Kasık Biti Nedir ve Nasıl Yayılır?

Kasık biti genellikle genital bölgeyi etkiler, ancak karın veya koltuk altı gibi diğer bölgelerde de görülebilir. Nasıl yayılırlar? Size bu konuda her şeyi anlatacağız!
Kasık Biti Nedir ve Nasıl Yayılır?

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kasık bitinin İngilizcede yaygın argo kullanımı “crabs”dir. Kasık biti insanların kasık kıllarında yaşayan küçük böceklerdir. Bu durum cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilir, ancak bulaşmasının tek yolu bu değildir.

Uzmanlar, her yıl yaklaşık bir milyon insanın kasık biti kaptığını tahmin ediyor. Bu çok yaygındır. Buna neden olan böceğe Pthirus pubis denir. Kanla beslenir ve ısırıkları genital bölgede çok yoğun ve rahatsız edici bir kaşıntı üretir.

İlginçtir, tarih boyunca bazı metinler, hatta İncil bile kasık bitinden bahsetmiştir. Kafa bitlerine benzer olmalarına rağmen, temel fark, bu bitlerin başka herhangi bir hastalığı iletme eğiliminde olmamasıdır. Bununla birlikte, bundan muzdarip olanların sosyal yaşamını da etkileyebilecek çok rahatsız edici bir enfeksiyondur. Bu nedenle, bu makalede, kasık biti ve nasıl yayıldığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Kasık biti nasıl etki eder?

kasık biti yaşayan kadın
Çoğu durumda, kasık biti cinsel olarak yayılır. Bununla birlikte, enfeksiyon başka şekillerde de yayılabilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, kasık bitleri sadece insanlarda, özellikle de genital bölgesinde yaşayan küçük böceklerdir. Kasık bitleri deniz yengeçlerinin şekline benzer. Sabitleyici görevi gören bir madde sayesinde kıla yapışırlar. Oraya yapıştıklarında da cildi ısırırlar. Isırık o kadar yoğundur ki, tükürük ve dışkılarının bazı bileşenleri nedeniyle kaşıntıya neden olur.

Tipik olarak, semptomlar enfeksiyondan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkar. Kaşıntıya ek olarak, ciltteki çıkıntılar ve şişliklerin yanı sıra kaşımayla ilgili yaraların ortaya çıkması yaygındır.

Sıklıkla sadece kasık bölgesini etkilese de, kasık biti diğer bölgelere de yayılabilir. Örneğin, bir kişinin göğüs kıllarını, koltuk altlarını veya karnını etkileyebileceğini bilmek önemlidir.

Önemli bir gerçek, kirpiklerde bile görünebilmeleridir. Bu, cinsel istismara uğramış çocuklarda yaygındır. Bu nedenle, çocuklarda bu tür bitlerin varlığı bazen çocuk doktorlarını tecavüz ve cinsel istismar vakalarına yönlendirir.

Kasık biti nasıl yayılır?

Uzmanlar, kasık bitini cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak görme eğilimindedir. Bu durum en yaygın olarak enfekte olmuş bir kişiyle cinsel temastan kaynaklanır. Ancak, bu yayılmalarının tek yolu bu değildir.

Daha az sıklıkta olmasına rağmen, kasık bitleri, enfekte olmuş bir kişinin belirli kıyafetlerini, çarşaflarını veya havlularını kullanarak da yayılabilir. Bununla birlikte, banyo veya tuvalet gibi alanlardan enfeksiyon kapmak neredeyse imkansızdır.

Çünkü bu böcek uzun süre insan vücudundan uzak yaşayamaz. Hayatta kalabilmek için yaklaşık 27 derece veya daha yüksek bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Yine de, bu enfeksiyonu olan herkes yakınındaki tüm nesneleri ve giysileri düzgün bir şekilde temizlediğinden emin olmalıdır.

Kasık biti enfeksiyonu nasıl teşhis ve tedavi edilir?

jinekolog muayenesi
Kasık bitlerini teşhis etmek için genellikle fizik muayene yeterlidir. Genellikle çıplak gözle görülebilirler.

Kasık biti tanısı çok basittir, çünkü genellikle genital bölgeyi gözlemlemek yeterlidir. Genellikle çıplak gözle görülebilirler. Ayrıca, klinik tablo çok karakteristiktir. Bu nedenle, doktor genellikle başka ek kanıtlara ihtiyaç duymaz.

Böcekleri öldüren bazı kremler, şampuanlar ve losyonlar durumu tedavi edebilir. Çoğu insan tüm bitleri öldürmek için genellikle birden fazla seans kullanıma ihtiyaç duyar. Ayrıca, tüm giysileri, havluları ve çarşafları düzgün bir şekilde temizlemek önemlidir.

Bununla birlikte, en önemli şey, son derece bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için yakındaki insanları ve özellikle cinsel partnerleri uyarma ihtiyacının farkında olmaktır.

Sonuç

Kasık bitleri kıl bulunan bölgelerde, özellikle cinsel organlarda kaşıntıya neden olan küçük böceklerdir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşırlar, ancak kıyafetler veya çarşaflar gibi diğer kumaşlarla da yayılabilirler.

Enfeksiyon hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışmanız gerekir. Hastalığı ortadan kaldırmak için en uygun tedaviyi ve bazı önerileri göstereceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.