Kaz Ayakları Nedir ve Nasıl Önlenir?

Kaz ayaklarının bir nedeni karaciğeriniz olabilir, bu size detoks yapmanız gerektiğini söyler. Bu sorunu çözerseniz, gözlerinizin etrafındaki çizgilere karşı da ilerleme kaydedersiniz.
Kaz Ayakları Nedir ve Nasıl Önlenir?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2020

Kaz ayakları sadece görünüşle ilgili bir mesele değildir.

İster inanın ister inanmayın, karaciğerinizin nasıl durumda olduğunu da size anlatır. Bu nedenle, hem doğal olarak oluşmalarını engelleyebilir hem de genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Aşağıda, kaz ayaklarının gerçekten ne anlama geldiğini ve pahalı kozmetik ürünleri kullanmadan onları kolayca, etkili bir şekilde ve doğal olarak nasıl önleyebileceğinizi öğrenin!

Kaz ayakları nedir ve ne anlama gelir?

Kaz ayakları, gözlerinizin etrafında görülen ve şakaklarınıza doğru uzanan kırışıklıklardır (gülümseyince daha belirgin olurlar).

Bunlar “gülümseme çizgileri”dir, ancak bazı insanlarda daha çok ve bazı insanlarda daha az görülmesinin nedeni, karaciğer işlevleriyle ilgilidir.

Özellikle erken yaşlarda belirgin hale gelen kaz ayakları (mesela 20’li yaşlardaki gibi), zayıf karaciğer işlevine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Karaciğer zayıflığının sebebi nedir?

karaciğer ve steteskop

Karaciğerinize zarar verebilecek birçok faktör vardır ve sonuç olarak bunlar, kaz ayaklarının ortaya çıkmasını teşvik eder:

 • Sağlıklı yemek yememek. Çok fazla kızarmış gıda ve düşük kaliteli yağlar (hamur işleri, margarin, kremler, süt, vb.), şeker, yapay tatlandırıcılar ve rafine edilmiş un yemek.
 • Aşırı et ve süt. Bunlar ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.
 • Birçok organik olmayan gıdada bulunan katkı maddeleri.
 • Bazı ilaçlar.
 • Zehirli alışkanlıklar içki içmek ya da sigara içmek gibi.
 • Negatif duygular, özellikle öfke.
 • Stres.
 • Çevre kirliliği.

Karaciğer fonksiyonumu nasıl geliştirebilirim?

Karaciğeriniz; metabolizmanızda, bağışıklık sisteminizde ve kanınızın arıtılmasında rol oynayan bir organdır.

Her gün sizde meydana gelen her türlü şeyin etkisini hissederken, aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde kendini yenileme becerisine sahiptir.

Bu nedenle bazı ilaçlar ve doğal teknikler karaciğerinizin sağlığını geliştirir ve kaz ayaklarını önleyebilir ya da en aza indirebilir.

Isı uygulamak

elinde karaciğer tutan doktor

Karaciğerinizin sıcaklığı, zayıflamış haldeyken düşme eğilimi gösterir, bu nedenle ısıyı bölgesel olarak uygulamak karaciğerinizin sıcaklığını arttırabilir.

Bunu farklı şekillerde yapabilirsiniz:

 • Isıtıcı pedler
 • Sıcak su şişeleri
 • Üzerinde kuru bir bez olan ılık nemli bir havlu

Yatmadan önce her gün yarım saat ısı uygulayın, çünkü bu uykunuzu da getirir.

Kahve lavmanı

Bir kahve lavmanı, GGT enziminin (gama-glutamil transferaz) aktivitesini arttırır. Bu enzim sağlıklı bir karaciğer için gereklidir. Safra çıkarmaya ve vücudunuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur.

Kahve lavmanları kavrulmuş, toz kahve ile yapılır ve haftada bir ya da iki kez uygulanabilir.

Şifalı Bitkiler

sarı çay

Acı şifalı bitkiler karaciğeriniz için iyidir ve genel sindiriminizi geliştirir.

Bazı çaylar herhangi bir yan etki yapmadan karaciğer fonksiyonlarınızı düzene sokmanıza ve iyileştirmenize yardımcı olabilir ve böylece kaz ayaklarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Karaciğeriniz için her gece bir bitki temelli şifalı çay bulundurun:

 • Devedikeniği
 • Pelin
 • Boldo
 • Enginar
 • Karahindiba

Çayları stevia ile tatlandırıp biraz limon suyu ilave ederek daha etkili hale getirebilirsiniz.

Amino asit takviyeleri

Karaciğerinizi detoks yapmanın en uygun yollarından biri, bunu karaciğer işlevini geliştirme becerisine sahip bitki temelli takviyeleri alarak gerçekleştirmektir.

Bir seçenek, amino asitlerdir, özellikle de şunlar:

Not: Aminoasitler karaciğeriniz için iyi olabilmesine rağmen, sirozunuz varsa onları tüketmeyin.

Yeşil smoothie

yeşil smoothie

Yeşil sebzeler karaciğerinizi yenileme gücüne sahiptir.

Bu nedenle onlardan daha fazla tüketmenin ve besin öğelerini çiğ yiyerek daha fazla emmelerinin bir yolu yeşil smoothie içmektir.

Elma, çilek ve muz gibi meyveleri ıspanak, pazı, pancar ve roka gibi yeşilliklerle karıştırdığınızda sonuç olarak, parlak, yeşil bir renk ve lezzetli mi lezzetli, çok besleyici ve detoks özlü bir smoothie ortaya çıkar.

Kahvaltı için her sabah bir yeşil smoothie hazırlayabilir ve isterseniz şu tür malzemeler de ekleyebilirsiniz: süt alternatifleri, fındık, tohum, kakao vb.

Mutlaka deneyin!

İlginizi çekebilir ...
Mimiklerden Kaynaklanan Kırışıklıkları Azaltacak Ev Yapımı 5 Krem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mimiklerden Kaynaklanan Kırışıklıkları Azaltacak Ev Yapımı 5 Krem

Bugün, mimiklerden kaynaklanan kırışıklıklar ve azaltacak ev yapımı 5 krem öğrenin. Siz dinlenirken onların aktif içerikleri çalışacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Newswire, P. R. (2013). Los veinteañeros enfrentan signos tempranos de envejecimiento: empiezan a aparecer las líneas finas, las arrugas, y la falta de brillo. Hispanic PR Wire (Spanish).
 • Nacionales, I., & Nacional, B. (2016). Cambios en la piel por el envejecimiento.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.