Keratoz Pilaris ve Doğal Çözümleri

Bazı doğal ürünler keratoz pilaris dolayısıyla ortaya çıkan rahatsızlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, diğer tedavileri öğrenmek için dermatoloğunuza gitmelisiniz.
Keratoz Pilaris ve Doğal Çözümleri

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2020

Keratoz pilaris denen durumu iyileştirmek için dermatologlar normalde peeling ürünleri, nemlendirici kremler ve tretinoin ve tazaroten gibi topikal retinoidler gibi hücre rejenerasyonunu teşvik eden ve saç foliküllerini temizlemeye yardımcı olan ürünleri önerir.

Ancak, Amerikan Dermatoloji Akademisinin belirttiği üzere, bu cilt problemi zararsızdır ve çoğu vaka spesifik tedavi gerektirmez. Ancak; eğer kaşıntı, kuruluk ya da ciltte kötü görüntü gibi herhangi bir rahatsızlıklardan muzdaripseniz bazı tedaviler deneyebilirsiniz. Bu durumda, doğal çözümler yararlı olabilir.

Doğal çözümler söz konusu olduğunda bunların ilk tedavi seçeneğiniz olmaması gerektiğini ve yararlılıklarını gösteren kanıtlara dair bir eksiklik olduğunu hatırlamalısınız. Buna rağmen bunlar güvenli tamamlayıcı tedavi seçenekleridir ve rahatsızlığınızı geçici bir şekilde azaltabilirler.

Bunlar hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor musunuz? O halde okumaya devam edin!

Keratoz Pilaris Nedir?

Keratoz pilaris cildinizde küçük, sert pütürcüklerin oluşmasına neden olan iyi huylu bir dermatolojik rahatsızlıktır. Görüntülerinden dolayı bazı insanlar bunları “tüylerin diken diken olma durumuna” da benzetir. Benzer şekilde, bazen insanlar bunları sivilceler ya da akne ile de karıştırabilir.

En çok etkilenen bölgeler normalde üst kollar, uyluklar yanaklar ve kalçalardır. Ancak, estetiğin ötesinde, normalde herhangi bir rahatsızlık, ağrı ya da kaşıntıya neden olmazlar. Genellikle, sadece kış gibi dönemlerde cildiniz daha kuru ve sert hale gelme eğilimindedir, bu da rahatsızlığa neden olabilir.

Dermatologlar kesin nedenleri belirleyememişlerdir, ancak bunun bir keratin birikimi olduğunu bilirler, bu da cildi zarar verici ve bulaşıcı ajanlardan korumaya yardım eden bir protein türüdür. Keratin saç foliküllerinde küçük tıkanmalar yaratır ve bundan dolayı da ciltte düzensizliklere neden olur.

Küçük çocuklar, ergenler, cildi kuru olan insanlar ve kilolu insanların bu problemi yaşama olasılıkları daha yüksektir. Ancak, vakaların büyük çoğunluğunda birkaç yıl sonra iyileşir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Bu yazımızı da okuyun: Atopik Dermatit Nedir?

Keratoz Pilaris Tedavi Edilebilir Mi?

Mayo Clinic tarafından belirtildiği üzere bazı tedaviler etkilenen cildin görüntüsünü iyileştirmeye yardımcı olur. Bundan dolayı, eğer temel bakım yapıldıktan sonra hala pütürcükler ve kuruluk yaşıyorsanız bir doktor ya da dermatolog tıbbi kremler önerebilir.

Üre, laktik asit, retinoidler ya da salisilik asit içeren ürünler önerebilirler. Bunun yanında, tedaviyi cildinizin görünümünü iyileştiren bazı doğal ilaçlar ile de tamamlayabilirsiniz.

Aşağıda size birkaç farklı seçenek hakkında daha fazla şey anlatacağız.

Keratoz pütürcükleri.
Keratoz pilaris cildinizde küçük, sert pütürcüklerin ortaya çıkmasına neden olur.

Keratoz Pilaris İçin Doğal Çözümler

Keratoz pilarisi iyileştirebilecek ya da tamamen ortadan kaldırabilecek bir çözüm yoktur. Hatta, farmasötik ürünler bile kullansanız yıllar boyunca ortaya çıkıp kaybolmaya devam edebilir. Buna rağmen, zaman içerisinde sıklıkla kendi başına iyileşir ve daha az fark edilebilir hale gelir.

Bazı doğal çözümler semptomlarınızı tedavi etme zamanı geldiğinde yararlı olabilir. Ancak, büyük kısmı popüler inançlardan gelir ve bilimsel destekleri yoktur. Ancak, buna rağmen, eğer bunları denemek istiyorsanız bu problem değildir çünkü çoğu tamamen güvenlidir.

Hadi bazı seçeneklere bir göz atalım.

Ilık Banyolar

Cleveland Clinic’teki bir makaleye göre keratoz pilaristen muzdarip olan hastaların büyük çoğunluğu semptomlarını rutinlerini kuru cildi önlemek üzere değiştirerek iyileştirebilirler. Bu sebepten dolayı 15 dakikadan uzun sürmeyen sıcak banyolar yapmalısınız.

Uzun ve sıcak duşlar yapmamalısınız çünkü bunlar cildinizin doğal yağlarında değişikliklere neden olur ve kuruluğu arttırırlar.

Ayrıca, özellikle cildinizin çok kuru olduğu zamanlarda doğal ya da nemlendirici sabunlar kullanmak da işe yarar.

Duş alan bir kadın.
Ilık banyolar keratoz pilaris semptomlarınızdan bazılarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Hafifçe Peeling Yapın

Dikkatli bir şekilde peeling yapmayı öğrenmek cildinizin yüzeyine yapışan ölü hücreleri temizlemenizi sağlar. Bu sayede cildinizin görünümü önemli ölçüde iyileşecektir. Amerikan Dermatoloji Akademisi bunu yapmak için bir sebze süngeri ya da sert bir havlu kullanmanızı tavsiye eder.

Ancak, dairesel bir şekilde ve hafifçe ovmak önemlidir, çünkü bunu çok sert bir şekilde yapmak bloke olmuş saç foliküllerini kırabilir ve durumu daha da kötü hale getirebilir. Bitirdiğinizde kuru bir havluyla yavaşça kurulamalı ve nemlendirici bir krem uygulamalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının keratoz pilaris semptomları üzerindeki etkililiğini kanıtlamak için yeterince kanıt yoktur. Buna rağmen semptomları iyileştirmek için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılmıştır çünkü nemlendiricidir ve cildinizdeki sertlik hissini azaltmaya yardımcı olur.

Hatta bunu ev yapımı bir peeling yapmak için biraz şekerle bile birleştirebilirsiniz.

Devletler Arası Moleküler Bilimler Dergisinde yayınlanan çalışmaların bir incelemesi Hindistan cevizi yağının bir anti-enflamatuvar olduğunu ve kütanoz bariyerin onarılmasına yardımcı olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, antioksidan özelliklere sahiptir ve cildinizi güneşin negatif etkilerinden korumaya yardımcı olur.

Koloidal Yulaf Ezmesi

Koloidal yulaf ezmesi.
Koloidal yulaf ezmesi anti-enflamatuvar ve antihistaminik özelliklere sahip doğal bir üründür.

Koloidal yulaf ezmesini, cildinizin nemli kalması ve korunmasına yardımcı olmak için keratoz ve diğer cilt problemleri için cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Bu malzeme, kremler, banyolar ve diğer cilt bakım ürünlerine eklenebilecek, ince bir toz haline getirilmiş bir yulaf türüdür.

Dermatoloji İlaçları Dergisinde  yayınlanan bir çalışmaya göre bu atopik dermatit, sedef hastalığı, ilaçların neden olduğu cilt problemleri ve diğer cilt rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek, anti-enflamatuvar ve antihistaminik özellikleri olan doğal bir üründür.

Keratoz Pilaris Semptomlarınızı İyileştirmek İçin Başka Ne Yapabilirsiniz?

Gördüğünüz üzere, keratoz pilaris semptomlarınızı iyileştirmek söz konusu olduğunda bazı doğal çözümler yararlı olabilir. Ancak, bunun yanında, ilaçlı ürünler kullanmak, bol giysiler giymek ve evinize bir nem makinesi almak da yardımcı olabilir. Son seçenek odalara nemli hava ekler ve kaşıntılı cilt problemlerini azaltmaya yardım eder.

Elbette, dermatoloğunuzu görmek de çok önemlidir, özellikle de problemler daha kötü hale gelirse ya da bunlarla ilgili anormal herhangi bir şey fark ederseniz bunu yapmalısınız. Bir uzman problemlerinizin başka bir problem ile ilgili olup olmadığını belirlemek için bazı testler önerebilir ya da size, yardımcı olabilecek bazı spesifik tedaviler gösterebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Tungiyaz: Tedavisi ve Semptomları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tungiyaz: Tedavisi ve Semptomları

Tungiyaz kum piresi denen bir pirenin insanın cildini delerek beslenmesi ve yumurta bırakması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.