Karaciğere Zarar Veren 6 Alışkanlık

Karaciğerinize iyi bakıp bakmadığınızı nasıl bilebilirsiniz? Bazen farkında olmadan küçük hatalar yaparız ya da vücut sağlığımız için iyi olmayan bazı alışkanlıklar ediniriz. Karaciğer, vücudumuzdaki en önemli ve hassas organlardan biridir. Toksinleri vücuttan atar, safra üretir; ve karbonhidratları, proteinleri, mineralleri, vitaminleri dönüştürür. Ona nasıl biraz daha iyi bakabileceğinizi öğrenmek istemez misiniz?

Karaciğerinize Neler Zarar Verebilir?

Bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmak asla mümkün değildir. Karaciğer vücudumuzun en temel organlarındandır. Sahip olduğu işlevlerin vücut için önemi büyüktür, bu yüzden bazen küçük bir hata, hemen fark edilebilecek sonuçlar doğurabilir. Mesela, kimin vücudunda küçük bir iltihaplanma olmamıştır ki?

Herhangi bir karaciğer hastalığınız varsa, iyileşmek, yani neredeyse her zaman bu hastalığa sebep olan toksin ve yağ depolanmalarını ortadan kaldırmak için, ne çeşit bir beslenme programı uygulamanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Karaciğere zarar veren alışkanlıklara bir göz atmaya ne dersiniz? Hadi bir bakalım:

1. Yüksek Kolesterol

what-cats-can-teach-us-about-sleeping

Şaşırdınız değil mi? Gençliğimizden beri anne ve babamız sürekli erken yatmamız gerektiğini söylemiştir ancak bizler büyüdükçe, bu alışkanlığı istek veya zorunluluk sebebiyle sürekli göz ardı ediyoruz. Ancak gerçek şu ki, vücudumuz detoks işlemini geceleri belli saatlerde gerçekleştirmeye ayarlıdır. Örneğin, detoks işlemini ilk olarak lenfatik sistem başlatır. Gece on iki ve iki arası, karaciğer bu işleme devam eder. Vücuttaki bazı işlemler, yalnızca derin bir uykudayken düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilir. Vücudunuzdaki bu doğal dengeyi sık sık bozarsanız, sonuçlarını hissetmeye başlarsınız. Mümkün olduğunca düzenli bir şekilde uyumaya çalışın ve en önemlisi de yenileyici bir uyku uyuyun.

3. Sabahları İdrara Çıkmamak

fast-food

Bazen zaman yetersizliği, işler ve zorunluluklar yüzünden doyurucu ve zaman kazandırıcı yiyecekler olan fastfooda yöneliriz. Ancak uzun vadede, sağlığımız bunu bir gün hissedecek, kaçınılmaz son gerçekleşecektir; hastalık. Karaciğer; kötü beslenmeye yani sodyum, kalori, şeker, tuz vb. karışımına karşı çok duyarlıdır. Bunu, kan basıncında ve kolesterolde yükselme ve yağlı karaciğer hastalığı olarak dışarı vuracaktır. Çoğu durumda, karaciğerin işlevinin bozulması, yüksek miktarda yağ ve karaciğer için zararlı diğer besinleri içeren ve kişiye büyük zararlar veren beslenme tarzının bir sonucudur. Bunu asla unutmayın.

6. Alkollü İçecekler

Alcohol

Bunu hepimiz biliriz. Karaciğer için alkolden daha zararlı bir madde yoktur. İşlenmesi zordur, karaciğere zarar verir ve temel işlevlerini yerine getirmesini önler. Karaciğerin kimyasal dengesini bozar, karaciğer hücrelerini tahrip eder ve yağlı karaciğer hastalığına, hepatite ve siroza neden olur. Günde bir kadeh şarap içmek sağlığa faydalıdır ve tavsiye edilir ancak sağlığınız için, her zaman tehlikeli olan alkol tüketiminde, aşırıya kaçmaya asla değmez.

Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için bu küçük alışkanlıkları edinin. Uygulanması hiç de zor değil ve sağlığınız size kesinlikle minnettar olacak. Karaciğerinize iyi bakın, hayatınıza iyi bakın!