Karşı Konulmaz İnsanların 5 Özelliği: Siz de Onlardan Biri misiniz?

Karşı konulmaz insanlar, herkes gibi sorunlar yaşar, ancak bir gülümseme ve onları çevreleyen herkese yayılan olumlu bir tutum takınarak sorunlarıyla yüzleşmeyi bilirler.
Karşı Konulmaz İnsanların 5 Özelliği: Siz de Onlardan Biri misiniz?

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Karşı konulmaz insanlar neye benzer ve bizi nasıl hissettirir hepimiz biliyoruz. Onlarda bir şey var: fiziksel görünümün çok ötesine geçen bir ışık, karizma ve çekicilik.

İlk başlarda bu kişilerin başkalarının dikkatini çekme kabiliyeti ile doğduğunu ve başkalarına karşı davranış ve jestlerindeki çekiliğin doğal olduğunu düşünebiliriz.

Ancak durum böyle değil. Kişiye günlük hayatında daha başarılı olması için sayısız yetkinlikle rehberlik edebilen “antrenör”lerin ve guruların olduğu bu günlerde, karşı konulmazlığın doğrudan duygusal zekayla ilişkili olduğunu unutmamalıyız.

Aynı zamanda, bu kalitenin fiziksel çekicilikle hiçbir ilgisi olmadığını da belirtmeliyiz. Derin, ilginç ve bir yüzün ya da vücudun ötesine geçen faktörler vardır.

Başkaları ile nasıl etkileşim kurduğumuz, onlara nasıl davrandığımız ve hatta ilham verdiğimiz hakkında konuşuyoruz. Bu tür insanları tanımlayan özellikleri bilmenizi isteriz.

1. Karşı konulmaz insanlar diğerleri ile nasıl bağlantı kurabileceklerini bilirler

ele yansıyan gök kuşağı

Duygusal zeka üzerine yazılmış en çok satan kitaplardan birinin yazarı Travis Bradbery’dir. Yazılarının tamamının somut bir amacı var: İnsanlara daha başarılı ve mutlu hissedebilmeleri için çeşitli yetenekler öğretmek.

Karşı konulmaz insanların başkalarıyla bağlantı kurabildiğini düşünebilirsiniz, çünkü onların bunu yapabilmesini sağlayan açıklayamadığımız “bir şeyler” vardır. Bu “bir şey” aslında öğrenilebilen bir dizi özelliktir. Bunlar:

 • Empati. Onlar konuştuğu kişiye değer verir.
 • Karşı konulmaz insanlar duygusal açıdan açıktır ve insanlara samimiyet gösterirler.
 • Güven ve güvenlik verirler.
 • Beraber oldukları kişinin kendini özel hissetmesini sağlarlar.

2. Onur ve Saygı Kavramlarını Anlarlar

kadın ve kurt resmi

Karşı konulmaz insanlar başkalarını cezbeder çünkü çevrelerindeki insanlara kendilerine duydukları saygının aynısını gösterirler.

 • Zayıf noktaları açığa çıkarmaz, rahatsız etmez, duvarlar koymaz ya da alaycılığın bencil dilini kullanmazlar.
 • Aynı zamanda, herkese itibar ile davranılması gerektiğini anlarlar.
 • Saygı olduğu zaman insanlar “çiçek açar” ve en iyi yanlarını sunar.
 • Hepimiz en az bir kez bunu fark ettik. Birisi bize iyi davranır ve bize değer verirse, bu bizi en iyisini yapmamız için motive eder. Bize güç katar.

3. Kişisel Sınırlarınızı Koruyun

Başkalarından görmek istediğimiz bir şey var: başkalarının zamanına ve özel alanına saygı göstermeyi bilmek, herkesin kişisel sınırlarını anlamak ve onların farkında olmak.

 • İşlerimize müdahale etme, bizeden bir şeyler isteme ve her birimizin benliğine ve iç dengesine önem verdiği alanı istila etme hakkına sahip olduğunu düşünen insanlar vardır.
 • Buna rağmen, karşı konulmaz insanlar sizi korur, savunur ve size saygı duyarlar. “Bugün dışarı çıkacak gibi hissetmiyorum” ya da “görüşünü paylaşmıyorum” derseniz hiç bir zaman kızmazlar.
 • Desteklendiğimiz, değer gördüğümüz ve hatta korunduğumuz uyumlu bir ilişkiyi oluşturan kelimeleri kullanmaya bile gerek duymadan görünmez bir saygı göstermeyi bilirler.

4. Hayata dair olumlu bir bakış açısı taşırlar

elde kelebek
Olumlu kelimesi bazen iki uçlu bir kılıçtır. Gerçekçi olmayan olumlu olan ve her şeyin kendi başına işlediğini düşünen ya da eğer bir şeyi çok fazla isterse gerçekleşeceğine inanan insanlar vardır.

Karşı konulmaz insanlar böyle değildir. Onlar yaşamın mücadele, çaba ve engelleri aşmak olduğunu anlarlar. Yaptıkları her şey umut, cesaret ve hevesle beslenen olumlu bir tutum sergiler. Onların enerjisi ve canlılığı bulaşıcıdır.

5. Fırtına zamanında adeta bir ışık gibidirler

Bize cesaret, ışık ve motivasyon verirler. Karşı konulmaz insanlar zorlukları kolaylaştırır ve karşılık talep etmeden bizi rahatlatan mütevazı bir kalbe sahiptirler.

 • Fırtınada bir ışık olmak, her şeyden önce irade ister.
 • Ayrıca, başkalarının yalnızca sorun gördüğü yerde, olanaklar görür ve sınırları aşabilmek için cesaretli olur ve herkesin kazanıp hiç kimsenin kaybetmeyeceği şekilde ortak çıkar adına en iyisini yapmak isterler.
 • Bu kolay değildir. Kişinin ihtiyaç duyulan günlerde hayata dair ortak çıkarlara hizmet etmek adına, kendini tanıyabildiği ve tolerans gösterebildiği bir tutum göstermesi kolay değildir.
 • Karşı konulmaz olmak günlük hayatımızda büyük bir zorluk olabilir, ancak yine de uygulamaya değer.
 • Bunu yapmak için, kendinizle ilgilenmeye başlayın ve bu kişisel gelişimi izleyerek zamanla kendimizi mutlu eder ve başkalarına elinizden gelenin en iyisini sunabilirsiniz.
 • Çünkü kişi kendisinden memnun olduğunda ve mutlu olduğunda, bu dışarıdan belli olur. İşte bu sihir bulaşıcıdır ve başkaları için karşı konulmaz olur.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bradberry, Travis. (2012). Inteligencia emocional 2.0: Estrategias para conocer y aumentar su coeficiente. Editorial Conecta.
 • Bradberry, Travis. (2007). El código de la personalidad. Grupo Editorial Norma.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.