Kilo Vermek İçin Beş Lezzetli Çorba

Tarçın, kan şekeri seviyesini düzenler. Seviyelerin dengesiz olması, açlık sinyallerinin oluşmasına sebep olabilir.
Kilo Vermek İçin Beş Lezzetli Çorba

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Hem sağlıklı ve doyurucu hem de zayıflatıcı bir yiyecek var mı? Evet! Hem de lezzetli çorba halinde. Aç kalmadan vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alarak, kademeli olarak kilo vermek için idealdirler.

Bu makalede, kilo vermek için tüketebileceğiniz beş lezzetli çorbadan bahsedeceğiz.

Tarçın ve Balkabağı Çorbası

Bu lezzetli çorba, eşsiz içeriği sayesinde, konuklarınızı şaşırtmak için de mükemmel bir tercihtir. Balkabağı, herhangi bir diyet için gerekli olan hayati öneme sahip besinleri içerir. İçeriğindeki su ve lif sayesinde doyurucudur ve aynı zamanda düşük kalorilidir.

Aynı zamanda diüretiktir ve arındırıcıdır. Vücuda, toksinlerden ve aşırı sıvıdan arınabilmesi için yardımcı olur. Kremamsı yapısı ile neredeyse patates gibidir.

Tarçın ise, sadece lezzet katması için değil, aynı zamanda iyileştirici etkilerinden dolayı da çorbada kullanılmaktadır. Sindirildiğinde açlık sinyallerini tetikleyen kan şekeri seviyesini düzenler. Seylan tarçını da, aroması ve tedavi edici özellikleri dolayısı ile oldukça tavsiye edilen bir içeriktir.

bal kabağı çorbası

Kabak ve Wakame Çorbası

Bu tarif, akıcı kıvamıyla ve kolay sindirilmesiyle, mükemmel bir akşam yemeği önerisidir.

Kabak, 100 gr lık porsiyonda sadece 17 kalori içerir, dolayısıyla herhangi bir diyet programına ilave etmek için çok idealdir. Ayrıca, metabolizma hızını arttırır ve vücudun yağ yakmasını sağlar.

Bazı insanlar, çorbaya kremamsı kıvam katması için, peynir ilave etmeyi tercih ederler, çünkü kabak yüksek miktarda su içerir. Bunun yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak wakame (deniz otu) ilave etmeyi deneyin.

Wakame sadece diüretik olması ve kilo kaybını destekleyici olması dolayısı ile değil, çorbaya vereceği lezzet ve kremamsı kıvam için de iyi bir tercih sebebidir. Wakame en son aşamada kabak ile karıştırılır ve blendırdan geçirilir.

kabak çorbası

Zencefilli Pırasa Çorbası

Pırasa çorbası oldukça lezzetlidir ve yüksek oranda su, lif ile vücutta sıvı tutulmasını engelleyici ve aşırı tuzu vücuttan atıcı özelliği olan mineral potasyumu içerir. Ayrıca düşük karbonhidrat içeriği ile pırasa, akşam yemeği alternatifi olarak oldukça idealdir.

Bu çorbaya zencefil ilavesi, tarife gerçekten de aşırı bir lezzet verir. Bu baharat, metabolizmayı hızlandırır, enerji oranını arttırır ve yağ yakımı sağlar. Taze veya toz haline getirilmiş zencefili, pişirme esnasında ilave edebilirsiniz.

Arnavut Biberli Bezelye Çorbası

Bezelye, sindirimi kolay ve protein içeren bir sebzedir. Bu da kas yapımını arttırırken bel ölçünüzün incelmesine yardımcı olur. Ayrıca bezelye, kan şeker seviyesini düzenlemeye de yardımcı olur. Yüksek oranda lif içerir, böylece günün her öğünü için oldukça doyurucu bir alternatiftir.

Arnavut biberi, metabolizma hızını arttırır ve vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Vücudunuz bu baharata alışana kadar, baslangıçta az miktarda biber kullanın. Bu lezzetli çorba, soğuk günler için ve soğuk algınlığı durumunda tüketmek için çok güzel bir alternatiftir.

arnavut biberi

Yulaflı Mantar Çorbası

Eğer mantar mevsimi ise ve bu mantarları kullanma şansını bulursanız, bunlarla harika lezzetli çorba yapabilirsiniz. Mantar protein açısından zengin, oldukça sağlıklı ve doğal bir besindir.

Yulaf, oldukça besleyici, lif oranı yüksek bir besindir, dolayısıyla kabızlık veya diğer sindirim problemlerinden yakınan kişilere tavsiye edilmektedir.

Bu çorbayı, günün kalanında enerji vermesi için öğle yemeklerinde tüketmenizi öneririz. Garnitür olarak biraz füme kırmızı biber ekleyerek tüketebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.