Karında Su Toplaması Hakkında Bilgi ve Tedavi Yöntemleri

Karında su toplaması son derece sıkıntı verici bir sorun, ama size yardımcı olabilecek pek çok tedavi mevcut. Bu makalede, karında su toplamasını nasıl tedavi edebileceğiniz ve hastalık hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.
Karında Su Toplaması Hakkında Bilgi ve Tedavi Yöntemleri

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Karında su toplaması, batın bölgesindeki organların etrafında sıvı birikmesidir. Bu sıvı, serum olarak bilinir ve kan pıhtılaştığında ayrılan berrak sıvıdır. Karında su toplaması düşündüğünüzden daha yaygındır, özellikle de siroz hastalarında. Yine de, buna sebebiyet verebilecek başka nedenler de vardır. Tümörler, yüksek kan basıncı ve bazı enfeksiyonlar bu nedenler arasındadır. Bu makalede, bu duruma ve nasıl çözülebileceğine yakından bakacağız.

Karında Neden Su Toplaması Olur?

içki içen adam

Su toplamasının sebebini bulmak için, öncelikle kan basıncınızı kontrol etmelisiniz. Eğer çok yüksekse, Portal Hipertansiyonunuz var. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, karında su toplaması için risk grubudur.

Kan basıncı haricinde, rahatsızlığı etkileyebilecek başka koşullar da var. Bunlardan bazıları uzun yıllar aşırı alkol tüketimi, ya da uzun süreli Hepatit B ya da C enfeksiyonlarıdır. Bu sebeple, karında su toplamasının esas sebebi karaciğer hasarıdır.

Yine de, bazı kanser cinslerinden mustarip kişiler de yüksek risk grubundadır. Mesela, aşağıdaki kanserler karında su toplamasına sebep olabilir:

  • Meme Kanseri
  • Yumurtalık ya da Rahim Kanseri
  • Apandis Kanseri
  • Kolon Kanseri
  • Pankreas Kanseri
  • Karaciğer Kanseri

Bu koşullar altında, karında su toplaması ihtimali yüksektir. Yine de, karında su toplamasını nasıl tedavi edebileceğiniz ya da biriken sıvıyla nasıl başa çıkabileceğinizi size göstereceğiz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda

Karında Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Karında su toplaması batın bölgesinde şişkinlik, rahatsızlık ve nefes almada sıkıntıya yol açabilir. Bu, biriken sıvının akciğerlerinize basınç uygulayıp nefes almanızı zorlaştırması sebebiyle olur.

Yine de, bununla başa çıkmanın pek çok yöntemi var. Bu yüzden, size nasıl tedavi edebileceğinizi ve bu yöntemlerin hangisinin ne denli etkili olduğunu göstereceğiz.

Karında Su Toplamasıyla Başa Çıkmak İçin Hayat Tarzı Değişiklikleri

Eğer bu durum, aşırı alkol tüketimi sebebiyle sizde mevcutsa, doktorunuz acilen alışkanlıklarınızı değiştirmenizi tavsiye edecektir. Aniden değişim yapma şansınız yoksa, yavaş yavaş yapmak durumundasınız. Böyle bir durumda, bir yardım grubuna üye olmak iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca, doktorunuz kan basıncınızı düşürmek için daha az tuzlu yemenizi önerebilir. Aynı şekilde, sıvı alımınızı da orta karar yapmalısınız. Su içmeyi durdurmamalısınız; ama az miktarlarda sıklıkla içmelisiniz.

Sıvıyı Boşaltmak

karnı şiş kadın

Karında su tutulumunu tedavi etmenin bir başka yöntemi de sıvıyı boşaltmaktır. Yine de, sorun tekrar oluşabileceğinden, bu en iyi tedavi yöntemi değildir. Bu yüzden, bu sadece rahatsızlık ya da ağrınızdan kurtulmak için geçici bir çözümdür.

Pek çok vakada, sıvıyı boşaltmak için doktorlar sonda kullanırlar. Bu şekilde, sıvı dışarı boşaltılabilir. Ayrıca, daha fazla sıvının dışarı çıkmasını istediklerinde sondayı açabilirler de.

Karında Su Toplaması İçin İlaçlar

Ayrıca, doktorlar karında su toplamasını tedavi etmek ve rahatsızlığa yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar reçete edebilirler. Bu ilaçlar:

  • Diüretikler: Sıvıyı azaltmak için
  • Antibiyotikler: Muhtemel bir enfeksiyonla başa çıkmak için

Doğal ilaçlar tercih etmek isterseniz, sadece batındaki sıvının atılımına yardımcı olacak şeyler aramalısınız. Yine de, her zaman en iyisi doktorunuza danışmaktır.

Doktorlar genellikle, tedavilerin haricinde mümkün olduğu kadar istirahat etmenizi önerirler. Karında su toplaması son derece rahatsızlık vericidir ve konforunuzu kaçıracaktır; o nedenle istirahat yardımcı olur.

Yine de, bu hayatınıza devam edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Öte yandan, egzersiz yapmak sıvının birikmesini engelleyecektir. Bu yüzden, egzersiz karında su toplamasının tedavisinde yardımcı olur. Her zaman doktorunuzun talimatlarını takip edeceğinizden ve kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayacağınızdan emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.