Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Sağlıksız bir yaşam, fazla kilolu olmak veya dengeli ve sağlıklı beslenmemek gibi durumlar karaciğer yağlanmasına davetiye çıkarıyor olabilir. Uzmanlara göre yağlanmış karaciğer zamanımızın en yaygın görülen hastalıklarından biri ama neyse ki bu rahatsızlık tedavi edilebiliyor; sadece karaciğer yağlanmasının belirtilerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Bazı genel semptomlara bir göz atalım, böylelikle eğer bunlardan birisi sizde varsa kısa zamanda harekete geçmiş olacaksınız. Ve unutmayın ki, eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız ve bazı şikayetleriniz varsa hemen doktorunuza danışmalısınız. Sağlık her zaman önce gelir!

Yağlanmış Karaciğer Nedir? Buna Ne Sebep Olur?

Tıpta yağlanmış karaciğer, hepatik steatoz olarak bilinir. Öncelikle, bunun iyi huylu bir hastalık olduğunu belirtmeliyiz; fakat, eğer düzgün tedavi edilmezse ve dikkat etmezseniz, uzun sürede daha ciddi hastalıklara yol açacaktır.

Genel konuşmak gerekirse, karaciğerde biriken yağ asitleri ve trigliseritler hastalığa yol açar. Karaciğer “işlevini yitirir”, daha önce temizlediği toksinleri temizleyemez ve metabolik fonksiyonlarını sürdüremez hale gelir.

Karaciğerde aşırı yağ biriktiğinde, karaciğer bu yağdan kurtulmaya çalışırken içinde küçük yaralar açıldığını bilmelisiniz. Zamanla, bu hasar görmüş dokular birikerek, siroza dönüşebilir.

Doktorlar, hepimizin karaciğerinde yağ olduğunu söylüyor. Fakat bu yağ oranı %10’u geçerse, hepatik steatoza maruz kalmış oluyoruz. Bu durum karaciğer tarafından başarılı bir şekilde işlenemeyen zararlı maddelerin kanda görülmesiyle ortaya çıkarılabilir. Enflamasyondan ve sürekli ağrılardan söz etmiyoruz bile.

Yağlanmış Karaciğere Neden Olan Şeyler

karnını tutan kadın

Çoğu insan yağlanmış karaciğeri hemen alkol ve diğer zararlı alışkanlıklarla ilişkilendirir, fakat bu her zaman olmayabilir. Aklımızda tutmamız gereken başka risk faktörleri de vardır. Bunlar:

  • Aşırı kilolu veya obez olmak.
  • Kalıtsal metabolik bozukluklar.
  • 50 yaşın üstündeyseniz ve özellikle beslenmenize dikkat etmiyorsanız bu hastalıktan muzdarip olma ihtimaliniz çok muhtemel.
  • Bazı ilaçların yanlış kullanımı. Örneğin, anti-enflamatuarlar, ağrı kesiciler, aspirin, tamoksifen ve stereoidler.
  • Trigliseritlerinizi ölçtürün ve dikkat edin, kötü kolesterol değerlerini kontrol altına almamak yağlı bir karaciğere davetiye çıkarabilir.
  • Tip 2 diyabet ise başka bir yaygın sebeptir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının çoğu belirtisi başka rahatsızlıklarla karıştırılabilir, fakat eğer aşağıda belirteceğimiz semptomlar haftalarca sürüyorsa veya artık hayatınıza normal bir şekilde devam edemiyorsanız, bunlar iştahınızı veya işteki performansınızı etkiliyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Yorgunluk

Yağlı bir karaciğerin veya karaciğerle ilgili herhangi bir hastalığın en belirgin özelliği, yorgunluk ve kırgınlıktır. Bu en çok sabahları sizi etkiler: yataktan kalkmakta zorlanıyorsunuzdur ve güne başlamak için kendinizde enerji bulamıyorsunuzdur. Yemeklerden sonra oluşan yorgunluk da bunun öncüsü olabilir.

Rahat Edememek

Karaciğerde aşırı bir yağ söz konusu ise, bu enflamasyona ve büyümeye yol açar. Karın kaslarınızdaki ağrı kaburgaların altından başlayarak sırtınıza yayılan ağrıya eklenir. Bu baskı zamanla sanki sıcak bir tabağı o noktaya koyuyormuşsunuz gibi bir ağrıya dönüşür.

İştah Kaybı

Yağlanmış karaciğer iştah kaybıyla sonlanan genel bir rahatsızlığa sebep olur ve sindirim yavaş ve ağır ve hatta acılı olmaya başlar; bunların hepsi de kilo kaybının öncüleridir.

Siroz Riski

doktor ve kadın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, karaciğerdeki fazla orandaki yağ, karaciğerde daha sonra siroza dönüşebilecek yaralar oluşturur. Eğer tedavi edilmezse, cildimiz ve yüzümüzde sarı renge sebep olan sarılık oluşacaktır.

Başka önemli bir semptom ise, vücut, bacaklar ve yüzdeki şişmeye dikkat etmektir. Sebebi? Karaciğer artık etkili ve yeterli bir şekilde protein sentezleyememektedir ve vücut da bu eksiği su tutarak dengelemeye çalışmaktadır.

Sonuç olarak, karaciğerdeki aşırı yağlanma eğer düzgünce tedavi edilmezse ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bir risktir. Semptomların farkında olun ve eğer bu semptomları yaşıyorsanız doktorunuza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.