Olgunluk Geçmişinize Gülümseyebilmek Demektir

Korku ve hayal kırıklıklarınıza güle güle dediğinizde, artık sizin üzerinizde bir etkileri olmadığında artık olgunlaşmışsınız demektir.
Olgunluk Geçmişinize Gülümseyebilmek Demektir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Üzüntüye neden olan pek çok şey vardır, sizi boğan deneyimler veya koşullar ve üstesinden gelemediğiniz durumlar da bunlardandır. Olgunluk ile bu acıların üstesinde gelebilirsiniz.

Olgunluk Geçmişinize Gülümseyebilmek Demektir

Olgun olmak illa geçmişte üzülmenize neden olmuş şeylere bakıp gülmek demek değildir. O zamanlar üstesinden gelemeyeceğinize inandığınız bir şeyin üstesinden gelmeyi başarmanız ve o olayın artık sizi daha da güçlü yapan bir anı ve deneyime dönüşmüş olmasıdır.

Canımı yaktı ama artık acıtmıyor

çiçek tutan kadın

Canınızı yakan bir şey olduğunda bazen bu acı sürmesi gerekenden daha uzun sürebilir. Bu durumda, geçmişinize bir acı hissetmeden bakabilmeyi öğrenmeniz çok önemlidir.

Bu noktaya ulaşmayı başarabilmeniz demek, o olaydan öğrenmeniz gerekeni öğrendiğiniz ve artık ilerlemeye devam edebileceğiniz anlamına gelir. Asla bir şeyin üstesinden gelemeyeceğinize inanmayın çünkü aslında herkes en acı verici şeylerin bile üstesinden gelebilecek kadar güçlüdür.

O anki duygular kendinizi kırılgan hissetmenize neden olabilir ama siz güçsüz değilsiniz ve bu durumun üstesinden gelebileceğinize inanmalısınız.

Geçmişe dönüp bakmak iyi bir fikir olabilir ancak o anda saplanıp kalmayın. Çoğumuz geçmişte çözülmemiş olaylar bırakmaya yatkınız bu da sürekli bir mutsuzluk halinin oluşmasına neden olmaktadır.

Bu yazımıza da bakın: Kendiniz Olun ve Mutlu Olun

Eğer geriye dönüp baktığınızda canınızı yakmış olan şeylere gülümseyebiliyorsanız, artık o olayları aşmışsınız, onlar geçmişinizde kalmış ve artık endişelenmenizi gerektirmiyor demektir. Eğer gülümseyebiliyorsanız, olgunlaşmışsınız ve bir zamanlar canınızı yakan şeyler artık sizi acıtamıyor demektir.

Bariyerlere dönüşen hatalar

Hayatımızın bir noktasında hepimiz hata yaparız. Bu doğal ve normal bir durumdur ve bu durumdan bir ders çıkartıp tekrar olmasını önlemeliyiz.

Geçmişte tökezlemenize neden olan taşlara tutunmaya devam ederseniz asla büyüyemezsiniz; o taşları bırakıp devam edin.

mücadele

Bu yüzden geçmişte canınızı yakmış olan her şeye dönüp felsefi bir bakış açısıyla bakmanız gereklidir. Tabii bu yaraların öncelikle tamamen iyileşmiş olması gerekmektedir.Üzerlerine bir yara bandı yapıştırıp yola devam etmek sizin için yararlı olmayacaktır.

Aynı hataları yapmamak için bu size acı verse bile yaralarınızı tamamen ilyileştirmelisiniz. Eğer aynı hatayı tekrar tekrar yapıyorsanız ve bir çözüm bulamıyorsanız, bu sizin ilerlemenizi engelleyen bir bariyere dönüşebilir. Kendi kendinize aslında gerçek olmayan engeller yaratırsınız.

Yanlış bir karar mı verdiniz? Bu dünyanın sonu değil. Vermiş olduğunuz tüm kararlar, sizin yaşam şeklinizi gösterir. İster doğru ister yanlış olsun verdiğiniz kararlarla yaşamak zorundasınız. Bu “olgunluktur.”

Kendinizi sizi üzen şeylerden özgürleştirin

Bu tarz şeyleri atlatmak, fiziksel olmadıkları için biraz zordur, daha çok bir zihin egzersizi gibidir. Ayrıca insanlar canlarını yakan şeylere tutunmaya eğilimlilerdir. Kulağa garip gelebilir ama bu çektiğiniz acıyı arttırabilecek bilinçsiz bir davranıştır.

gözyaşı döken kadın

Veda etmek, ne şekilde olursa olsun zordur. Bir duruma, bir kişiye, sizin için olumsuz olan bir davranışa veda etmek zor ve acı verici olabilir. Ama evet, sonunda bu bırakma durumu kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak.

Anlayacağınız üzere, olgunlaşmak cesaret isteyen bir şey. Herkes dönüp yaralarına bakıp onlara bir son vermeyi başaramayabilir. Bu yüzden daha sorumluluk sahibi olmayı öğrenip size acı çektiren şeylerden kendinizi özgürleştirmeye çalışmalısınız.

Vakti geldiğinde bir şeyleri değiştirmekten korkmayın. Bazen bu çok acı verici olsa da, unutmayın bu daha sadece bir başlangıç. Sizi geri tutan ağırlıklardan ve acıdan kurtulduğunuzda, geçmişte canınızı yakan şeylere gülümseyerek bakabileceksiniz.

kadın ve kelebekler

Siz kendi geçmişinize gülümseyebiliyor musunuz? Bir zamanlar ağlamanıza neden olan bir şeyi düşündüğünüzde kahkaha atabiliyor musunuz? Bunu yapmayı başardığınızda olgunlaşırsınız.

Olgunluk sadece yaşınızın artması demek değildir. Sorunlarla baş edip hataların üstesinden gelebilmek ve de en önemlisi onlardan bir ders çıkartabilmek demektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.