Karbonatla Uygulayabileceğiniz 8 Güzellik İpucu

Karbonat, dişleri beyazlatmak için kullanılabilir ancak fazlaca kullanılmamalıdır; çünkü aşındırıcı yapısından dolayı diş minesine zarar verebilir.
Karbonatla Uygulayabileceğiniz 8 Güzellik İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pek çok güzellik ipucu, kendimizi iyi hissetmek için hepimiz güzel kalmak için başvurduğumuz yöntemler arasında. Hatta birçok insan pırıl pırıl bir cilde, güzel saçlara ve beyaz dişlere sahip olmak için kozmetik ürünlerine ve güzellik bakımlarına servet harcamaları gerektiğine inanıyor.

Ancak aslında cilt, saç ve hatta diş güzelliği için ihtiyacımız olan her şey evlerimizde mevcut. Güzellik ürünlerinin en iyilerinden biri evlerimizde kolayca bulabileceğimiz türden: Karbonat.

Mutfağımızda olduğu kadar hatta sağlığımız konusunda da birçok kullanım alanı olan karbonat, aynı zamanda güzellik bakımlarınız için müthiş bir güzellik ipucu ve çözüm yoludur.

Karbonatın en önemli özelliklerinden biri, ekonomik fiyatı ile herkes tarafından ulaşılabilir olması. Ayrıca hemen hemen tüm bakkal ve marketlerde kolaylıkla bulunabilir.

Karbonatı güzellik amaçlı nasıl kullanabilirsiniz, öğrenmek ister misiniz?

Cilt Temizliği

Cilt bakım uzmanları, belirli aralıklarla cildi ölü derilerden arındırmanın ve ciltte birikmiş olan kirin temizlenmesinin öneminin altını çizmektedirler.

Cildinizi ölü deriden arındırmak için karbonat aslında en iyi dostunuz. Bunun için sadece bir ölçek su ve üç ölçek karbonatı karıştırarak, bu karışımla cildinize dairesel hareketlerle masaj yapın. Sonra sıcak su ile durulayın ve nemlendirici krem uygulayın.

Derinlemesine Temiz Saçlar

karbonatla saç bakımı

Saçımızda her gün yağ ve kir birikir ve bu durum saçımızın yağlı ve rahatsız edici görünmesine sebep olur. Bu durumu engellemek için şampuanınıza bir çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırmak harika bir güzellik ipucu olacak.

Saçınıza nazikçe masaj yaparak uygulayın ve on dakika süre ile karbonatın etki göstermesi için bekletin. Sonrasında saçınızı duruladığınızda saçınızın tertemiz ve ferah olduğunu hissedeceksiniz.

Dirsekler ve Dizler İçin Bir Güzellik İpucu

Dirseklerimiz ve dizlerimiz, vücudumuzun en çok kuruyan bölgelerindendir. Bu bölgeleri nemlendirmek için, günlük nemlendirici kreminize az miktarda karbonat ekleyin ve kuru alanlara masaj yaparak uygulayın.

İpeksi Eller

el masajı güzellik ipucu

Sağlıklı eller ve tırnaklar için karbonat harika bir güzellik ipucu. 

Ellerinize bakım yapmak için su ve karbonatı karıştırarak bir macun elde edin. Bu karışımla, el ve tırnaklarınıza masaj yapın ve sonrasında nasıl ölü derilerden ve kirlerden arınmış, pürüzsüz el ve tırnaklarınızı gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Daha Beyaz Dişler

Karbonat, doğal yolla diş beyazlatmak için etkili bir üründür. Hatta beyazlatma gücünden dolayı, bazı diş macunlarında da kullanılmaktadır.

Dişlerinizi doğal yollarla beyazlatmak için az miktarda karbonatla suyu karıştırın ve bir tutam tuz ilave edin. Elde edeceğiniz macunla dişlerinizi fırçalayın ve dişlerinizi lekelerden arındırın.

Kötü kokulu  nefesle mücadele etmek için ise karbonatla suyu karıştırarak gargara yapın.

Doğal Deodorant

dogal deodorant

Karbonat, kötü kokularla mücadele için oldukça ideal bir içerik olduğundan, terlemeden kaynaklı kötü kokuların oluşmasını engellemek için de kullanılabilir.

Bunun için karbonatı macun haline getirerek koltuk altlarınıza uygulayabilir veya banyo yapacağınız suya bir fincan ilave edebilirsiniz.

Koltuk altlarınızda sıradan deodorantlar yüzünden birikmiş kirleri temizlemek için de karbonatla yapacağınız macunu kullanabilirsiniz.

Akne Tedavisi

Bu güzellik ipucu, akne sorunundan muzdarip kişiler için birebir.

Karbonat, cildinizi fazla yağdan arındırdığı gibi, rahatsızlık veren sivilce ve siyah noktaların tedavisinde de kullanılabilir.

Bir miktar karbonatla biraz limon suyunu karıştırarak oluşturacağınız macunu sorunlu bölgeler üzerine uygulayın.

Bu yöntemi geceleri uygulamanız önemlidir çünkü güneş ışınları karışımın yüzünüzde cilt lekeleri oluşturmasına neden olabilir.

Yorgun Ayaklara Dinlendirici ve Pürüzsüzleştirici Bakım

güzellik ipucu

Ayaklarımız, günün yorgunluğundan kurtulabilmek ve ölü derilerden arınabilmek için, özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Karbonat, ayaklarınızın sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olabilir.

Bunun için sadece üç çorba kaşığı karbonatı ayaklarınızı dinlendirebileceğiniz büyüklükte bir kaba koyun, ılık su ilave edin ve ayaklarınızı bu suda on dakika dinlendirin. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco.
  • Aschner, J. L., & Poland, R. L. (2008). Sodium Bicarbonate: Basically Useless Therapy. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2007-2400
  • Lookabill, S. K., Dulaney, A. R., Shepherd, G., & Kerns, W. P. (2017). Sodium bicarbonate. In Critical Care Toxicology: Diagnosis and Management of the Critically Poisoned Patient. https://doi.org/10.1007/978-3-319-17900-1_169

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.