Yeşil Smoothie'lerden Oluşan Bir Haftalık Detoks Programı

Bir detoks programının bir parçası olarak, böbreklerinizin işleyişini iyileştirmek ve böbrekleri temizlemeyi teşvik etmek için günde en az iki litre su içilmek oldukça önemlidir.
Yeşil Smoothie'lerden Oluşan Bir Haftalık Detoks Programı
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2019

Detoks vücudu temizlemek anlamına gelir. Toksinlerden arınmanıza, hem içinizi hem dışınızı temizlemenize, daha enerjik ve zinde hissetmenize, dengeli ve sağlıklı kilo vermeye yarayan bir tedavidir. Sağlık için inanılmaz faydaları olan bir detoks programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Mutlaka deneyin!

Detoks programı nedir?

Detoks gıdalar ve doğal takviyeler yoluyla vücudunuzdaki toksinleri ortadan kaldırmayı hedefleyen kısa süreli bir programdır. Programda genel olarak detoks için kullanılabilecek meyve suları, smoothie’ler ve şifalı bitkiler vardır.

Buna ek olarak, belli bir süreliğine sadece tek bir besini yiyerek kilo vermenizi sağlayan mucizevi diyetler de vardır. Ancak bir detoks programının sağlıklı ve besleyici olması ve dengeli bir diyetle tamamlanması gerektiğini belirtmeliyiz. Böylelikle sağlığınızı riske atmadan olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sağlığa faydaları

Detoks programı ne işe yarar?

detoks yazısı ve meyve sebzeler
 • Vücutta biriken ve hastalıklara neden olabilen toksinleri yok eder.
 • Karaciğer ve böbrek gibi iç organların işleyişini geliştirir.
 • Sindirim sistemini dengede tutar ve bağırsak rahatsızlıklarıyla mücadele eder.
 • Enerjik ve canlı hissetmenizi sağlar.
 • Anksiyete, depresyon, stres ve benzeri sinirsel bozukluklarla mücadele eder.
 • Uykusuzluğu önleyerek uykunuzu düzene sokar.
 • Her çeşit patojene karşı savunma mekanizmanızı artırır.
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Kronik hastalıkların semptomlarını azaltır.

En ideal güzellik yöntemidir

Sağlığa faydalarının yanı sıra, detoks programı dış görünüşünüzü de güzelleştirir. Cildinizi, saçlarınızı ve tırnaklarınızı daha sağlıklı hale getirir. Yeşil smoothie’lerin içerdiği besin maddeleri vücudunuzdan toksinleri atmaya yardımcı olur.

Bu sayede cildinizdeki ve saçlarınızdaki fazla yağlanma azalır ve cildiniz daha yumuşak olur. Cildinizdeki her türlü pürüz ve akneler ortadan kalkar. Ayrıca erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları önlemenin en iyi yollarından bir tanesidir.

Yeşil Smoothie’ler

elma ve kivili smoothie

Bu smoothie’lerin rengine aldanarak tatlarının kötü olacağını düşünmeyin. Baskın pigmentleri yeşil olmasına rağmen, sebze ve meyvelerin bir araya gelmesi onlara tatlı bir aroma verir. Hem tadının lezzetli olması hem de ilk günden faydalarını görmek sizi şaşırtabilir.

Malzemeler

Aşağıdaki malzemeler bir günlüktür; bu nedenle günlük olarak hazırlamalısınız:

 • 1 demet çiğ yeşil yaprak (200 gr)
 • 2 dilim meyve
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi (24 gr)
 • 1 yemek kaşığı natürel hindistan cevizi yağı (14 gr)
 • Bir çay kaşığı buğday unu  (5 gr)
 • 1 tatlı kaşığı spirulina tozu (4 gr)
 • 2 bardak su (400 ml)

Bir haftalık detoks

renkli içecekler

Bir hafta detoks programı uygulamak için smoothie hazırlarken farklı sebze ve meyveleri karıştırmanızı öneririz.

Pazartesi

Detoks programınıza ilk gün en klasik tarifle yani ıspanaklı ve çilekli smoothie ile başlayabilirsiniz. Bu smoothie demir, folik asit ve C vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle anemi ve yorgunluğu önlemede çok başarılıdır.

Salı

Salı günkü smoothie, roka ve ananas ile hazırlandığından biraz acı ve ferahlatıcı bir tadı vardır. Bu smoothie vücudunuzu çok iyi temizler, sindirim sisteminizi iyileştirir ve ödemden kurtulmanıza yardımcı olur.

Çarşamba

Çarşamba günkü smoothie pazı ve mangoyla hazırlanan egzotik bir lezzettir. Betakarotenler bakımından zengin bu smoothie, güçlü antioksidanlara ve minerallere sahiptir. Ayırca, bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasını teşvik eder.

Perşembe

Bu smoothie için yemediğiniz bazı yeşillikler kullanarak lezzet katmak için sevdiğiniz bir meyve ile karıştırabilirsiniz. Örneğin, turp yaprağı ve armut kullanabilirsiniz. Bu, karaciğerinizin ve böbreklerinizin işleyişini geliştiren ve güçlü detoks etkisi yaratan bir smoothie’dir.

detoks etkisi yaratan içecekler

Cuma

Haftasonu yaklaşıyor. O halde detoks programınızı tere ve elma ile güçlendirmenin tam zamanıdır! Bu karışım karaciğer sağlığı için mükemmel bir smoothie’dir.

Cumartesi

Cumartesi günü çok besleyici bir smoothie öneriyoruz: Pancar yaprakları ve avokado. Bu smoothie vitaminler, esansiyel yağ asitleri ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

Pazar

Haftayı mor bir smoothie ile bitireceğiz: Kuzu kulağı ve yaban mersini. Bu smoothie idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Elena Jovanovski. Effect of Spinach, a High Dietary Nitrate Source, on Arterial Stiffness and Related Hemodynamic Measures: A Randomized, Controlled Trial in Healthy Adults. Clin Nutr Res. 2015 Jul; 4(3): 160–167. Published online 2015 Jul 31. doi: 10.7762/cnr.2015.4.3.160.

 • National Center for Complementary and Integrative Health. “Detoxes and cleanses”: what you need to know. Septiembre 2019.
 • Romilly E. Hodges. Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application. J Nutr Metab. 2015; 2015: 760689. Published online 2015 Jun 16. doi: 10.1155/2015/760689


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.