Sağlıklı Kilo Alımı İçin Tavsiye Ettiğimiz Bitkiler

Sağlıklı Kilo Alımı İçin Tavsiye Ettiğimiz Bitkiler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Doğal olarak nasıl kilo alabiliriz? Bir çok insanın kilo almaya ihtiyacı vardır. Kilo almayı ya doktor tavsiye eder ya da kişinin zayıf görüntüsü kendisine rahatsızlık vermeye başlamıştır. Bugün, neden kilo almanız gerektiği konusu üzerinde duracağız ve sağlıklı kilo alımı için uygun olan bitkileri sizlerle paylaşacağız.

Sağlık sorunları, stres, veya ani kilo kaybı yaşatan hastalıklar sonucunda kilo almanız gerektirebilir. Belki de genetik olarak zayıf olmaya yatkınsınızdır.

Peki, dengeli ve sağlıklı kilo alımı için neler yapabilirsiniz? Beslenme uzmanları, dengeli bir şekilde kilo almanın kilo vermekten daha zor olduğunu söylüyor.

Bu nedenle kilo aldıran bir çok etkeni kontrol altında tutmanız gereklidir. İşlenmiş yiyeceklerden alacağınız fazla kaloriler, uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir.

Belirlediğiniz beslenme programına uyabilecek kadar iştahlı olmalısınız. Ayrıca bu beslenme değişikliği sindirim sorunlarına da yol açabilir. Ama önce gelin neden kilo alamıyor olabileceğinizin sebeplerine bir göz atalım ve hem doğal hem de sağlıklı kilo alımı için tüketebileceğiniz bitkileri inceleyelim.

Bazı İnsanlar Neden Kilo Alamaz?

 • Genetik sebepler: Kimi insanlar belli bir miktardan daha fazla yemek yiyemezler. Yiyecek midelerine ulaşır ulaşmaz, vücutları tokluk hissi veren hormonlar salgılamaya başlar. Bu da daha fazla yemelerini önler.
 • Daha fazla kas lifi: Bazı insanlarda, genetik yatkınlık ve ırsi sebeplerden dolayı, kas lifi fazla olur. Bu durum dinlenirken bile enerji harcanmasını sağlar. Böylece kişi kilo alamaz.
 • Karakter ve kişilik: Huzursuzluk ve endişe, bazı insanların doğasında vardır. Oturdukları yerde duramazlar ve sürekli aktiftirler. Otururken bile bacak ve kollarını sürekli hareket ettirirler. Bu da kişinin neredeyse her an kalori yakmasına neden olur.
 • Besin emiliminde zorluk: Bu da önemli bir faktördür. Böyle durumlarda vücudumuz günlük ihtiyacı olan besinleri karşılayamaz.
 • Bazı hastalıklar: Örneğin: hipertiroidizm, iştahsızlık, bulimi, kronik ishal, depresyon, stres vb.

Sağlıklı Kilo Alımı İçin Tüketebileceğiniz Bitkiler

Çemen otu

sağlıklı kilo alımı için çemen otu

Bu bitkiyi pek bilmiyor olabilirsiniz; ama çemen otu, sağlıklı kilo alımı konusunda çok iyi bir yardımcıdır. Gerçekten de, nasıl kullanacağınızı bilirseniz, çemen otu daha dolgun göğüs ve kalçalara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Zayıf Kemik ve Eklemler İçin Beslenme Önerileri

Çemen otu, östrojen hormonu ile benzer özellikler taşır. Ayrıca, kolesterolü düşürmede, kan şekerini dengelemede ve lifli yapısı sayesinde kabızlığı önlemede etkilidir.

Peki ama bu bitkiyi nasıl tüketeceksiniz? Çemen otunun doğal halini organik marketlerde bulabilirsiniz ya da kapsül halinde kullanımı için doktorunuza danışabilirsiniz. Bu bitkiyi tüketmenin yolları aşağıdaki gibidir:

 • Çekirdeklerini yemek
 • Organik ürün marketlerinde satılan kapsül ve hapları kullanmak
 • Un haline getirip ekmek yapmak
 • Öğütüp farklı yemeklerde çeşni olarak kullanmak
 • Demlemek

Bu yöntemler içinde şüphesiz en kolayı, çemen otu tohumlarını çay gibi demlemek olacaktır. Bu çayı uyandığınızda ve öğle saatlerinde içebilirsiniz.

Bir bardak kaynar suya bir tutam çemen otu çekirdeği atın. Bir kaç dakika demledikten sonra için. Böylece iştahınız açılacaktır. Gün boyunca en az iki litre su içmeyi unutmayın.

Çemen otu, sindirime yardımcı olan saponin maddesini içerir.Saponin, sindirim enzimlerini hızlandırır ve kalorinin vücudunuzda sağlıklı bir şekilde emilmesini, ve bu sayede kilo almanızı sağlar.

Karahindiba

karahindiba çayı ve çiçeği

Karahindibanın temel özelliği tonik görevi görmesidir. İştah açıcıdır. Tatlı aroması safra salgılanmasını artırır. Bu nedenle sindirim enzimleri de artar. Karahindibanın etkili olması için, ilki sabah olmak üzere, günde üç defa içmelisiniz.

 • Dört karahindiba çiçeğini bir bardak suda kaynatın.
 • İyice oturduğu zaman içebilirsiniz.
 • Çayı içtikten yarım saat sonra, bir muz yiyebilirsiniz.
 • Her gün bir muz yemeniz de sağlıklı kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Kantaron

kantaron çayı ve bitkisi

Kantaron kilo almanıza yardımcı olacak, çok iyi bir bitkidir. Genellikle güçten düşüren bir hastalık sonrasında vücudu kendine getirmek için kullanılır. Hızlı bir şekilde kilo aldırıp sağlıklı hale gelmenizi sağlar.

Temel özellikleri, vücutta besin emilimini ve iştahı arttırmaktır. Bu sayede, vücudunuza giren büyün kalori ve proteinler düzgün bir biçimde sentezlenir, doğal ve sağlıklı bir şekilde bir kaç beden büyümenizi sağlar.

Ayrıca, mide ve bağırsak hareketlerini düzene sokarak, yeteri kadar mide asidi salgılanmasını ve enzim emilimini sağlar. Bu yöntemi denemekten çekinmeyin. Kantaronu doğal bitkiler satan marketlerde, her yemekten sonra içebileceğiniz demlik poşetler halinde de bulabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • García-Portilla M, Sáiz P, Bobes J. Aumento de peso y síndrome metabólico. Psiquiatría Biológica. 2015;22:3-9.
 • Abedinzade M, Nasri S, Jamal Omodi M, Ghasemi E, Ghorbani A. Efficacy of Trigonella foenum-graecum Seed Extract in Reducing Metabolic and Inflammatory Alterations Associated With Menopause. Iran Red Crescent Med J. 2015 Nov 16;17(11):e26685.
 • Valussi M. Functional foods with digestion-enhancing properties. Int J Food Sci Nutr. 2012 Mar;63 Suppl 1:82-9.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.