Karşılıksız Aşk Unutulabilir Mi?

Karşılıksız aşkı unutabilmek için önce kendinize şu soruyu sormalısınız: Gerçekten bu aşkı geride bırakmak mı istiyorum yoksa bir daha hayal kırıklığına uğramamak için bilerek mi ona kendimi esir ediyorum? 
Karşılıksız Aşk Unutulabilir Mi?

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2019

Hiç karşılıksız aşk tamamen unutulabilir mi diye düşündüğünüz oldu mu? Maalesef hayat her zaman filmlerdeki veya kitaplardaki gibi değildir. Bazen ne kadar çok isterseniz isteyin sevdiğiniz kişi sizinle aynı şekilde hissetmiyor olabilir.

Böyle bir durumda dünya başınıza yıkılmış gibi hissedebilir, bir daha hiçbir zaman mutlu olmayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak derinlerde bir yerde siz de biliyorsunuz ki zaman tüm yaraları iyileştirme gücüne sahiptir.

Bugünkü yazımızda şu soruyu cevaplamaya çalışacağız: Karşılıksız aşk unutulabilir mi?

Neden imkansızı seçeriz?

gün batımı ayrılan çift

Pek çok nedenden dolayı “gerçekleşmesi” imkansız olan aşklar vardır. Onun için savaşsanız da elinizden gelen her şeyi yapsanız da o kişiyle birlikte olmak kaderinizde yoksa olmayacaktır.

Kulağa zalimce gelebilir ancak savaşmaya değmeyecek bir aşk türü vardır.

Peki hangi aşk türüdür bu?

Karşılık görmediğiniz aşk.

Karşılıksız aşk denilen bu tür iki kişi birbirleriyle ilgili aynı duygular içerisinde olmadığında ortaya çıkar. Bu durumun nedeni cinsel yönelim farklılığı olabilir, taraflardan birinin halihazırda bir ilişkisinin olması olabilir veya karşıdaki kişi aynı şekilde hissetmiyordur ve bunun belli bir sebebi de yoktur.

Neden aşkımıza karşılık veremeyecek birinin illüzyonunua takılıp kalırız?

Bazı insanlar acı çekmeyi sevdiğimiz için böyle davrandığımızı söyleyebilirler. Diğerleri ise aşık olacağımız kişiyi bizim seçmediğimizi söyleyeceklerdir.

Siz de “ulaşılamaz” veya “imkansız” olan birine ilgi duyabilir veya aşık olabilirsiniz. Bu kişi iş yerinizden evli bir arkadaşınız olabilir, cinsel yönelimi farklı olan biri olabilir, sizden çok daha genç veya çok daha yaşlı olan biri olabilir…

kalbinden çiçek çıkan erkek pencere

Gerçekten bir ilişkiniz olmasını istiyor musunuz?

Karşılıksız aşka düşen insanların sabit bir ilişkide olmak istemediklerini veya gerçek bir partnere sahip olmanın getireceği “sorunlar”dan kaçmak istediklerini söylemek mümkündür.

Karşılıksız aşk hissetmenin bir diğer nedeni de idealleştirmedir. Aşık olduğunuz kişinin sizin için mükemmel olduğuna, o yanınızda olursa hayatınızın muhteşem olacağına inanırsınız.

Aslında o kişiye değil kafanızdaki hayali versiyonuna aşıksınız. Onlara masallarınızdaki prens veya prenses rolünü veriyorsunuz, sizi tehlikelerden koruyacaklar sanıyorsunuz.

Son olarak “yasak” olanı çekici bulan kişiler vardır. Bu kişiler sahip olamayacakları birinin sevgilisi olma duygusunu, bunun getirdiği riskleri ve telaşı severler.

Bu tür hislere kapılmanın yanlış veya aptalca olduğunu düşünmek zorunda değilsiniz: Gerçek bir ilişki yaşamaktan kaçmak ve anı yaşamak için tercih edilen doğal bir yol olabilir.

Karşılıksız aşk unutulabilir mi?

siyah beyaz çift tartışma

Bu sorunun cevabı pek çok etkene dayanır. Örneğin:

  • Karşınıza kişiye ne kadar aşık olduğunuz
  • Kendinizi ona bağımlıymış gibi hissedip hissetmediğiniz
  • Yanınızda olduğunda neler hissettiğiniz.

Diğer ilişkilerin aksine (iki tarafın da karşılıklı hisler içinde olduğu ilişkiler) imkansız aşkta hiçbir zaman hayal kırıklığı yaşanmaz. Her şeyin değişeceği veya daha iyi olacağı illüzyonu veya umudu her zaman devam eder.

Bu en önemli sorundur: Geleceği olmayan bir ilişkiye “bağlı” kalmak – aslında şu anda da olmayan bir ilişkiye. Bu durum sizi gerçekten seven ve kabul eden birini bulmanıza izin vermez.

Karşılıksız aşkı unutabilmek için öncelikle onu kafanızdan atmayı istemelisiniz. Bir illüzyona bağlı kalmayı istiyorsanız hiçbir teknik veya tavsiye size yardımcı olamayacaktır.

tartışan çift çizim

Önce kendinizi sevin

Bunun yanı sıra uygun olmayan birine aşık olmanızın (özellikle de bu ilk kez olmuyorsa) arkasında yatan nedenleri bilmeniz önemlidir.

Bağlanma korkusu, tekrarlayan duygusal deneyimler veya huzur dolu birini hayal edip onu idolleştirmenin verdiği haz, uygun olmayan insanları tercih etmenizin arkasında yatan olası nedenler arasında sıralanabilir.

İşte sizi düşündürecek bir soru daha: Daha önce hiç gerçek birine veya fantezi dünyasından bir karaktere aşık oldunuz mu? Onları sizin için mükemmel olduklarından emin olabilecek kadar iyi tanıdınız mı?

Çoğunlukla, insanların kafasında daha önceden belirledikleri bir resim vardır. Karşınızdaki kişinin hayallerinizdeki prens veya prenses olmadığını fark ettiğinizde çoktan ona “aşık olmuş” olursunuz.

O noktada kendinize iyi davranmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Bu da kendinizi sevmeye ve olduğunuz gibi kabullenmeye çalışmanız anlamına geliyor.

Ne olursa olsun, sevilmeye layık olmadığınız fikrini aklınızdan çıkarmalısınız. Tersine: Sağlıklı ve eksiksiz bir ilişkide olmayı hak ediyorsunuz.

Son olarak, karşılıksız aşkı unutmak istiyorsanız sizi yeni deneyimlere açık olmaya davet ediyoruz.

Evde kalıp ağlamak bir seçenek olmamalı. Sizinle aynı şeylere ilgi duyan insanların bulunduğu yeni aktivitelere katılın. Hafta sonları dışarı çıkın. İş arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gidin. Aşkın ne zaman veya nerede karşınıza çıkacağı hiç belli olmaz!

O özel kişi size sandığınızdan daha yakın olabilir. Ulaşılamaz birine takmış durumda olduğunuz için onun verdiği sinyalleri kaçırmış olabilirsiniz.

Yanlış yöne doğru bakmayı bırakın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bringle, R. G., Winnick, T., & Rydell, R. J. (2013). The prevalence and nature of unrequited love. Sage Open, 3(2), 2158244013492160.
  • Baumeister, R. F., & Dhavale, D. A. W. N. (2001). Two sides of romantic rejection. Interpersonal rejection, 55-71.
  • Regan, P. C. (2000). Love relationships.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.