Aslında en önemli şey şimdiki zamandır, içinde bulunduğunuz zamandır. Bu konuda düşünmenizi rica ediyoruz. Bu şekilde, nihayet kapanmamış meselelerinizi kilitleyip, sonsuza kadar bırakabileceksiniz.

Hayat harekettir

Mihály Csíkszentmihályi’nin akışkan teorisi gibidir hayat, sürekli hareket halindedir. Bu, kendinizi günlük aktiviterle bağ kurma kapasitesine sahip bir zihne bırakmanız anlamına gelir. Bu önemli olan şeyi anlamanıza ve bunu takdir etmenize yardımcı olur. Önemli olan: Burada ve şimdidir.

Dün, kapanmamış meseleler öğrendiğiniz bir geçmişin büyük kısmını oluşturuyordu. Şimdi size bugünü daha bilge biçimde yaşamayı ve hayatınıza daha olgun biçimde ilerlemeyi öğreten bir ders almış oldunuz.

Geleceğe inanın

Geçmişiniz kolay değildi. Ancak, şimdiki zaman iki kelime ile devam edebilirsiniz: cesaret ve zorlukları aşmak. Artık gelecek güzel bir sözcüğü yansıması olmalıdır: umut.

Tamir edemiyorsanız ya da onları tamamen kaybetmişseniz bazı şeyleri bırakmanın vakti gelmiş demektir. Tüm enerjinizi ve özgüveninizi karşınıza çıkacak şeylere aktarın.

kelebek

Durumları ve şeyleri değiştirmenin gücü sende

Hayatınızın mimarı sizsiniz. Hikayenizin harika kahramanı da sizsiniz. Kendinizi sizi üzzen birinin kölesi haline getirmeyin. Geçmişin kölesi de olmayın. Güç, optimizm ve şimdiki zamanınızda sizi daha mutlu eden bir gurur duymak için sorumluluk duygusu ile kendinizi kaldırın.

Bunu başaracak güce sahipsiniz.

Fotoğraflar: Pierre Mornet

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.