Kuru Erik: Kemik Kütle Kaybını Engelleyen Bir Yiyecek

Kuru erik, kalsiyum içermese de araştırmalar günde birkaç kuru erik yemenin kemiklerinizi koruyup güçlendirdiğini gösteriyor.
Kuru Erik: Kemik Kütle Kaybını Engelleyen Bir Yiyecek

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2019

Kemik sağlığınızı korumak için kuru erik yiyebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha fazlası için yazımıza mutlaka göz atın. 

Genelde kemik sağlığınızı korumak istiyorsanız, bol miktarda kalsiyum almanız gerektiğini söylenir. Kalsiyum almanın en iyi yolunun ise süt içmek ve diğer süt ürünlerini tüketmektir. Peki bu fikir ne kadar doğru?

Takip eden makalede, kalsiyuma bir başka açıdan yaklaşacağız ve size bu bağlamda oldukça faydalı bir başka besini önereceğiz: kuru erik.

Kalsiyum ile İlgili Gerçek

Osteoporoz gibi kemik problemleri deyince, kalsiyumun kemiklerimiz için ne kadar da faydalı olduğu yönündeki bilgilere boğuluruz adeta.

Elbette, kalsiyum sağlığımız için hayati öneme sahiptir, ancak unutmamalıyız ki kalsiyum ile eşdeğer öneme sahip başka minerallere de ihtiyaç duyarız.

Bu bu minerallerin tamamı vücudumuzun kalsiyumu emebilmesi için gereklidir. Bu sebeple, yapmanız gereken şey kalsiyum içeren gıdalara saldırmak değil, dengeli bir beslenme düzeni uygulamaktır.

Bu bağlamda, kalsiyumun yanısıra diğer mineralleri içeren besinleri de tüketmelisiniz. Kuru erik bu besinlere bir örnektir.

peynir

Asitleştirme

Sizin de muhtemelen duyduğunuz üzere, vücudunuz asidik veya alkali pHa sahip olabilir. Birçoğumuz, kötü beslenme alışkanlıkları (kızarmış yiyecekler ve işlenmiş şeker tüketimi gibi), diğer zararlı alışkanlıklar (sigara ve alkol tüketimi gibi), negatif duygular, stres ve kirlilik sebebiyle asidik vücut sıvısı geliştirmeye yatkınızdır.

Bu aşırı asidite, kemiklerinizden kalsiyumun çalınmasına ve idrar aracılığı ile atılmasına sebep olur.

Bu nokta, kuru eriğin neden muhteşem bir besin olduğunun ilk örneğidir. Kuru erik, pH dengenizi alkalize etmek açısından harikadır.

Kuru erik ve içeriğindeki besleyici maddeler

Kuru erik  potasyum, magnezyum, bakır ve demir mineralleri ile A ve K vitaminleri açısından da zengindir. İşte bu yüzden kuru erik, kemik kütlesi kaybını önlemede harikadır.

İlginçtir ki içeriğinde hiç kalsiyum bulunmamasına rağmen, birçok araştırma günlük bazda kuru erik tüketmenin kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Kuru erik (ve taze erik) oldukça besleyicidir ve kabızlığı engellemede etkilidir. Bu özelliğinden faydalanmak için her sabah birkaç tane tüketmeniz gerekir.

erikler

Kuru eriği nasıl tüketmelisiniz?

Kuru eriği tüketmenin en sağlıklı yolu, kuru erikleri gece boyunca suda bekletip  ertesi sabah aç karnına yemek ve yanında ılık su içmektir.

İdeal olan, günlük üç ile beş adet arası erik tüketmektir.

Eğer kuru erik yemek size iştah açıcı bir fikir gibi görünmüyorsa, başka kuru meyve veya sebzelerle karıştırarak tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Hatta dilerseniz, pişireceğiniz ekmek veya keklere de ekleyebilirsiniz. Tatlı aroması sayesinde, tariflerinizden bir miktar şekeri de azaltabilirsiniz böylelikle.

kuru erik yemenin faydaları

Beslenme Planınızı Tamamlayın

Kemik sağlığınız açısından oldukça faydalı ve yüksek oranda vitamin ile mineral içeriğine sahip olan diğer harika yiyecekleri de günlük beslenmenize dahil etmelisiniz.

Üstelik bu yiyeceklerin emilimi, süt ürünleri ve kalsiyum ilave edilmiş bazı yiyeceklere nazaran çok daha kolaydır:

  • Susam: Bu besinde, sütten daha fazla kalsiyum bulunmaktadır ve emilimi de daha kolaydır. Çiğ susam yemeyi deneyebilirsiniz veya dilerseniz tuz ile kavrulmuş ve öğütülmüş susam olarak da tüketebilirsiniz veya susam yağı ya da tahin tüketmeyi deneyebilirsiniz. Tahini ayrıca su, limon, tarçın ve bal ile karıştırarak, lezzetli ve susamlı bir içecek elde edebilirsiniz.
  • Maca Kökü: Bu bitki, yüksek miktarda demir ve kalsiyum içermektedir ve hormonlarınızı dengelemek açısından harikadır. Ancak hipertansiyon veya hassas bağışıklık sistemi problemleri yaşayan kişiler, bu bitkiyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.
  • Pişmiş Havuç: Havuç pişirildiğinde, çiğ haline nazaran daha fazla kalsiyum içermektedir.
  • At Kuyruğu Otu: Selenyum açısından zengindir. Günde iki veya üç fincan tüketebilirsiniz.
  • Tuzlu Su: Ek besin olarak ilgili dükkanlarda satılmaktadır ve oldukça fazla faydası mevcuttur. Her yemekten önce bir yemek kaşığı tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kemiklerinize İyi Gelecek Bir Smoothie Tarifi

Kemiklerinizi kuvvetlendirmek için bu tarifi bir deneyin deriz:

  1. Bir yemek kaşığı susam ile bir bardak suyu karıştırıcıya ekleyin ve en az bir dakika boyunca karıştırın.
  2. Hazırladığınız susam sütünü süzün ve liflerini bir kenara ayırın (başka bir tarif için kullanabilirsiniz).
  3. Sonra sütü karıştırıcıya geri ilave edin ve içerisine, daha önceden ıslatmış olduğunuz üç adet kuru eriği ilave edin.
  4. Az miktarda tarçın ekleyin.

Smoothie hazır bile! Kahvaltı veya atıştırma öğünleri için ideal bir içecektir. Ayrıca sizi ve ailenizi sağlıklı tutacaktır. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.