Doğal Malzemelerle Diş Beyazlatmak

02 Ekim, 2018
 

Günümüzde, hekimlerine diş beyazlatmak amacıyla başvuranların sayısı oldukça arttı. Fakat bu işlemlerde kullanılan ürünler, dişlere kalıcı zararlar veren maddeler içerirler.

Diş beyazlatmak için bu maddeleri kullanmak şart değildir. Doğal ürünler kullanarak da beyaz dişlere sahip olmak mümkündür.

Dişler Nasıl Lekelenir?

Diş minesi, yediğimiz yemeklerle dolan delikli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, yaban mersini gibi renkli meyveler yediğinizde veya şarap içtiğinizde dişleriniz kısa bir süreliğine renk değiştirir.

Diş minesinin yapısı, dişlerinizi fırçaladığınız sürece problem oluşturmaz çünkü fırçalayınca dişlerin rengi normale dönecektir. Fakat bazı besinler, dişlerde daha kalıcı lekelenmeye yol açabilirler. Dişler sarı veya kahverengiye dönüp çirkin bir görüntüye yol açabilir.

Kahve, çay ve gazlı içecekler, dişlerde kahverengi ve sarı lekeler bırakan içeceklerdir. Sigara içmek ve ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek de güzel gülüşünüzü gölgeleyecek unsurlardır. Çünkü bu unsurlar, diş minesinin gözenekli yapısını arttırır.

İlginizi çekebilir: Gazlı İçecekler Dişlerin Düşmanıdır

diş beyazlatmak
 

Bazı yiyeceklerin içerdiği asit de dişlere farklı yollardan zarar verir. Et, süt ürünleri, yumurta, narenciye, bira, işlenmiş şeker, çikolata, yapay tatlandırıcılar, asitli içecekler ve sebze yağları, dişlere zarar veren yiyecekler arasındadır.

Genelde yapılan yanlışlardan biri, yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalamaktır. Bu uygulama, bazı çürükleri önlemeye yardımcı olsa da, diş minesine kendi kendini yenilemek için ihtiyacı olan zamanı vermemektedir.

Dişleri doğal yollardan beyazlatan besinler de vardır. Bunlar; armut, elma, havuç, biber, karnıbahar, marul, brokoli ve ıspanak gibi meyve ve sebzelerdir.

Bu gıdalardan bazıları içerdikleri lifler dolayısıyla dişlere iyi gelirken, diğerleri dişlerin üstünde koruyucu bir tabaka oluşturarak, diş minesinin lekelenmesini engellemeye yardımcı olurlar.

diş fırçalamak

Peynir türleri de dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Çünkü peynirin içinde, asit ayrıştırıcı proteinler bulunur. Bu proteinler, ağzımızda salya üretilmesini sağlar. Salyanın içindeki fosfor ve kalsiyum da, diş minesinin kaybettiği mineralleri geri kazanmasına yardımcı olur.

Diş Beyazlatmak İçin Evde Uygulanabilecek Tarifler

 
 • Portakal kabuğunun iç kısmı ile 45 saniye boyunca dişlerinizi ovuşturun. Kabuğun beyaz kısmı, dişlerin daha beyaz olmasını kolaylaştıran bir madde içerir. Bu işlemden yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın.
 • Çilek ve karbonat ile kendi diş macununuzu hazırlayabilirsiniz. Çilek, doğal bir beyazlatıcıdır. Çilekleri ezip karbonat ile karıştırın. Bu karışımı dişlerinize sürün ve 20 dakika bekletin. Daha sonra yıkayın. Bu işlemden sonra da yarım saat bekleyin ve dişlerinizi normal şekilde fırçalayın. Bu karışımı çok sık kullanmamaya dikkat edin. Haftada bir ve iki haftada bir kullanabilirsiniz.
beyaz dişler

 • Günde bir elma ve bir dilim papaya tüketin. Elma ve papayanın içindeki maddeler, dişleri beyazlatırken, diş etlerinin güçlenmesine de yardımcı olacaktır.
 • Dişlerinizi fırçalarken, diş fırçanıza bir miktar odun külü koyup dişlerinize yedirin. Bu işlemin hemen ardından ılık suyla temizlediğiniz dişlerinizi başka bir fırça ile fırçalayın.
 • Bir bardak kaynar suya, iki yemek kaşığı adaçayı ekleyin. Ilıdıktan sonra, her öğün sonrasında ağzınızı bu karışımla gargara yapın. Yemekten sonra adaçayı yaprağı çiğnemek de işe yarayacaktır.
 • İki yemek kaşığı oksijenli suyu, bir yemek kaşığı suyla karıştırın. Yumuşak pamuğu bu suyla ıslatın ve lekeli dişlerinizi silin. Bol miktarda suyla ağzınızı çalkalamayı unutmayın.
 
 • Bir yemek kaşığı bira mayasına, 2 yemek kaşığı tuz ve biraz su ekleyin. Bu karışımı, diş macunu gibi kullanabilirsiniz.
 • İki dakika boyunca muz kabuğunun içiyle dişlerinizi ovalayın. Bu işlemi istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz. Muzun içindeki salisilik asit, diş minesini beyazlatmaya yardımcı olan bir maddedir.
 • Karbonat tozunu diş fırçanıza dökün ve dişlerinizi tek tek ovalayın. Unumsu yapısı nedeniyle uygulaması tuhaf olsa da, diş beyazlatmaya yardımcı olacaktır.

Karbonat İle Diş Beyazlatmak

Yukarıda verdiğimiz tariflerden her biri, dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacaktır. Fakat, karbonatın diş beyazlatmadaki en etkili yöntem olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Karbonat, diş beyazlatmada sağlıklı alternatiflerden biridir. Karbonatı diş macununuza ekleyebilirsiniz.

Bunun için, 1/4 yemek kaşığı kabartma tozunu bir bardağa koyun ve ıslak diş fırçanızı bu toza daldırın. Macun gibi dişlerinizi bu tozla fırçalayın.

Fakat bu işlemi ayda birkaç seferden fazla yapmamaya özen gösterin. Çünkü karbonatı çok fazla kullanmak, diş minenizde zarara neden olabilir. Azı karar, çoğu zarar ilkesini unutmayın ve dikkatli olun. Karbonatı  1-2 haftada 1  kez uygulayarak, dişleriniz beyazladıktan sonra ayda 1 kereye indirin.

Her Zaman Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin

 • Dişlerinizi her zaman temiz tutun. 
 • Dişlerinizi çok sert fırçalamayın.
 • Diş ipi kullanın.
 • Sigara içiyorsanız bırakın.
 • Çay, kahve ve asitli içecek tüketimini en aza indirin.
 • İçecekleri pipet yardımıyla tüketin.
 
Fotoğraflar, Marco Alexandre, torbakhopper, D. Sharon Pruitt, Rupert Taylor Price, JavCon 117, Rory McLeod ve Katy Warnery izinleriyle kullanılmıştır.