Karbonat ve Bal Karışımının Faydalarını Keşfedin

Karbonat eski çağlardan beri dermatolojik sorunlardan grip hastalığına kadar pek çok hastalıkla mücadele etmek için kullanılmaktadır. Bu yazımızda konuyla ilgili daha fazla bilgi edinin.
Karbonat ve Bal Karışımının Faydalarını Keşfedin
Renata Sylwia Kosierb Fernández

tarafından incelendi ve onaylandı. diyetisyen Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, pek çok kullanım alanı olduğu için hepimizin evlerinde bulunan beyaz toz bir maddedir. Ayrıca annelerimiz mutfakta bazı yemeklerde hatta temizlik yaparken karbonat kullanmaktadırlar. Karbonat ve bal karışımının faydalarını keşfedin!

Bu, doğada kolayca edinilebilen bir üründür ancak ihtiyacı olan herkesin elde edebilmesi için üretimi endüstrileşmiştir. Dezavantajdan daha fazla avantaj sağlayan katkı maddeleri içermediğinden bahsetmeliyiz.

Karbonatın inanılmaz faydaları

Karbonat kullanmaya başlamadan önce, doktorunuza karbonatı hangi dozda kullandığınızı söylemelisiniz; böylece sağlığınızda meydana gelebilecek herhangi bir olumsuz etkiyi önlemiş olursunuz. Karbonatın faydaları aşağıdaki gibidir:

1. Sindirim sürecine yardımcı olur

Bu bileşen, sindirim sisteminin en iyi arkadaşıdır ve bu sayede şişkinliği hafifletir ve ağır yiyecekleri hızlıca sindirmeye yardımcı olur.

2. Mide yanmasını tedavi eder

bir kaşık karbonat

Gastroözofageal reflü hastalığı için mükemmeldir bir tedavi yöntemidir çünkü mideden yemek borusuna doğru giden asidi sodyum klorüre dönüştürür. Bu dönüşüm mide yanmasını durdurur ve anında rahatlama sağlar.

3. Doğal bir temizleyicidir

Karbonat, karaciğerinizin sindiremeyeceği toksinleri parçalamak için mükemmel bir yöntemdir. Aynı zamanda C vitamini ve potasyum açısından da zengindir, bu da onu var olan en iyi doğal antioksidanlardan biri haline getirir.

4. Antiseptik

karbonat

Özellikleri sayesinde karbonat, enfeksiyonları rahatlatmaya ve bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarında ağrı ve inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

5. Grip ve nezleye iyi gelir

Karbonat, grip ve genel sağlık sorunlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Gribe neden olan tüm bakterilerle savaşmak için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca, bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon belirtilerini de azaltmaya yardımcı olur.

6. Sistitle mücadele eder

karnı ağrıyan adam

Karbonat tüketerek, vücudunuzun bakterilere karşı koruyucu bir bariyer oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Üriner sistem enfeksiyonları durumunda, karbonat önerilen başka bir üründür çünkü semptomları tedavi etmeye yardımcı olur.

Karbonat ve bal karışımı

kabonat bal ve limon karışımı

Karbonat, bakteriler, enfeksiyonlar ve çeşitli hastalıklarla savaşmak için oldukça idealdir. Aynı şekilde, balla karıştırıldığında da karbonat özellikle dermatolojik problemleri, özellikle de yüzünüzdeki pürüzleri tedavi etmek için mükemmeldir.

Karbonat, cildin soyulmasına ve ölü hücrelerden kurtulmasına ek olarak sivilcelerin ortadan kaldırılmasına ve önlenmesine de yardımcı olabilecek bir maddedir.

Malzemeler

 • ¼ fincan karbonat (120 gr)
 • 1 fincan bal (tercihen doğal) (250 gr)

Yapılışı

 • Bir kapta karbonatı ve balı kalıştırın.
 • Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
 • Kaynayan bir suyun içerisine bir kap koyarak bu karışımı 10 dakika boyunca bir miktar pişirin. Ara sıra karıştırın.
 • Ocaktan alın ve bekletin.

Uygulanışı

Bu karbonat ve bal karışımını, bir ay boyunca her gün 2 veya 3 yemek kaşığı tüketmelisiniz. Yemeklerden önce veya sonra tüketebilirsiniz. Ancak, tedaviyi bir aydan uzun bir süre uygulamamanız ve kırmızı et, un ve şeker gibi ürünleri tüketmekten kaçınmanız önemlidir.

Bu tedavi diyabet, grip ve böbrek hastalıkları gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için iyi bir seçenektir. Bu tür tedavi yöntemleri kullanmaya başladığınızda mutlaka doktorunuza bundan bahsedin.

Akneler için maske

akneli cilt

Karbonat ve bal karışımının bir başka kullanım alanı da akne ve sivilce tedavisi için bir maske hazırlamaktır. Bu maskeyi hazırlamak oldukça kolay ve ucuzdur. Bunun yanı sıra cildiniz için de çok faydalıdır.

Bu maskeyi haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Böylece, cildinizi nemlendirmenizin yanı sıra yüzünüzdeki ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz , cildinizdeki bakterileri ve akneleri ortadan kaldırabilirsiniz ve böylece ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı karbonat (30 gr)
 • 1 yemek kaşığı bal (15 gr)
 • Limon suyu

Yapılışı

 • Karbonatı bal ve limon suyuyla karıştırıp bir macun haline getirin.
 • Karışımı dairesel hareketlerle yüzünüzün her yerine yayın.
 • 10 dakika bekletin.
 • Maskeyi ılık suyla durulayın.
 • Temiz bir havlu ile hafifçe yüzünüze vurarak yüzünüzü kurulayın.
 • Gözeneklerinizi kapatmak için bir nemlendirici uygulayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Siegler, J. C., Marshall, P. W. M., Bray, J., & Towlson, C. (2012). Sodium bicarbonate supplementation and ingestion timing: Does it matter? Journal of Strength and Conditioning Research. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3182392960
 • Al-Abri, S. A., & Olson, K. R. (2013). Baking Soda Can Settle the Stomach but Upset the Heart: Case Files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. Journal of Medical Toxicology. https://doi.org/10.1007/s13181-013-0300-4
 • Drake, D. (1997). Antibacterial activity of baking soda. Compendium of Continuing Education in Dentistry. (Jamesburg, N.J. : 1995). Supplement. https://doi.org/10.5194/nhess-11-1715-2011
 • Žilinskas, J., Junevičius, J., Česaitis. K., & Junevičiūtė, G. (2013). The effect of cleaning substances on the surface of denture base material. Med Sci Monit. doi: 10.12659/MSM.889568.
 • Jeong, J., Kwon S., & Kim H. (2014). Effect of bicarbonate supplementation on renal function and nutritional indices in predialysis advanced chronic kidney disease. Electrolyte Blood Press;12(2): 80-7. doi: 10.5049/EBP.2014.12.2.80.
 • Giacometti, J., Pasupuleti, V., Sammugam, L., Ramesh, N. & Gan, S. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Hindawi. https://doi.org/10.1155/2017/1259510
 • Hughes, A., Brown, A., & Valento, M. (2016). Hemorrhagic Encephalopathy From Acute Baking Soda Ingestion. West J Emerg Med.  17(5): 619-22. doi: 10.5811/westjem2016.6.30713.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.