Karaciğerinizi Doğal Yoldan Temizleyin

· 25 Mayıs, 2015

Karaciğerin ana görevi kanı toksinlerden ve zararlı maddelerden temizlemektir. İşte size karaciğerinizi doğal yoldan temizlemek için bazı tavsiyeler!

Karaciğer esas olarak, vücutta sorunlara yol açabilecek olan tehlikeli maddeleri uzaklaştırmak için kandaki toksinleri temizleyen bir filtre olarak  görev görür. Bu yüzden vücuttaki en önemli organlardan birisi olarak kabul edilir ve sağlığınızı sürdürmek için iyi çalıştığından emin olmalısınız.

Karaciğerinizi sağlıklı tumak içinse karaciğerinizi doğal yoldan temizlemenizi sağlayan bazı tavsiyeleri aklınızda bulundurmalısınız.

Mümkün olduğunca az alkol ve kahve tüketin

kahve1

Bu maddelerin tüketimini azaltmakla karaciğerinizi pek çok toksin ve bu organınızı etkileyebilecek zararlı maddelerden kurtarabilirsiniz.  Tüm alkolik içeceklerin, kahve ve kafein içeren diğer içeceklerin yerini suyla değiştirmek çok iyi fikir olacaktır, bu da karaciğerinizin kendini yenilemesi ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.

Yeterince su için

su için

Karaciğer detoksu için en kolay yollardan birisi günde yaklaşık 2 litre su içmektir. Bu şekilde karaciğerin iyi nemlendiğinden emin olursunuz, ki bu hücre yenilenmesini kolaylaştırır. Ayrıca karaciğerinizin toksik maddelerin büyük kısmını filtre etmesi de çok daha kolay olacaktır.

Beslenme rejiminize limonu dahil edin

beslenmede limon

Sıkça limon suyu içmek, vücudunuzdan toksik maddelerin atılımını sağlayan safra üretimi ve yenilenmesini sağlar. Günlük beslenmenize en azından yarım bardak limon suyu eklemek için elinizden geleni yapın. 

Yeşil çay karaciğer temizlemek için harika bir yoldur

yeşil çay

Yeşil çay, katekin olarak adlandırılan  ve kanserle savaşan bileşenlerden zengindir, bu nedenle de fazla yağlardan kurtulmaya yönelik karaciğer fonksiyonlarını uyaran doğal bir antioksidandır.  Bu sebeple yeşil çay bu önemli organın temizliğinde oldukça etkili bir bitkidir.

Bol miktarda meyve suyu için

 

nefis meyve içeceği

Çilek, yaban mersini, dut, frambuaz, kızılcıktan yapılan meyve suyu karışımlarını içerseniz siroz, hepatit A, B ve C gibi karaciğer hastalıkları riskini azaltırsınız, çünkü bu meyveler bazı faydalı asitler içerir, bu asitler kan şekerinizi düşürerek karaciğerin tuttuğu yağ oranını azaltır ve böylece karaciğerin çalışması kolaylaşır.

Karaciğerinizi temizleyen diğer yöntemler

Karaciğerinizin doğru çalışmasını sürdürmesini ve sorunları uzaklaştırmayı sağlayacak diğer kolay bir yöntem tüm yemeklerde sarımsak yemektir; bu pek de zor olmasa gerek çünkü sarımsak yemeklere lezzet katar. Bunun gibi, avokado veya zerdeçalı da beslenmenize sokabilirsiniz, bunlar karaciğeri aşırı toksin yükünden kurtaran bileşenler olan alisin ve selenyum içerirler.

Sonuç…

Karaciğeri doğal yoldan temizlemek ve detoks etmek hiç de zor değil, ve eğer bunu yaparsanız bu yazımızdaki tavsiyeleri basitçe uygulayarak sonsuz faydalar elde edebilirsiniz. En önemli fayda bariz olarak bu organa daha sağlıklı ve uzun bir hayat sağlamaktır, ek olarak da sağlığınızın yediğiniz yiyeceklere ve vücudunuza ne kadar baktığınızla ilgili olduğunu unutmamalısınız. Size sorun yaratacağını bildiğiniz alışkanlıklar ve yiyeceklerle sağlıklı olmayı bekleyemezsiniz.