Kemik Sağlığı İçin Kara Hindiba İçeceği

Bu bitkinin kökleri ve çiçekleri vücudunuzu arındırmak ve kemik sağlığınızı güçlendirmek adına tüketebileceğiniz kara hindiba içeceği hazırlamak için kullanılabilir.
Kemik Sağlığı İçin Kara Hindiba İçeceği
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Tüm zamanınızı işte ya da ders çalışarak geçirdiğiniz uzun bir günün ardından vücudunuzda biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Eğer eve dönmeden önce ayakta çok fazla vakit geçirirseniz, dizleriniz ve diğer eklemleriniz ağrıyabilir. Bir yerleri ağrıdığında genellikle çoğu insan ağrı kesici alır ya da hemen ağrı hissettikleri bölgeye merhem sürerler. Fakat bunun yerine kullanabilecekleri pek çok doğal alternatif ilaç bulunmaktadır. Örneğin, kemik sağlığınız için kara hindiba bitkisini kullanarak bir içecek hazırlayabilirsiniz.

Kara Hindiba Nedir?

Papatyagiller ailesinden olan kara hindiba bilimsel olarak Taraxacum officinale olarak adlandırılır. Çoğu insan bu bitkinin yalnızca yüksek bölgelerde yetişen alelade bir bitki olduğunu düşünür.

Fakat kara hindibanın sağlık açısından faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Kara Hindibanın Ne Gibi Özellikleri Vardır?

kara hindiba

Kara hindiba bitkisinin insan vücuduna sağlık açısından ne gibi faydaları olduğu ve bitkinin potansiyel kullanım alanları tıp çevrelerince tartışılan bir konudur.

Bitkinin en iyi özelliklerinden biri arındırıcı olmasıdır ve bu özelliği sayesinde detoksun ilerleyen aşamalarında tüketilmesi önerilen bir bitki olmuştur. B ve C vitaminleri içermesinin yanı sıra, mineral (potasyum), oleik asit ve linoleik asit de içermektedir.

Bu bitkinin karaciğer ve safra kesesi sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, akşamdan kalma olunduğunda ya da ağır kabızlık durumlarında da tüketilmesi önerilir.

Yemek yaparken de bu bitkiden faydalanılabilir. Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine uyarak sabahları kahve tüketmek yerine kara hindiba içeceği tüketilmesini öneren pek çok şef bulunmaktadır. Bunun bir sebebi, kara hindiba kökünün kafein yerine kullanılabilecek harika bir alternatif olmasıdır.

Bu İçecek Ne İçin Kullanılabilir?

Kara hindibanın pek çok farklı kullanımı olduğu için, farklı ağrılar ve farklı durumları iyileştirmek için bu bitkiden yararlanılabilir. Önemli kullanım alanlarından biri aknelerdir. Kara hindiba ciltteki kusurları azaltmakta oldukça etkili bir bitkidir.

Bu bitki böbrek ve mesane sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bu organlarınızda hissettiğiniz ağrı, bitkinin idrar söktürücü özellikleri sayesinde azaltılabilir. Ayrıca kara hindiba bitkisinde bulunan doğal şeker, şeker hastaları ve sindirim problemleri olan insanların tüketimi için de uygundur.

Tüm bunların yanı sıra, bu bitki uzun vadede esas olarak kemik sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. İçerdiği besin maddeleri kemiklerin güçlenmesine ve kemiklerdeki yıpranmaların iyileştirilmesine yardımcı olur.

Kemik Sağlığı İçin Kara Hindiba İçeceği

kara hinbida çayı ve içeceği

Kara hindiba bitkisini sapından koparılmış ya da çekilmiş halde alabileceğiniz gibi, bitkinin saplarından içecek de yapabilirsiniz. Kemik ağrısına iyi gelmesi için bu içeceği her gün ya da gün aşırı tüketmelisiniz.

Bu sayede çok hızlı bir şekilde sonuçları görebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 kase doğranmış kara hindiba kökü (100 g)
 • 1 kase doğranmış kara hindiba çiçeği (100 g)
 • 2 bardak su (500 ml)
 • 1 yemek kaşığı yemeklik yağ (15 ml)

Nasıl Yapılır?

 • Önce, sapları ve çiçekleri doğrayın. Kara hindibanın kuru olması oldukça önemlidir.
 • Ardından biraz yağda birkaç dakikalığına kızartın.
 • Sonra, renklenmesi ve tadının ortaya çıkması için çok kısa süreliğine ısıtın ya da fırında pişirin.
 • Suyu ısıtın. Kaynadığında bitkinin saplarını ve çiçeklerini ekleyin. 5 dakika demlenmeye bırakın.
 • Son olarak, içecek rengini aldığında ocağın üstünden alın.
 • Süzün, tatlandırın ve için.

Bu içecek kemik ağrılarına çözüm bulmak isteyenler için harika bir alternatiftir. Kara hindiba eklemlerle ilgili sorunlar için de harika bir besindir.

Anlayacağınız üzere, bu içeceği düzenli olarak içerseniz sağlık açısından çok faydasını görebilirsiniz. Doğal ilaçların sağlığınız için pek çok faydası olduğuna şüphe yok.

İlginizi çekebilir ...
Kemikleri ve Eklemleri Güçlendirmenin Yolları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kemikleri ve Eklemleri Güçlendirmenin Yolları

Kemikleri güçlendirmek için ilaç kullanmanıza gerek yok. Ek ya da ana tedavi olarak, diğer doğal alternatiflerden faydalanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mars, B. (2016). Dandelion Medicine: Remedies and Recipes to Detoxify, Nourish, and Stimulate. Storey Publishing.
 • Oh, S. M., Kim, H. R., Park, Y. J., Lee, Y. H., & Chung, K. H. (2015). Ethanolic extract of dandelion (Taraxacum mongolicum) induces estrogenic activity in MCF-7 cells and immature rats. Chinese journal of natural medicines, 13(11), 808-814.
 • Resnick, A. (2015). The Bone Broth Miracle: How an Ancient Remedy Can Improve Health, Fight Aging, and Boost Beauty. Simon and Schuster.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.