Günlük Uygulayabileceğiniz 8 Kolay Detoks

Vücudunuzu yavaş yavaş ve basit uygulamalarla temizlemek en iyisidir. Bu şekilde, sizi enerjisiz bırakan kısıtlayıcı arındırma yöntemleriyle uğraşmazsınız.
Günlük Uygulayabileceğiniz 8 Kolay Detoks
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Vücudunuzu temizlemek, toksinleri atmak, sağlığınızı iyileştirmek ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız, çok katı ya da kısa süreli bir detoks programı denemek yerine her gün uygulayabileceğiniz kolay detoks önerilerine bir göz atın.

Vücudunuzu yavaş yavaş ve basit uygulamalarla temizlemek en iyisidir. Bu şekilde, sizi enerjisiz bırakan kısıtlayıcı arındırma yöntemleriyle uğraşmazsınız.

Bugünkü yazımızda, vücudunuzu her gün basit, doğal ve zahmetsiz bir şekilde temizleyen sekiz kolay detoks önerisini sizinle paylaşacağız.

Vücudunuzu her gün toksinlerden arındırın

kolay detoks için limonlu su

Daha önce de belirttiğimiz gibi, detoksu her gün yapılan küçük alışkanlıklar haline getirmek daha etkili olacaktır.

Bu, vücudunuzu yavaş yavaş temizlemenize yardımcı olur ve böylece kendinizi kötü hissettiren ya da enerjinizi boşa harcayan sıkı bir diyetle uğraşmanız gerekmez.

Bugünkü yazımızda, gün boyunca uygulayabileceğiniz ve vücudunuzdaki toksinleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak kolay detoks ipuçlarını paylaşacağız.

Bu, kendinizi daha iyi hissetmenize, daha fazla enerjiyle daha sağlıklı bir zihne sahip olmanıza ve dengeli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

1. Aç karna limonlu su

su içen kadın

Her sabah boş mideye kahvaltıdan en az yarım saat önce, yarım limon suyuyla bir ya da iki bardak su içerek güne başlayın.

Bu basit alışkanlık sindirim sisteminizi çalıştırmaya başlar, karaciğer fonksiyonunuzu ve bağırsaklarınızı geliştirir, önceki günden kalan toksinleri temizler ve metabolizmanızı harekete geçirir.

Kabızlık probleminiz varsa, sağlıklı bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için sıcak su tercih edin.

2. Aç karna zeytinyağı

Bu, daha az bilinen bir tedavidir, çünkü bazı insanlar yağ dokusundan dolayı bu yöntemi denemekte zorlanıyorlar. Ancak, bu yöntem de limon suyunun bir alternatifi ya da tamamlayıcısı olarak kullanmak için oldukça idealdir.

Aç karna bir yemek kaşığı doğal sızma zeytinyağı tüketmek, karaciğer ve safra kesesinin çalışmasını artırır çünkü sindirim sisteminizdeki tüm enerji bu sağlıklı yağın sindirimi için harcanır.

Ayrıca kabızlıkla savaşmaya yardımcı olur.

3. Sirke ve karbonat

Bir fincan suyu elma sirkesi ve karbonatla karıştırırsanız, mükemmel bir arındırıcı içecek elde edersiniz.

Bu içeceğin faydasını görmek için bir şeyler yemeden en az yarım saat önce aç karna tüketmek gerekir.

Sirkenin asitliği, vücudunuz için mükemmel bir pH tedavisi sağlayan karbonat alkalinitesi ile dengelenmiştir.

4. Günde iki litre su tüketin

Vücudunuzu temizlemenin en kolay ve en iyi yollarından biri su tüketiminizi günde iki litreye çıkarmaktır.

Çoğu kişi günde bir litreden az su içiyor ve bu durum vücudu susuz bırakarak kendisini temizlemesini zorlaştırır.

Toksinleri atmak ve kolay detoks uygulamak için yemekten sonra daima su içmelisiniz. Bunu yapamıyorsanız, suya biraz limon suyu, stevia veya taze otlar ekleyebilirsiniz.

5. Akşam yemeğini erken yiyin

Bu basit alışkanlık yaşam kalitesini tamamen değiştirebilir çünkü akşam yemeğinde ne yediğiniz doğrudan karaciğerinizi etkiliyor.

Sabah saatlerinde karaciğer yenilenir, böylece kanınızı daha iyi temizler.

Bununla birlikte, yemeğinizi geç yer ve biraz fazla kaçırırsanız karaciğeriniz gıdaları sindirmekle uğraştığı için kendisini yenileyemez.

Daima akşam yemeğini yatmadan üç saat önce yiyin ve sindirimi kolay gıdaları seçin.

6. Yemeklerinizi zerdeçal ve kırmızı biberle tatlandırın

öğütülmüş zerdeçal

Yemeklerinizi tatlandırmak için baharat kullanmaya alışmak iyi bir fikir olacaktır. Bu baharatlar yiyeceklere tat vermesinin yanı sıra tedavi edici özelliklere de sahiptirler.

Karaciğer fonksiyonunu artıran zerdeçal ve kanı temizleyen kırmızı biber bunun için iyi bir tercih olacaktır.

7. Yeşil smoothieler

Yeşil smoothielerin popülerliği giderek artıyor çünkü lezzetli oldukları kadar sağlıklılar da.

Yeşil yapraklı sebzelerle meyveleri bir araya getirdiğinizde, arındırıcı, zayıflatıcı ve canlandırıcı bir içecek elde edersiniz.

Çiğ sebze olarak ıspanak, kereviz, pancar ve turp yaprağı vb. kullanabilirsiniz.

8. Chia tohumu

Chia tohumu bağırsaklardaki toksinleri temizler ve kabızlık gibi hastalıkları çözmeye yardımcı olur.

Chia tohumunu bir gece önceden ıslatmalısınız. Sabah, suyu ve tohumları meyve suyu ya da smoothielere ekleyerek tüketin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.