Kilo Aldırıcı Bitkiler

Doğal olarak nasıl kilo alabiliriz? Bir çok insanın kilo almaya ihtiyacı vardır. Kilo almayı ya doktor tavsiye eder, ya da kişinin zayıf görüntüsü kendisine rahatsızlık vermeye başlamıştır. Burada, neden kilo almanız gerektiği konusu üzerinde duracağız ve bunu yapmanın en sağlıklı ve doğal yollarını paylaşacağız.

Sağlık sorunları, stres, veya ani kilo kaybı yaşatan hastalıklar, kilo almanızı gerektirebilir. Ya da belki genetik olarak zayıflığa yatkınsınızdır.

O halde, sağlıklı ve dengeli bir şekilde nasıl kilo alabiliriz? Beslenme uzmanları, bu şekilde kilo almanın, kilo vermekten daha zor olduğunu söylüyor. Kilo aldıran bir çok etkeni kontrol altında tutmanız gereklidir. İşlenmiş yiyeceklerden alacağınız fazla kaloriler, uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir. Belirlediğiniz beslenme programına uyabilecek kadar iştahlı olmalısınız. Ayrıca bu beslenme değişikliği sindirim sorunlarına da yol açabilir. Ama önce gelin neden kilo alamıyor olabileceğinizin sebeplerine bir göz atalım ve hem doğal hem de sağlıklı kilo aldıracak bitkileri inceleyelim.

Bazı insanlar neden kilo alamaz?

  • Genetik sebepler: Kimi insanlar belli bir miktardan daha fazla yemek yiyemezler. Yiyecek midelerine ulaşır ulaşmaz, vücutları tokluk hissi veren hormonlar salgılamaya başlar. Bu da daha fazla yemelerini önler.
  • Daha fazla kas lifi: Bazı insanlarda, genetik yatkınlık ve ırsi sebeplerden dolayı, kas lifi fazla olur. Bu durum, dinlenirken bile enerji harcanmasını sağlar. Ve böylece, kişi kilo alamaz.
  • Karakter ve kişilik: Huzursuzluk ve endişe, bazı insanların doğasında vardır. Oturdukları yerde duramazlar ve sürekli aktiftirler. Otururken bile, bacak ve kollarını sürekli hareket ettirirler. Bu da kişinin neredeyse her an kalori yakmasına neden olur.
  • Besin emiliminde zorluk: Bu da önemli bir faktördür. Böyle durumlarda vücudumuz günlük ihtiyacı olan besinleri karşılayamaz.
  • Bazı hastalıklar: Örneğin: hipertiroidizm, iştahsızlık, bulimi, kronik ishal, depresyon, stres…

Kilo almaya yardımcı olacak bitkiler

Çemen otu

çemenotu

Bu bitkiyi pek bilmiyor olabilirsiniz, ama çemen otu kilo alma konusunda çok iyi bir yardımcıdır. Gerçekten de, nasıl kullanacağınızı bilirseniz, çemen otu daha dolgun göğüs ve kalçalara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Çemen otu, östrojen hormonu ile benzer özellikler taşır. Ayrıca, kolesterolü düşürmede, kan şekerini dengelemede ve lifli yapısı sayesinde kabızlığı önlemede etkilidir. Ama bunu nasıl tüketeceksiniz? Doğal halini organik marketlerde bulabilirsiniz, ya da doktorunuza kapsül hali için reçete yazdırabilirsiniz. Bu bitkiyi tüketmenin yolları aşağıdaki gibidir:

  • Çekirdeklerini yemek
  • Organik ürün marketlerinde satılan kapsül ve hapları kullanmak
  • Un haline getirip ekmek yapmak
  • Öğütüp farklı yemeklerde çeşni olarak kullanmak
  • Demlemek

Bu yöntemler içinde şüphesiz en kolayı, çemen otu tohumlarını çay gibi demlemek olacaktır. Bu çayı uyandığınızda ve öğle saatlerinde içebilirsiniz. Bir bardak kaynar suya bir tutam çemen otu çekirdeği atın. Bir kaç dakika demledikten sonra için. Gün boyunca bol miktarda su içmeniz gerekli. Bu, iştahınızı açacaktır. Çemen otu, sindirime yardımcı olan saponin maddesini içerir. Saponin, sindirim enzimlerini hızlandırır ve kalorinin vücudunuzda sağlıklı bir şekilde emilmesini, ve bu sayede kilo almanızı sağlar. Gün boyunca en az iki litre su içmeyi unutmayın.

Karahindiba

karahindiba çayı

Karahindibanın temel özelliği, tonik görevi görmesidir. İştah açıcıdır. Tatlı aroması safra salgılanmasını arttırır, bu da sindirim enzimlerinin artmasını sağlar. Karahindibanın etkili olması için, ilki sabah olmak üzere, günde üç defa içmelisiniz. Dört karahindiba çiçeğini bir bardak suda kaynatın. İyice oturduğu zaman içebilirsiniz. Çayı içtikten yarım saat sonra, bir muz yiyebilirsiniz. Her gün bir muz yemeniz de sağlıklı kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Kantaron

Kantaron

Kantaron kilo almanıza yardımcı olacak, çok iyi bir bitkidir. Genellikle güçten düşüren bir hastalık sonrasında vücudu kendine getirmek için kullanılır. Hızlı bir şekilde kilo aldırıp sağlıklı hale gelmenizi sağlar.

Temel özellikleri, vücutta besin emilimini ve iştahı arttırmaktır. Bu sayede, vücudunuza giren büyün kalori ve proteinler düzgün bir biçimde sentezlenir, doğal ve sağlıklı bir şekilde bir kaç beden büyümenizi sağlar. Ayrıca, mide ve bağırsak hareketlerini düzene sokarak, yeteri kadar mide asidi salgılanmasını ve enzim emilimini sağlar. Denemekten çekinmeyin. Kantaronu doğal bitkiler satan marketlerde, her yemekten sonra içebileceğiniz demlik poşetler halinde de bulabilirsiniz.